جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

بلاگ

لوزه و تاثیر آن برگوش

لوزه و تاثیر آن بر گوش

لوزه چیست؟

لوزه ها توده هایی از جنس بافت لنفاوی هستند که در نزدیکی ورودی مجاری گوارشی و تنفسی قرار دارند و نقش کلیدی در سیستم ایمنی ما ایفا می­کنند. این لوزه‌­ها یک ساختار دایره ای شکل را در ناحیه حلق تشکیل می­دهند که به آن حلقه Waldeyer گفته می­شود. این حلقه متشکل از لوزه‌های کامی (تونسیل)، لوزه حلقی (آدنوئید)، لوزه زبانی و لوزه‌های لوله‌ای (در مجاورت شیپور استاش) می باشد. لوزه ها به عنوان خط مقدم، پاسخ دفاعی اولیه را به عوامل بیماری زایی که از راه دهان و یا از طریق سیستم تنفسی وارد بدن می شوند تولید می­کنند. با این وجود ممکن است خود نیز درگیر عفونت شوند. عفونت های مزمن تونسیل و آدنوئید می تواند بر ساختارهای مجاور نیز تاثیر بگذارد. یکی از این ساختارها، شیور استاش است که التهاب و تورم لوزه موجب انسداد دهانه حلقی آن میشود و عملکرد آن را مختل می سازد. به عبارت دیگر مسدود شدن شیور استاش، مانع تهویه هوای فضای گوش میانی خواهد شد که در پی آن عفونت­های گوش میانی و کم شنوایی پیش خواهد امد. در این مقاله ابتدا به شرح التهاب لوزه های کامی (تونسیل) و حلقی (آدنوئید) و پس از آن به تاثیر آن بر عملکرد سیستم شنوایی پرداخته می‌­شود.

لوزه چیست

التهاب لوزه کامی (تونسیلیت)

محل استقرار لوزه ها به گونه ای است که به محض ورود عوامل بیماری­زا از راه سیستم تنفسی یا گوارشی، سریعا آنها را به دام انداخته و شروع به تولید گلبولهای سفید می­کنند. اگر خود لوزه­های کامی دچار عفونت شوند به آن التهاب لوزه کامی یا tonsillitis گفته می­شود. این عارضه در هر سنی می­تواند رخ بدهد اما به طور کلی در کودکان شایع­تر است. از جمله علائم آن می­توان به گلو درد، تورم لوزه­ها و تب اشاره کرد. طیف وسیعی از عفونت های باکتریایی و ویروسی می­توانند عامل بروز التهاب لوزه کامی باشند به همین دلیل این عارضه یک بیماری مسری تلقی می­شود.

التهاب لوزه کامی

علل

لوزه­ها اولین خط دفاعی بدن در مقابل بیماری­ها هستند و با تولید گلبول­های سفید به بدن برای مبارزه با عفونت­ها کمک می­کنند. در حقیقت نقش به دام انداختن ویروس­ها و باکتر­هایی را به عهده دارند که از طریق دهان یا بینی وارد بدن می­شوند. شایع ترین ویروسی که منجر به التهاب لوزه می­شود، ویروس سرماخوردگی و شایع­ترین باکتری نیز باکتری استرپتوکوک است.

آیا التهاب لوزه مسری است؟

التهاب لوزه یک بیماری مسری نیست اما عامل باکتریایی یا ویروسی ایجاد کننده آن می­تواند از 24 تا 48 ساعت پیش از شروع علائم در فرد بیمار به سایرین منتقل شود. بعلاوه فرد بیمار حتی بعد از بهبودی علائم، قادر به انتشار عامل بیماری­زا باشد.

علائم التهاب لوزه کامی

علائم التهاب لوزه کامی

 • گلو درد شدید
 • مشکل یا درد در هنگام بلع
 • گرفتگی صدا
 • بوی بد دهان
 • تب و لرز
 • گوش درد
 • گرفتگی گردن
 • قرمز و متورم شدن لوزه­‌ها
 • وجود نقاط سفید یا زرد بر روی لوزه­‌ها

در سنین پایین، ممکن است منجر به بی قراری، کم اشتهایی یا آبریزش بیش از حد هم بشود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن علائم زیر باید به پزشک متخصص مراجعه نمود:

 • تب بالاتر از 5/39 درجه
 • ضعف عضلات
 • گرفتگی گردن
 • گلو دردی که بیش از دو روز طول بکشد.

برای مشکل لوزه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

تشخیص

پزشکان با معاینه گلو به وجود یا عدم وجود التهاب لوزه پی و احتمالا گوش­ها و بینی فرد را بررسی می­کنند. سپس با لمس گردن فرد به بررسی تورم غدد لنفاوی می­پردازند. اما برای تشخیص عامل ایجاد کننده این التهاب که تعیین کننده رویکرد درمانی است، دو راه کار وجود دارد. در وهله اول با کشیدن گوش پاک کن های مخصوص واستریل به دیواره پشتی گلو از ترشحات حلقی فرد نمونه برداری کرده و آن را برای کشت به آزمایشگاه ارسال میکنند. البته برخی کلینیک­ها خود به ابزارهای لازم (rapid in-clinic test) مجهز بوده و نتیجه را طی چند دقیق اعلام می­کنند. اگر نتیجه تست مثبت باشد به معنای وجود عفونت باکتریایی و اگر منفی باشد به معنای وجود عفونت ویروسی خواهد بود. اما معمولا پزشکان نتایج بررسی‌ها آزمایشگاهی را معتبرتر می دانند. در وهله دوم با انجام یک آزمایش خون کامل (complete blood cell count – CBC) به تشخیص افتراقی عامل باکتریایی یا ویروسی التهاب لوزه می­رسند.

تشخیص لوزه

درمان لوزه

در موارد خفیف به ویژه اگر عامل ویروسی همانند ویروس سرماخوردگی منجر به التهاب لوزه شود، نیازی به انجام مداخله درمانی و تچویز آنتی بیوتیک نیست، علائم طی 7 تا 10 روز رفع خواهند شد و صرفا درمان­های خانگی توصیه می­گردد. درمان­های خانگی شامل موارد زیر می­باشد:

 • استراحت و خواب کافی
 • نوشیدن آب کافی برای مرطوب نگه داشتن گلو و پیشگیری از کم آبی بدن.
 • نوشیدن مایعات گرم و خوراکی­های سرد مانند بستنی یخی برای تسکین درد گلو
 • قرقره کردن آب­نمک
 • مرطوب نگهداشتن هوای محیط خانه
 • پرهیز از مواد غذایی محرک و دود سیگار
 • کنترل درد و تب با استفاده از قرص ایبوپروفن یا استامینوفن

در موارد شدیدتر التهاب لوزه که بواسطه عامل باکتریایی ایجاد شده باشد، استفاده از آنتی­بیوتیک­ها و یا جراحی برداشتن لوزه توصیه می­شود.

آنتی بیوتیک­ها

اگر یک عامل باکتریایی علت التهاب لوزه­ها باشد، پزشکان یک دوره مصرف آنتی بیوتیک را توصیه خواهند کرد. معمولا یک دوره 10 روزه پنیسیلین خوراکی تجویز می­شود و در مواردی که حساسیت به پنیسیلین مطرح باشد، از جایگزین­های دیگر استفاده خواهد شد. بسیار اهمیت دارد که حتما طول دوره درمان  تکمیل شود، حتی اگر پس از چند روز همه علائم فرد بهبود پیدا کرده باشد. بعلاوه لازم به ذکر است که گرچه آنتی بیوتیک­ها روند بهبودی علائم را تسریع می­کنند اما همواره خطر افزایش مقاومت بدن به آنتی بیوتیک و دیگر عوارض جانبی مانند اتوتوکسیسیتی  را در پی دارند.

درمان لوزه با آنتی بیوتیک

تونسیلکتومی

به عمل جراحی برداشتن لوزه­ها، تونسیلکتومی گفته می­شود. در موارد التهاب مزمن یا تکرار شونده لوزه و یا مواردی که علائم پیچیده و مقاوم به درمان­های دارویی ایجاد کند، متخصصین عمل جراحی تونسیلکتومی را توصیه می­کنند. اگر فرد طی یک سال، 5 الی 7 بار دچار التهاب لوزه شود، تونسیلکتومی گزینه درمانی مناسبی خواهد بود. به علاوه این روش درمانی به رفع مشکلات تنفسی و بلع بیمار نیز کمک قابل توجهی مینماید. معمولا بیمارانی که تحت جراحی تونسیلکتومی قرار می گیرند در همان روز عمل ترخیص می­شوند اما فرآیند بهبودی کامل یک الی دو هفته طول خواهد کشید.
درمان لوزه با جراحی تونسیلکتومی

هایپرتروفی آدنوئید (لوزه حلقی)

آدنوئید ساختاری کوچک در انتهای بینی و بالای گلو است و به عنوان بخشی از سیستم ایمنی، به عوامل بیماری­زایی که وارد مسیر تنفسی و حلق می­شوند پاسخ دفاعی می­دهد. هایپرتروفی آدنوئید به معنای بزرگ شدن آدنوئید یا همان لوزه حلقی است که منجر به انسداد و یا التهاب مزمن در فضای حلق و بینی (نازوفارنگس) می­گردد. آدنوئیدیت نیز به التهاب آدنوئید بزرگ شده گفته می­شود. هایپرتروفی آدنوئید می­تواند منجر به عوارض متعدد سیستمیک و موضعی در گوش و بینی گردد. از آنجا که آدنوئید به صورت طبیعی در دوران نوجوانی شروع به کوچک شدن می کند، شیوع این عارضه در کودکان بین یک تا شش سال بیشتر است.

لوزه حلقی

هایپرتروفی آدنوئید زمانی به عنوان یک بیماری در نظر گرفته می­شود که بیمار علائم و نشانه­های انسداد و التهاب مزمن حلق و بینی را تجربه کند. اگر انسداد نسبی ایجاد شود تنها پیامدهای آن بسته شدن راه تنفس از بینی و ناتوانی در تخلیه ترشحات بینی خواهد بود. انسداد کامل راه هوایی بینی موجب تنفس دهانی و به مرور زمان بروز تغییراتی در حالت دهان و دندان­های فرد (چهره آدنوئیدی) می­شود. التهاب مزمن سیستم تنفسی فوقانی و برونشیت مزمن از جمله پیامدهای انداد راه هوایی بینی می­باشد. یکی دیگر از عوارض هایپرتورفی آدنوئید، انسداد و نقص عملکرد شیور استاش  به دنبال آن مشکلات و عفونت­های گوش میانی است، که از جمله آنها می­توان به رترکشن پرده تمپان، عفونت حاد گوش میانی، عفونت تکرار شونده یا مزمن گوش میانی، کم­شنوایی انتقالی و حتی کلستئاتوم اشاره کرد. بعلاوه هایپرتروفی آدنوئید می­تواند باعث خر و پف، سندرم obstruction sleep apnea، اختلال خواب شود.

علل لوزه حلقی

 • عفونت: همانطور که پیشتر گفته شد آدنوئید بخشی از سیستم ایمنی بدن است، به همین دلیل ممکن است دچار عفونت­های ویروسی یا باکتریایی بشود. عفونت­های مکرر یبب متورم و ملتهب شدن آن خواهند شد.
 • آلرژی: مواد آلرژی­زا نیز با فعال کردن سیستم ایمنی، می­توانند موجب التهاب و تورم آدنوئید شوند.
 • سن: کودکان بیشتر در معرض هایپرتروفی آدنوئید هستند.
 • عوامل ژنتیکی

تشخیص

هایپرتروفی آدنوئید معمولا بر اساس معاینات بالینی و بررسی شرح حال بیمار تشخیص داده می­شود. تنفس دهانی طولانی مدت، عفونت دائم گوش میانی و یا مشکلات خواب همگی از نشانه­های وجود این عارضه است. سپس به معاینه گلو و بینی می­ردازند. از آنجا که آدنوئید در جایی قرار دارد که به سادگی از طریق دهان یا بینی قابل رویت نیست، متخصصین با استفاده از ابزارهای مخصوصی شکل طاهری آن را بررسی می­کنند.. در مواردی که پزشک به وجود عفونت باکتریال مشکوک شود، از ترشحات بینی و حلق نمونه برداری می­کند. به علاوه در صورت نیاز برای تعیین اندازه دقیق آدنوئید از تکنیک­های تصویربرداری استفاده خواهد شد.

درمان

درمان هایپرتروفی آدنوئید بستگی به شدت عارضه و علائمی که فرد تجربه می­کند دارد. در موارد خفیف که بیمار علامت خاصی ندارد، پزشکان دارویی تجویز نمی­کنند و توصیه می­کنند که فرد استراحت کافی داشته باشد، از مواد الرژی­زا دور باشد و هوای محیط را مرطوب نگه دارد تا به تدریج آدنوئید به صورت خودبخودی کوچک شود. در مواردی که بیمار علائم دارد، درمان متمرکز بر رفع علت ایجادکننده هایپرتروفی خواهد بود شدیدتر معمولا پزشکان برای کاهش التهاب داروهای ضد احتقان بینی، آنتی­هیستامین و اسپری­های بینی را تجویز می­نمایند. در مواردی که ریفلاکس یا بازگشت اسید معده علت التهاب آدنوئید باشد، اصلاح سبک زندگی و برخی داروهای تعدیل­کننده اسید معده تجویز میکردد. در موارد بسیار شدید هم عمل جراحی برداشتن آدنوئید (آدنوئیدکتومی) لازم خواهد بود. این عمل معمولا در بازه سنی یک تا هفت سال انجام میگیرد، چرا که در سنین نوجوانی به صورت طبیعب اندازه آدنوئید کاهش پیدا می_کند.

تاثیر التهاب لوزه ها بر گوش

با توجه به موقعیت آناتومیک شیپور استاش و نزدیکی آن به لوزه حلقی یا آدنوئید، التهابات و بزرگ شدن آدنوئید به راحتی می­تواند موجب انسداد دهانه شیپور استاش بگردد. از این رو یکی از شکایت­های شایع در میان افرادی که دچار التهابات لوزه هستند گوش درد است. اما به دلیل فاصله نسبتا زیاد لوزه کامی به ندرت التهابات آن، شیپور استاش را درگیر می­نماید اما همواره احتمال انتشار عوامل بیماری زا از دیگر لوزه­ها از طریق شیپور استاش به داخل گوش میانی وجود دارد. در این قسمت به تاثیرات احتمالی هایپرتروفی آدنوئید و التهابات لوزه بر گوش پرداخته می­شود.

تاثیر التهاب لوزه ها بر گوش

Otitis Media With Effusion

شیور استاش لوله است که فضای گوش میانی را به فضای حلق مرتبط میسازد و نقش برقراری تعادل بین فشار هوای داخل گوش میانی و محیط پیرامون، تهویه و تخلیه ترشحات گوس میانی را به عهده دارد. انسداد و اختلال عملکرد شیپور استاش، به هر دلیلی که باشد، از تهویه گوش میانی جلوگیری می کند و باعث می شود هوای درون گوش میانی راکد بماند. سلولها و بافتهای درون گوش میانی به صورت طبیعی، هوای درون فضای گوش میانی را جذب می­کنند. بنابراین هنگامی که تهویه هوای به واسطه شیور استاش صورت نگیرد، به تدریج و با جذب هوای راکد توسط سلولها و بافتها، فشار هوا در داخل گوش میانی کمتر از فشار هوا در فضای اطراف خواهد بود. این مسئله سبب کشیده شده پرده تمپان به سمت داخل و به اصطلاح ایجاد فشار منفی در گوش میانی می­شود. در چنین شرایطی سلولهای درون گوش میانی شروع به ترشح مایعی اب مانند و شفاف به نام سروز می کنند و به تدریج فضای گوش میانی را این مایع فرا میگیرد. در این حالت فرد دچار التهاب گوش میانی است که در اصطلاح پزشکی به آن otitis media with effusion گفته می­شود. نمودهای بالینی این عارضه  عبارتند از:

 • مشاهده مایع یا حباب در شت رده تمپان در اتوسکوپی
 • وجود فشار منفی قابل توجه در ارزیابی تمپانومتری و یا ثبت تمپانوگرام نوع B
 • حذف رفلکس آکوستیک و OAE
 • افزایش آستانه های راه هوایی در ادیومتری تون خالص در فرکانس­های بم

در صورت تداوم بیماری برخی دیگر از سلولهای موجود در فضای گوش میانی (سلولهای ترشح کننده) شروع به ترشح مایعی غلیظ تر از سروز می کنند که حاوی گلبولهای سفید و مواد سلولی است و به آن موکوئید گفته می­شود. در این شرایط فرد درچار التهاب گوش میانی از نوع موکوئیدی است. به تدریج مایع سروز موجود در فضای گوش میانی توسط سلولها جذب می­شود و به غلظل موکوئید بیشتر و بیشتر خواهد شد. در این مرحله فرد دچار التهاب گوش میانی از نوع چسبنده یا به اصطلاح Glue Ear است.

Otitis Media With Effusion درمان otitis media with effusion

پروتکل جهانی برای درمان otitis media with effusion در کودکان 2ماه تا 12 سال ایش شرایط بیمار بدون انجام مداخله درمانی است. چرا که در اکثر موارد با گذر زمان این بیماری بهبود می یابد و لزومی ندارد عوارض جانبی درمان­های غیرضروری را به کودک تحمیل نمود. استفاده از آنتی­هیستامین­ها، ضد احتقان­ها، استروئیدها و آنتی بیوتیک ها برای درمانم otitis media with effusion توصیه نمی­شود، زیرا ژوهش­ها نشان داده اند که هیچ تاثیر درمانی بر این عارضه ندارند مگر در شرایطی که فرد به دنبال آلرژی دچار otitis media with effusion شده باشد. در این صورت پزشک با توجه به نیاز بیمار از آنتی­هیستامین­ها و ضد احتقان­ها استفاده خواهد کرد.

نحوه جایگذاری لوله تهویه در پرده تمپان

Acute Otitis Media

یکی دیگر از عوارض عفونتهای لوزه و به طور کلی عفونتهای سیستم تنفسی فوقانی، انتشار باکتری از طریق شیپور استاش به داخل فضای گوش میانی است که می­تواند منجر به عفونت حاد گوش میانی شود. در این شرایط بافت داخلی گوش میانی پرخون و ملتهب و مملو از ترشحاتی خواهد شد که حاوی گلبولهای سفید و قرمز است. رده تمپان نیز به تدریج ضخیم و پرخون می­شود بطوریکه هیچ یک از نشانه­های ظاهری آن قابل تشخیص نخواهد بود. هم چنین به سبب ترشحاتی که در فضای گوش میانی تجمع یافته، پرده تمپان به سمت بیرون میآید و حالت ورم کرده پیدا میکند. در این شرایط فرد گوش درد شدید، کم شنوایی و گاها تب را تجربه خواهد کرد. ممکن میزان مایع درون گوش میانی به حدی زیاد شود که در نهایت پرده تمپان را پاره کرده و به صورت ترشحات عفونی از مجرای گوش خارجی خارج شود. به طور معمول پزشکان برای درمان عفونت حاد گوش میانی با توجه به شدت علائم، وجود یا عدم وجود ترشح از گوش خارجی، سن بیمار و وجود عارضه در یک یا هر دو گوش، از آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده میکنند. هم چنین به دلیل درد آزاردهنده بودن عفونت حاد گوش میانی، از داروهای مسکن مانند استامینوفن یا ایبوروفن استفاده می­کند و در موارد شدید در صورت نیاز خود پزشک سوراخی در پرده گوش ایجاد می­کند تا ترشخات عفونی خارج شوند.

Acute Otitis Media

اختراعات برتر برای کم شنوایان

اختراعات برتر برای کم شنوایان

برقراری ارتباط و صحبت کردن امری بسیار ضرورری در زندگی است  که  منجر به ایجاد تفاهم و حس همدلی می شود همچنین  صحبت کردن می تواند به شما و دیگران کمک کند تا به رفع مشکلات و سوء تفاهم ها بپردازید.

یکی از مشکلات رایج  در افراد کم شنوا و ناشنوا ، برقراری ارتباط و صحبت کردن است به گونه ای که برخی از این افراد پس از مدتی به علت ناتوانی در برقراری ارتباط منزوی و خانه نشین می شوند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که  حدود 1.5 میلیارد نفر فرد کم شنوا در دنیا زندگی می کنند که از این تعداد 430 میلیون نفر نیاز به درمان و خدمات و محصولات توانبخشی دارند.

خدمات توانبخشی شامل دریافت و استفاده از سمعک، کاشت حلزون ، فناوری کمک شنوایی و… است.

با پیشرفت تکنولوژی، برای افراد کم شنوا به طور انحصاری محصولاتی ساخته شده است  که در این مطلب قصد داریم به بررسی 13 اختراع برتر برای افراد کم شنوا بپردازیم ، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

در ویدیوی زیر نمونه ای از این اختراعات و نحوه ی عملکرد آن را می بینیم:

ربات شنوایی هوش مصنوعی( Hearingbot):

ربات شنوایی هوش مصنوعی

شاید تا به حال در رابطه با سگ های شنوا شنیده باشید.

سگهای شنوا سگهایی هستند که برای کمک به افراد ناشنوا یا کم شنوا آموزش دیده اند تا فرد کم شنوا را به هنگام شنیدن اصوات مهمی مانند زنگ در ، زنگ تلفن یا ساعت و… مطلع کنند.

اما انتخاب سگ های شنوا مشکلاتی نیز به همراه داشتند از جمله هزینه ی بالای آموزش آن ها و زمان بر بودن  آموزش آنها.

ربات شنوایی توسط طراحان کره جنوبی با پشتیبانی از هوش مصنوعی طراحی شده است تا جایگزین سگ شنوا شوند ومشکلات کمتری به همراه داشته باشند.

ربات شنوایی به چه شکلی طراحی شده است؟

این ربات به شکل یک نمایشگر است که با استفاده از یک میکروفون و دوربین و حسگر حرکت ، صدا و زبان اشاره را به متن تبدیل می کنند سپس متن را روی صفحه نمایش می دهد.

ربات شنوایی مخصوص افراد کم شنوا

این ربات به شکل یک ساعت هوشمند نیز طراحی شده است که با اتصال به نمایشگر قابلیت استفاده دارد.

این ساعت قابلیت های گوناگونی دارد؛ به عنوان مثال اگر کسی زنگ در خانه ی شما را می زند ، به شما هشدار می دهد  و یا می توانید با تنظیم آلارم ساعت روی زمان مشخص با لرزاندن دست ، شما را مطلع می کند.

از دیگر قابلیت های این ساعت  هشدار در موقعیت های  خطرناک و یا ترافیک و یا زمان رسیدن وسایل حمل و نقل عمومی است.

ساعت هوشمند ربات شنوایی

این ربات به طور کلی چه قابلیت هایی دارد؟

 • هشدار زمان: اگر ساعت شنوایی خود را برای ساعت مشخصی تنظیم کنید ، در ساعت مشخص شما را را با زنگ هشدار همراه با لرزش بیدار می کند.
 • دستیار کمکی در امور منزل: با استفاده از این ربات می توانید پرده های اتوماتیک منزل خود را بالا ببرید.
 • کمک به برقراری ارتباط: از طریق تشخیص حالت چهره و زبان اشاره متوجه منظور شما می شود. هم چنین از طریق بلندگوها و زیرنویس کمک به برقراری ارتباط می کند.
 • هشدار دهنده: ساعت های هوشمند شما را از موقعیت های خطرناک و ساعت رسیدن وسایل حمل و نقل عمومی آگاه می کند.
 • امکان شارژ خودکار: اگر شارژ نمایشگر ربات هوشمند کاهش پیدا کند ، به طور خودکار به شارژر متصل می شود.
 • امکان اشتراک گذاری احساسات با ربات: این ربات به علت پشتیبانی از تکنولوژی تشخیص چهره متوجه حالات و احساسات شما می شود بنابراین می توانید احساسات خود را با این ربات ها به اشتراک بگذارید .

همراه ارتباط والدین(Parenting Communication Companion):

همراه ارتباط والدین(Parenting Communication Companion):

این وسیله برای ارتباط والدین ناشنوا با کودکان شنوای خود در سالهای ابتدایی تولد است زیرا کودکان در این سنین برای ارتباط با والدین هنوز زبان اشاره را فرانگرفته اند و هم چنین برای شکل گیری زبان گفتاری نیاز به دریافت محرک های صوتی دارند به این ترتیب، والدین می توانند محرک های شنیداری کودک را بدون نیاز به روی آوردن به عوامل خارجی مانند تلویزیون و رادیو، افزایش دهند.

همراه ارتباط والدین علاوه بر در اختیار قرار دادن محرک های شنیداری به کودک قادر است که احساسات والدین را به کودک نشان دهد.

به طور کلی قابلیت های این ابزار شامل موارد زیر است :

1-زبان اشاره را به متن تبدیل می کند و به صورت وویس آن را می خواند( متن را روی صفحه نمایش وسیله نمایش می دهد) و محرک های شنیداری را در اختیار کودک قرار می دهد.

2- از تشخیص چهره استفاده می‌کند و احساسات والدین را با لحنی که با حالت فیزیکی صورت او مطابقت دارد، بیان می کند.

2- همراه ارتباط والدین(Parenting Communication Companion)

 ابزار Commu

ابزار Commu

افرادی که در سالیان بعد از تولد، دچار کم شنوایی می شوند، اغلب قدرت تکلم دارند، اما ممکن است توانایی تشخیص اینکه کلمات را به طور صحیح ادا می کنند را نداشته باشند بنابراین مهندسان ابزاری را ساختند تا به کمک این افراد بیاید و آنها را متوجه سازد که آیا کلمات به طور صحیح بیان می کنند یا خیر.

این ابزار از دو نیمه تشکیل شده است:

نیمی از آن روی گلو قرار میگیرد و ارتعاشات تارهای صوتی را دریافت می کند.

نیمه دیگر به یک تلفن همراه متصل می شود و بر روی صفحه نمایش شکل موج گفتار را نمایش می دهد  و با استفاده از هوش مصنوعی مشخص می شود که تلفظ کلمات به درستی ادا شده است یا خیر.

بخش های ابزار Commu برا کم شنوایی

دستکش  Sign-iO

دستکش Sign-iO

این دستکش از طریق  حسگرهایی که در هر انگشت این دستکش وجود دارد متوجه حرکات اشاره می شود و زبان اشاره را به گفتار تبدیل می کند و از طریق بلوتوث کلمه گفته شده را به اپلیکیشن مخصوص در تلفن همراه منتقل می کند و  اپلیکیشن آن را به گفتار صوتی تبدیل می کند و به گوش شنونده می رساند.

گیره ی Ontenna

گیره ی Ontenna

از این ابزار برای اولین بار در سال 2021 برای آموزش و درک گفتار و ریتم در مدارس ناشنوایان  در ژاپن استفاده شد .

این گیره از طریق سنسورهای یکپارچه اصوات مختلف را جمع آوری می کنند با قرارگیری بر روی سر یا لاله و یا گردن از لرزش و پخش نور برای انتقال صدا و ریتم به کاربر استفاده می کند.

ویدیویی که در ابتدای مطلب مشاهده کردید، نحوه ی عملکرد گیره ontenna را به شما نشان می داد.

زنگ نور

زنگ نور

این وسیله  برای کاربران کم شنوایی طراحی شده است که برای اطلاع از محیط اطراف خود بیشتر بر کانال بینایی خود متکی هستند.

این وسیله از دو قطعه تشکیل شده است( زنگ درب و یک لامپ) و فرد را از حضور بازدیدکنندگان در درب منزل مطلع می کند.

هنگامی که زنگ در فشار داده می شود، سیگنال به صورت بلوتوثی به لامپ ارسال می شود بنابراین لامپ به صورت بی سیم روشن می شود و فرد با دیدن نور متوجه حضور دیگران می شود.

دستگاه جواهر مانند Vibeat

دستگاه جواهر مانند Vibeat

این مجموعه ی جواهر مانند به عنوان جایگزین هدفون طراحی شده است، که با استفاده از ارتعاش و لرزش به افراد کم‌شنوا اجازه می‌دهند تا موسیقی را تجربه کند.

این دستگاه شامل یک گردنبند، دستبند و سنجاق با ماژول های دایره ای است.

هنگامی که هریک از این قطعات از طریق بلوتوث به یک منبع موسیقی متصل می شود و با سرعت و شدت های متعدد به لرزش درمی آیند و الگوهای لرزشی مختلفی را روی بدن ایجاد می کنند و بدین ترتیب فرد را متوجه صدا می کند.

دستگاه جواهر مانند Vibeat

پیراهن صدا (Sound Shirt)

پیراهن صدا (Sound Shirt)

این پیراهن ، صدا را به ارتعاش تبدیل می کند و به کاربران کم شنوا اجازه می دهد تا موسیقی را با استفاده از حس لامسه درک کنند.

درون این لباس 28 میکرو محرک تعبیه شده است و بدین طریق محرک صوتی دریافت می شود و به محرک ارتعاشی تبدیل می شود.

از این پیراهن تا کنون در مسابقات فوتبال و کنسرت اپرا و بازی های ویدیویی استفاده شده است.
و بدین طریق افراد کم شنوا توانستند مانند افراد شنوا از مسابقه ی فوتبال یا بازی ویدیویی  یا کنسرت  لذت ببرند و واکنش نشان دهند.

بلندگوی “Oh”:

بلندگوی Oh

این بلندگو با تبدیل صدا به الگوهای نوری مختلف و نمایش آن از منافذ تعبیه شده ، به درک ریتم موسیقی برای افراد کم شنوا کمک می کند.

زنگ هشدار بلمن:

زنگ هشدار بلمن

این ساعت زنگدار برای افراد کم شنوا به گونه ای طراحی شده است که به هنگام هشدار در زمان معین از شدت صدای کم شروع به زنگ زدن می کند تا در نهایت به شدت های بالا (حدود 100 دسی بل) می رسد.

همچنین این وسیله با داشتن چراغ های LED در زمان معین شده شروع به چشمک زدن می کند و ویبراتور تختخواب نیز در این لحظه شروع به لرزاندن تخت می کند.

وزن ساعت هشدار بلمن بسیار سبک و در حدود 1 پوند است.

ساعت و مچ بند های هوشمند:

ساعت و مچ بند های هوشمند

ساعت و مچ بند های هوشمند می توانند با اتصال بلوتوثی به تلفن همراه، هشدار های تلفن همراه از جمله  تماس ها و پیامک ها را همراه با صدا و لرزش بر روی مچ دست نمایش بدهد بنابراین در صورتی که حتی فرد کم شنوا نتواند صدای هشدار تلفن همراه خود را بشنود، از طریق ویبره و لرزش متوجه آنها خواهد شد.

این ساعت و مچ بند ها قابلیت های دیگری نیز دارند از جمله:

 •  تنظیم آلارم هشدار
 • پایش وضعیت سلامت(ضربان قلب)
 • مسافت طی شده
 • گام شمار
 • اکسیژن خون
 • کالری مصرف شده
 • برنامه های مختلف ورزشی
 • الگوی خواب

بنابراین برای بیدار شدن از خواب دیگر نگران نباشید. شما می توانید به هنگام خواب این ساعت را بر رو مچ دست خود ببندید و در زمان تعیین شده با لرزش مچ بند از خواب بیدار شوید.

کدام مچ بند ها از این قابلیت پشتیبانی میکند؟

 • Mi band
 • HUAWEI band
 • HUAWEI watch fit
 • Honor band
 • Fitbit inspire
 • Galaxy fit
 • Garmin vivo

 سیستم Q:

سیستم Q یک دستگاه زیرنویس پوشیدنی است که از یک میکروفن و یک نوار که بر روی دست بسته می شود و یک اپلیکیشن تشخیص صدا که بر روی تلفن هوشمند و یا تبلت نصب می شود و یک شارژر تشکیل شده است.

از طریق یک میکروفون که روی لباس کاربر قرار می گیرد ،اصوات جمع آوری می شود و از طریق بلوتوث به نوارمنتقل می شود وتوسط یک برنامه تشخیص صدا تبدیل به متن می شود و متن بر روی یک نوار که روی دست کاربر بسته می شود ،نمایش داده می شود.

نکته قابل تامل در رابطه با سیستم Q این است که از آنجایی که صدا تبدیل به متن می شود، به افراد مبتلا به کم شنوایی اجازه می دهد تا تماس چشمی خود را در طول مکالمه قطع کنند.

این نوار علاوه بر نمایش متن ، ویژگی های دیگری نیز دارد از جمله:

 1. رونوشت:متن مکالمه را در حافظه ی سیستم ذخیره نگه می دارد.
 2. تقویم و اطلاعات مکالمه: میزان ولوم ، فرکانس صدا و مدت زمان مکالمه را نمایش می دهد.
 3. حروف از دست رفته را به اطلاع کاربر می رساند: حروفی را که فرد کم شنوا قادر به شنیدن آن نیست را از طریق ارائه ی لرزش بر روی نقاط خاصی از نوار،متوجه او می سازد.
 4. امکان نشانه گذاری مکالمه: می توانید هر قسمتی از مکالمه را نشانه گذاری کنید تا در زمان دیگری به آنها رجوع کنید.

از طریق اپلیکیشن خاص این سیستم می توان به موارد بالا (رونوشت ها، نشانک ها و تقویم ) دسترسی داشت.

سیستم Q از ترکیب‌های فشرده‌سازی گفتار لمسی استفاده می‌کند تا فقط صداهایی را که کاربر از دست داده است (و نه تمامی اصوات ) به حس لامسه ترجمه کند.

مچ بند Buzz  Neosensory:

BUZZ Neosensory

Buzz-Neosensoryاین مچ بند از طریق میکرون های گوناگونی که دارد، صدا را دریافت می کند ودر نهایت آن  را تبدیل به  بیش از 4 میلیارد الگوی ارتعاشی می کند و بر روی دست کاربر اعمال می کند و بدین صورت اطلاعات را در اختیار مغز قرار می دهد.

در واقع این مچ بند با ایجاد حسی متفاوت از حواس پنج گانه ،  کمک به درک گفتار و بهبود وزوز گوش می کند و بعد از شروع استفاده از مچ بند، حدود 3 هفته زمان لازم است تا مغز این حس جدید را به عنوان دریچه ی اطلاعات جدید بیاموزد.

مچ بند BUZZ برای سه دسته از افراد طراحی شده است:

 • افرادی که در درک صداهای فرکانس بالا مشکل دارند.
 • افرادی که به وزوز گوش دچار هستند.
 • افرادی که به کم شنوایی متوسط ​​تا شدید مبتلا هستند.

برای اطلاع از جدیدترین روش های درمانی وزوز گوش اینجا کلیک کنید.


این مچ بند چطور به افراد کم شنوا و ناشنوا کمک می کند؟

این مچ بند با ایجاد الگوی ارتعاشی روی پوست به درک بهتر گفتار (به خصوص در زمانی که دهان گوینده پوشیده شده است و یا فرد کم شنوا به دهان گوینده نگاه نمی کند) کمک می کند.

و چطور منجر به بهبود وزوز گوش می شود؟

این فرآیند از طریق تحریک دو وجهی انجام می شود

بدین صورت که مچ بند از طریق اپلیکیشن Neosensory که حاوی اصوات خاص است به تلفن همراه شما متصل می شود و با پخش این اصوات ، الگوی ارتعاشی بر روی مچ دست ایجاد می کند و بدین طریق مغز سیگنال وزوز را با سیگنال های ارتعاشی مچ دست ترکیب می کند و این اتفاق منجر می شود وزوز گوش شنیده نشود.

برای بهبود وزووز گوش چه مدت و چند ساعت استفاده از این مچ بند توسط شرکت سازنده توصیه می شود؟

استفاده به مدت 60 روز و هر روز به مدت 10 دقیقه کفایت می کند.

باتری با یک بار شارژ چقدر دوام می آورد؟

بسته به سطح حساسیت میکروفون و میزان نویز محیط، باتری می تواند بیش از 24 ساعت دوام بیاورد.

ویژگی های این مچ بند به طور کلی چیست؟

1.   باتری با عمر نسبتا طولانی (بیش از 24 ساعت دوام باتری)

2.   دارای چراغ های وضعیت که نشانگر میزان باتری  وحساسیت میکروفون است.

3.   بند این مچ بند از جنس سیلیکون ضد حساسیت طراحی شده است.

4.   در دو سایزمتفاوت برای نوجوانان و بزرگسالان طراحی شده است.

5.   می توانید میزان حساسیت میکروفون را برای دریافت صدا را تنظیم کنید به عنوان مثال در مواقعی که نویز و سر و صدا ی محیط زیاد است ، حساسیت میکروفن را کم کنید تا ارتعاشات بی جهت بر روی دست شما اعمال نشود.

6.   می توانید قدرت ارتعاش مچ بند را کم یا زیاد کنید ؛ به عنوان مثال افراد مسنی که به لرزش دست دچار هستند بهتر است قدرت ارتعاش را بالا ببرند تا در این صورت ارتعاشات مچ بند را با لرزش دست خود اشتباه نگیرند.

سوالات رایج کاربران در رابطه با اختراعات ذکر شده:

آیا این دستگاه ها در ایران موجود هستند؟

برخی از این اختراعات به به خط تولید وارد نشدند ، بنابراین در ایران نیز قابلیت خرید ندارند.

کدام یک از این دستگاه ها در ایران امکان خرید دارند ؟

 • زنگ هشدار بلمن
 • ساعت و مچ بند هوشمند
 • مچ بند Buzz  Neosensory

برای سفارش این دستگاه ها چه باید کرد؟

با شماره 22280646-021  (شماره تماس کلینیک اقدسیه) تماس بگیرید تا  شما را راهنمایی نمایند.

بهتر است سمعک بگیرم یا از این قبیل دستگاه ها استفاده کنم؟

اگر شما کاندید استفاده از سمعک و یا کاشت حلزون هستید، استفاده از سمعک و کاشت حلزون برای شما اولویت دارد و در این شرایط می توانید از این دستگاه ها به عنوان یک ابزار کمکی بهره ببرید.

برای اطلاع از  قیمت سمعک در سال 1403 و انواع آن، کلیک کنید.


کلینیک ارزیابی شنوایی و سمعک اقدسیه همراه با کادری مجرب ارائه کننده ی جامع ترین

خدمات توانبخشی شنوایی و تعادل به شما عزیزان است.


به کمک هم کیفیت زندگی را تغییر می دهیم.

تست VNG چیست؟ | تست وی ان جی

ویدئونیستاگموگرافی یکی از مجموعه ارزیابی‌­هایی است که متخصصین گوش و حلق و بینی یا متخصصین مغز و اعصاب برای بیمارانی که از مشکل سرگیجه و عدم تعادل رنج می­‌برند تجویز می‌­نمایند. این مجموعه ارزیابی‌­ها توسط متخصصین شنوایی­‌شناسی و با استفاده از تجهیزات ویژه‌­ای انجام می­‌شود. نتیجه حاصل از ارزیابی ویدئونیستاگموگرافی به دقت برای پزشکان مشخص می­‌کند که آیا احساس سرگیجه و عدم تعادل ناشی از مشکلات و اختلالات سیستم شنوایی (گوش داخلی- بخش وستیبولار) است یا در سیستم عصبی مرکزی مانند مخچه و …. سپس پزشکان بر اساس نتایج حاصل، روند درمان بیماران (درمان دارویی و یا درمان­‌های توانبخشی برای سرگیجه‌­هایی که منشا آن‌ها گوش داخلی است) را تعیین خواهند کرد.

سیستم وستیبولار بخشی از گوش داخلی است که درعمق استخوان تمپورال جمجمه قرار داشته و در برقراری تعادل بدن نقش دارد. سیستم وستیبولار شامل دو بخش لابیرنت استخوانی و لابیرنت غشایی است. لابیرنت استخوانی همان محفظه ای است که در داخل استخوان تمپورال جمجمه به این سیستم تعلق دارد و مملو از مایعی به نام پری لنف است و در درون خود  لابیرنت غشایی را جای میدهد. لابیرنت غشایی نیز شامل دو بخش مجاری نیم‌دایره‌ای و وستیبول است که حاوی سلول‌های حسی گیرنده و مایع آندولنف است. نحوه استقرار این اجزا در فضای جمجمه به گونه ای است که قادر به شناسایی تمامی حرکات چرخشی و ساده سر هستند.
در هر گوش 3 مجرای نیم‌دایره‌ای عمود به یکدیگر وجود دارد. درون این مجاری پر از مایع آندولنف است و در انتهای هر یک از آنها، یک دیواره پوشیده از سلول‌های مویی حسی قرار دارد که روی آن با یک ماده ژلاتینی پوشیده شده است. با به حرکت درآمدن مایع درون هر مجرا به دنبال حرکات چرخشی سر، این مایع ژلاتینی به یک سمت منحرف شده و باعث خمیده شدن موهای موجود بر سطح سلول‌های مویی زیر خود می‌شود و در نتیجه سلول‌ها حرکت چرخشی را دریافت کرده و آن را در قالب یک پیام الکتریکی به مراکز عصبی بالاتر هدایت می‌کنند.

مجرای گوش

علاوه بر مجاری نیم‌دایره‌ای در هر گوش، بخش دیگری تحت عنوان وستیبول وجود دارد که خود در بر دارنده دو جزء اتریکول و ساکول است که به حرکات خطی سر حساسند. در اتریکول یک دیواره سطح افقی پوشیده از سلول‌های مویی حسی وجود دارد که برروی آن عالوه بر ماده ژلاتینی، یک لایه از جنس بلورهای کربنات کلسیم نیز هست. از این رو حرکات خطی سر مانند کج کردن سر به سمت یکی از شانه‌ها موجب حرکت لایه ژلاتینی و به عبارتی سر خوردن آن بر روی سلول‌های مویی زیرین شده و در نتیجه حرکت سر به شکل پیام الکتریکی کدگذاری و ارسال خواهد شد. ساکول نیز ساختاری همانند اتریکول دارد، با ابن تفاوت که سطح پوسیده از سلول‌های مویی آن در راستای عمودی قرار دارد.

اطلاعات دریافت شده از بخش محیطی سیستم وستیبوالر به همراه اطلاعات حاصل از دیگر حواس مانند حس بینایی و حس عمقی، در ساختارهای عصبی مرکزی مورد پردازش قرار گرفته و در نهایت منجر به تولید حرکات رفلکسی سر، چشم‌ها و دیگر اندام‌های بدن شده که هدف همه آن‌ها حفظ تعادل کلی بدن و حرکت متناسب چشم‌ها با حرکات سر است تا ثبات بینایی نیز حفظ شود.

برای ارزیابی عملکرد سیستم تعادلی روش‌های متعددی مطرح است که از جمله آن‌ها می‌توان به ارزیابی‌های الکتروفیزیولوژیک (مانند VEMP و ECoG)، پوسچروگرافی و ویدئونیستاگموگرافی اشاره کرد. در ارزیابی‌های الکتروفیزیولوژیک، پاسخ‌های الکتریکی حاصل از فعالیت اندام‌های حسی وستیبولار مبنا هستند.
در پوسچروگرافی، به بررسی آن دسته از رفلکس‌های وستیبولار پرداخته می‌شود که با تغییر درثبات و وضعیت ساختار عضلانی بدن به حفظ تعادل بدن کمک می‌کنند. و در ارزیابی ویدئونیستاگموگرافی، آن دسته از رفلکس‌های وستیبولار مورد توجه هستند که منجر به حرکت چشم‌ها و حفظ ثبات دید می‌شوند. در این مقاله به طور اختصاصی به ارزیابی ویدئونیستاگموگرافی پرداخته خواهد شد.

ویدئونیستاگموگرافی -videonystagmography) VNG) چیست؟

ویدئونیستاگموگرافی

ویدئونیستاگموگرافی (VNG) یک روش ارزیابی سیستم تعادلی است که در آن نوعی از حرکات غیر ارادی چشم‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. به این نوع خاص از حرکات غیرارادی چشم، نیستاگموس گفته می‌شود. به طور معمول، نیستاگموس زمانی رخ می‌دهد که فرد سر خود را در جهت خاصی حرکت دهد و چشم‌ها بخواهند مطابق با حرکت سر جابجا شوند. اگر نیستاگموس در چنین حالتی که مورد نیاز است، رخ ندهد یا در مواقع دیگری مثلا وقتی فرد ثابت نشسته است، انجام گیرد، احتمال وجود اختالالت سیستم تعادلی مطرح می‌شود. همانطور که پیشتر گفته شد بخشی از سیستم تعادلی بدن، در گوش داخلی قرار دارد و به عنوان سیستم وستیبوالر شناخته می‌شود. سیستم وستیبوالر شامل اندام‌های حسی و اعصابی است که در کنار سیستم بینایی و ساختار عضلانی گردن و چشم‌ها در برقراری و حفظ تعادل بدن مشارکت می‌کند. اگر همه اجزای سیستم تعادلی به درستی کار کنند، چشم‌ها متناسب با حرکات سر حابجا خواهند شد و ثبات دید فرد حفظ می‌شود. اما اختالالت سیستم تعادلی منجر به بروز نیستاگموس خواهد شد که به دنبال آن فرد احساس گیجی و عدم ثبات خواهد داشت. در چنین شرایطی ارزیابی VNG می‌تواند تعیین کند که آیا منشا مشکلات تعادلی، نقص عملکرد سیستم وستیبولار است یا خیر.

ارزیابی VNG شامل سه مجموعه تست است:

 • تست‌های اکولوموتور (حرکات چشمی)
 • تست‌های پوزیشنال
 • تست کالریک

از آنجا که مبنای تفسیر نتایج ارزیابی‌های سیستم وستیبوالر در ارزیابی VNG، حرکات چشمی است، مجموعه اول ارزیابی‌ها تست‌های حرکات چشمی است تا بواسطه آن بتوان نتایج ناهنجاری که صرفا ناشی از اختالل عملکرد در سیستم بینایی است را شناسایی کرده و اشتباها در نتایج ارزیابی عملکرد سیستم وستیبوالر دخالت داده نشود. در تمامی مراحل ارزیابی VNG باید حرکات چشم با دقت ثبت و مورد آنالیز قرار بگیرد. از این رو عینک مخصوص با عنوان گا ِگل بر روی صورت بیمار قرار داده می‌شود که در بردارنده دو دوربین می‌باشد.
در برخی مراحل لازم است که محیط ارزیابی کاملا تاریک باشد تا چشم‌ها به سوی منبع نور یا محرک بینایی خاصی منحرف نشوند. ازاین رو درپوش گاگل بسته می‌شود تا تمامی حرکات چشم فرد با دقت و توسط دوربین مادون قرمز ثبت گردد.

ارزیابی اکولوموتور

 ارزیابی ثبات ِگیز (نگاه خیره)

در تست ثبات گیز از فرد خواسته می‌شود تا به نقاط نورانی که در صفحه مقابل او روشن می‌شود برای چند ثانیه خیره شود و اگر نقطه جابجا شد فقط با حرکت چشم، و نه با به حرکت درآوردن سر، آن را دنبال کند. این نقاط در مرکز و در زاویه 30درجه نسبت به مرکز در جهات بالا، پایین، چپ و راست روشن می‌شوند. به این ترتیب توانایی فرد در حفظ نگاه خیره مورد بررسی قرار می‌گیرد. اگر در این مرحله، چشم‌های فرد حرکات اضافی (نیستاگموس) داشته باشد و فرد به راحتی قادر به خیره ماندن بر روی نقاط نباشد، احتمال وجود ضایعات وستیبولار محیطی یا مرکزی مطرح می‌شود.

تست نگاه خیره

نتایج تست به صورت گرافهایی مجزا برای هر چشم ثبت میشود. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید اگر فرد قادر به حفظ نگاه خیره باشد، نمودار (خط آبی) به شکل یک خط صاف و مطابق با نمودار مربوط به نقطه نورانی (خط زرد) خواهد بود. اما اگر چشم‌ها نیستاگموس داشته باشند، به جای خط صاف، یک خط مضرسی ثبت خواهد شد. هم چنین ممکن است فرد با تاخیر قابل توجهی نگاهش را روی نقطه مورد نظر خیره کند که در گراف ثبت شده نمودار مربوط به چشم با فاصله قابل توجهی از نمودار مربوط به نقطه نورانی قرار خواهد گرفت.

ارزیابی ثبات ِگیز

ارزیابی ساکاد (حرکات پرشی چشم)

ساکاد به معنای حرکات سریع و ارادی چشم است که با هدف حفظ دقت بینایی در مواقعی که محرک بینایی حرکات ناگهانی و سریع دارد، انجام می‌گیرد. در این تست از فرد خواسته می‌شود تا با حرکات چشم نقطه نورانی را که روی صفحه مقابل فرد حرکات پرشی و ناگهانی دارد را بدون حرکت دادن سر تعقیب کند. سپس حرکات چشم وی از نظر 3 پارامتر مورد آنالیز قرار خواهد گرفت:

 1. نهفتگی: فاصله زمانی بین شروع حرکت نقطه نورانی و حرکت چشم
 2. سرعت: سرعت جابجایی چشم برای رفتن به موقعیت جدید و
 3. دقت: آیا میزان جابجایی چشم متناسب با جابجایی نقطه نورانی بوده و یا کمتر یا بیشتر جابجا شده است.

اختلال در هر یک از این سه مولفه نشانگر وجود نقص عملکرد در سیستم عصبی مرکزی است که از جمله آن‌ها می‌توان به میاستنی گراویس، ضایعات هسته‌های حرکتی چشم و…اشاره کرد. چنین ناهنجاری‌هایی در ضایعات محیطی مشاهده نمی‌شوند.

ارزیابی حرکات تعقیب آرام چشم

در این تست توانایی فرد در دنبال کردن یک نقطه نورانی متحرک در میدان بینایی او بررسی می‌گردد و از وی خواسته می‌شود که نقطه‌ای که در صفحه مقابلش به سمت چپ و راست و یا بالا و پایین به آرامی حرکت می‌کند را دنبال نماید. حرکات متناسب چشم باحرکت نقطه نورانی یک مولفه در تفسیر نتیجه این تست است. در برخی افراد که اختلال عملکرد در سیستم بینایی وجود دارد، فرد نمی‌تواند با سرعتی مناسب محرک را دنبال کند و اصطلاحا عقب می‌ماند و مجبور میشود با حرکات پرشی (ساکاد) این عقب افتادگی را جبران نماید. این حالت در سالمندان شایع‌تر است اما به عنوان اختلال در نظر گرفته نمی‌شود. یکی دیگر از مولفه‌های مورد توجه، حرکت متقارن در حرکات دو چشم است که در برخی ضایعات سیستم عصبی مرکزی از جمله ضایعات مخچه، عدم تقارن حرکات تعقیب آرام چشم دیده می‌شود.

ارزیابی حرکات تعقیب آرام چشم

 ارزیابی اپتوکینتیک

تصور کنید در ایستگاه مترو هستید و قطاری با سرعت از مقابل شما می‌گذرد. به طور ناخواسته و غیرارادی چشم‌ها در جهت حرکت قطار، تا انتهای میدان حرکتی خود میروند و مجددا با سرعت به نقطه مرکزی بازگشته تا همین روند را دوباره تکرار کنند. این حرکت رفت و برگشتی که یک جزء آهسته و یک جزء سریع و پرشی دارد را نیستاگموس اپتوکینتیک می‌نامند. در واقع نیستاگموس اپتوکینتیک یکی دیگر از حرکات رفلکسی و غیر ارادی چشم است که وقتی سر ثابت است به فرد امکان دنبال کردن شی متحرک را می‌دهد. عدم توانایی در تولید رفلکس اپتوکینتیک و تولید نامتقارن آن همگی نشان از وجود نقص در سیستم عصبی مرکزی هستند.
برای انجام ارزیابی اپتوکینتیک گاگل را روی صورت فرد گذاشته و از فرد خواسته میشود بدون حرکت سر به تصویر متحرک مقابلش نگاه کند. این تست برای حرکات در هردو جهت چپ و راست و نیز در سرعت‌های مختلف انجام می‌گیرد. سرعت و میزان حرکات چشم یک فرد نرمال متناسب با سرعت و میزان حرکت شی مقابل در هر دو جهت است.
اگر پاسخ اپتوکینتیک ناهنجار فقط برای حرکت در یک جهت باشد، احتمال منشا آن اختلال در سیستم وستیبولار است. که لازمه تایید آن وجود نیستاگموس خودبخودی است، در غیر این صورت منشا آن اختالالت سیستم عصبی مرکزی است.

ارزیابی اپتوکینتیک

ارزیابی پوزیشنال

 ارزیابی نیستاگموس خودبخودی

پیش از شروع ارزیابی‌های پوزیشنال، باید حرکات خودبخودی چشم فرد در تاریکی مطلق (زیرا وجود هدف بینایی یا نور در برخی‌ موارد باعث سرکوب این نوع حرکات چشمی و پنهان ماندن آن از دید پزشک می‌شود) بررسی شود. چرا که وجود نیستاگموس خودبخودی همه نتایج ارزیابی‌های پوزیشنال را تحت الشعاع قرار می‌دهد. به این منظور فرد در حالت معمول می‌نشیند، درپوش گاگل را بسته و از او خواسته می‌شود به مقابل خود نگاه کند. سپس برای حدود 10 ثانیه حرکات چشم فرد در تاریکی مطلق ثبت خواهد شد. اگر فرد در این حالت نیستاگموس نداشته باشد، به سراغ مراحل بعدی ارزیابی‌ها می‌رویم.

اما اگر نیستاگموس خودبخودی به ثبت برسد، باید دید که آیا در حضور محرکت بینایی تغییری در مولفه‌های آن (سرعت و جهت نیستاگموس) ایجاد می‌شود یا خیر. به این منظور یک نقطه نورانی در گاگل روشن شده و از فرد میخواهیم که به آن خیره شود. اگر نیستاگموس بدون تغییر باقی بماند، منشا آن اختلال در سیستم مرکزی است. برای مثال اگر نیستاگموس پایین‌زن باشد نشانه وجود اختلالاتی همچون ام‌اس، ضایعات مخچه و یا مسمویت‌های دارویی است. یا اگر نیستاگموس باالزن باشد، احتمال وجود تومورهای مغزی یا ساقه مغز مطرح می‌شود. اما اگر با خیره شدن فرد به نقطه نورانی نیستاگموس از بین برود، به معنای وجود اختلال در سیستم وستیبولار محیطی می‌باشد؛ مانند التهاب عفونی عصب وستیبولار، بیماری منییر و ….

ارزیابی نیستاگموس خودبخودی

 ارزیابی‌های پوزیشنال مرحله اول (پوزیشنهای استاتیک)

در این مرحله به دنبال آن هستیم که آیا تغییر موقعیت (پوزیشن) سر و بدن نسبت به محور جاذبه باعث ایجاد نیستاگموس می‌شود یا خیر، به همین دلیل به نیستاگموس ثبت شده در این مرحله نیستاگموس پوزیشنال گفته میشود. در هر دو نوع ضایعات محیطی و مرکزی احتمال بروز نیستاگموس پوزیشنال وجود دارد، به همین دلیل هدف بعدی در این ارزیابی، افتراق ضایعات محیطی از مرکزی نیز می‌باشد.
معمولا این تست در پوزیشن‌های خوابیده به پشت، خوابیده به پشت و سر به سمت راست، خوابیده به پشت و سر به سمت چپ، خوابیده به پهلوی چپ و راست، و در افرادی که فاقد مشکالت نخاع و گردن باشند، در موقعیت خوابیده به پشت و سر آویزان از لبه تخت انجام خواهد شد. در همه مراحل پزشک سر بیمار را با دستان خود نگه میدارد تا زاویه مناسب سر حفظ شده و همچنین فشاری به گردن فرد اعمال نشود. لازم به ذکر است که تمامی مراحل با گاگل بسته و در تاریکی مطلق انجام میگیرد و فرد باید به نقطه‌ای فرضی در مقابل خود نگاه کند. در صورت ثبت نیستاگوس پوزیشنال، نقطه نورانی در گاگل روشن خواهد شد که بتوان منشا محیطی و مرکزی نیستاگموس را شناسایی نمود.

رزیابیهای پوزیشنال- مرحله اول )پوزیشنهای استاتیک(

در افراد نرمال در هیچ یک از پوزیشن‌ها نیستاگموسی ثبت نمی‌شود و نمودار حرکات چشمی نسبتا صاف خواهد بود. اما در افراد دارای ضایعات پاتولوژیک نیستاگموس‌های عمودی و یا افقی دیده می‌شود. در افراد دچار ضایعات سیستم عصبی مرکزی مانند اختلالات مخچه، اماس، سکته مغزی و برخی سندروم‌ها نیستاگموس پوزیشنال عمودی مشاهده میشود که با روشن کردن چراغ درون گاگل هم از بین نمی‌روند. در ضایعات محیطی سیستم وستیبولار مانند التهاب یکطرفه عصب وستیبولار، ضایعات اندام‌های اتولیتی (اتریکول و ساکول) و BPPV مجرای افقی نیز ممکن است نیستاگموس‌های پوزیشنال رویت شود که با روشن کردن نقطه نورانی درون گاگل از شدت آن‌ها کاسته یا به طور کامل حذف می‌شوند.

 ارزیابی‌های پوزیشنال- مرحله دوم (پوزیشنهای داینامیک)

در این مرحله، هدف بررسی عملکرد مجاری نی‌مدایره‌ای در حین حرکات چرخشی است. به عبارت دیگر این دسته از ارزیابی‌ها که با عنوان مانور Hallpike-Dix شناخته می‌شود، مختص تشخیص بیماری BPPV است و براساس نتایج آن می توان گوش و مجرای مبتال را با دقت تشخیص داده و برنامه توانبخشی اختصاصی آن را در اختیار بیمار گذاشت.
برای انجام این مانور ابتدا باید گاگل بسته را روی صورت بیمار قرار داد. بعد از بیمار میخواهیم که دست‌هایش را به صورت ضربدری روی سینه خود قرار دهد. سر او را 45 درجه به راست چرخانده و بعد از او میخواهیم در حالیکه چشم‌های خود را باز نگه میدارد و سرش در همان زاویه قرار دارد، طی 3 شماره روی تخت دراز بکشد. در این حالت باید سر بیمار از لبه تخت آویزان شود و حدود 60-30 ثانیه در همان پوزیشن باقی بماند. سپس مجددا بیمار باید با سرعت به حالت نشسته بازگردد و 60-30 ثانیه در همان حالت نشسته بماند تا علائم ایجاد شده رفع شوند. آزمونگر در تمام مراحل سر و گردن بیمار را با دستان خود حمایت میکند و اجازه نمیدهد فشار اضافی بر گردن وی اعمال گردد. مجددا این مراحل باید برای سمت مقابل نیز انجام شود.
در افراد نرمال هیچ یک از مراحل سرگیجه یا نیستاگموس ایجاد نخواهد شد. اما در افراد مبتلا به BPPV حرکت شتابدار از پوزیشن نشسته به خوابیده موجب تحریک شدن گوش مبتلاخواهد شد و فرد دچار سرگیجه شده و نیستاگموس به ثبت خواهد رسید. چرا که حرکت شتابدار باعث به حرکت در امدن بلورهای کربنات کلسیم معلق در مجرا شده و به سلول‌های مویی موجود در مجرا فشار اعمال می‌کند. جهت نیستاگموس ثبت شده به پزشک در تشخیص گوش و مجرای مبتلا کمک خواهد کرد.

رزیابیهای پوزیشنال- مرحله دوم )پوزیشنهای داینامیک(

ارزیابی کالریک

در تست کالریک با دستگاهی تخصصی هوای گرم و سرد به داخل مجرای گوش خارجی افراد دمیده میشود تا به این شکل سیستم وستیبولار فرد تحریک شود. همانطور که بیشتر گفته شد درون سیستم وستیبولار مملو از مایع اندولنف است، به همین دلیل افزایش و کاهش دمای این مایع موجب افزایش و کاهش حجم آن شده و به نوعی موجب به حرکت درآمدن آن در درون سیستم خواهد شد. از این رو سلولهای مویی به صورت مصنوعی تحریک شده و پیام دریافتی را به مراکز باالتر انتقال خواهند داد. در واقع در این تست به دنبال بررسی میزان پاسخگو بودن و کارآمدی سیستم وستیبولار هر گوش به تنهایی به تحریکات وستیبولار و نیز بررسی میزان تقارن عملکرد دو سمت هستیم. اگر فرد در یک یا هر دو گوش خود تقص عملکرد سیستم وستیبولار داشته باشد نتایج مربوط به تحریک آن گوش ضعیفتر از مقادیر نرمال خواهد بود و به این ترتیب اطالعات تشخیصی ارزشمندی در اختیار پزشک خواهد گذاشت. از جمله این اختلالات می‌توان به البیرنتیت و نوریت عصب وستیبوالر اشازره داشت. الزم به ذکر است که در این تست صرفا عملکرد مجرای نیم‌دایرهای افقی و عصب وستیبولار هر گوش ارزیابی میشود و دو مجرای نیمدایرهای دیگر و اندامهای اتولیتی مشارکتی ندارند. در برخی از کلینیک‌ها به جای هوای گرم و سرد، از آب گرم و سرد استفاده میشود.

پیش از انجام تست لازم است که به چند نکته توجه شود. بیمار باید از 48 ساعت قبل، تمامی داروهای مربوط به سرگیجه و داروهای آرامبخش و خواب آور خود را قطع کند. همچنین توصیه میشود که پیش از مراجعه برای ارزیابی از مصرف غذای سنگین پرهیز کند، زیرا ممکن است حین ارزیابی دچار حالت تهوع شود. بعلاوه حتما باید معاینه اتوسکوپی برای وی انجام گیرد تا از شکل مجرای گوش خارجی، عدم انسداد مجرا با جرم گوش و سالم بودن پرده تمپان اطمینان حاصل شود. جرم گوش حتی به مقدار اندک هم باعث می‌شود که تحریک دمایی به طور کامل به اندام‌های گوش داخلی نرسد و نتایج حاصله معتبر نباشند. به همین دلیل در صورت نیاز باید بیمار برای خارج کردن جرم گوش به پزشک متخصص ارجاع داده شود. همچنین وجود هرگونه منفذ یا پاره‌گی در پرده تمپان، میزان تحریک دمایی که به گوش داخلی میرسد را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از این رو باید در تفسیر نتایج این مورد را لحاظ کرده و نیز از اجرای تست با آب پرهیز نمود. نکته حائز اهمیت بعدی در معاینه اتوسکوپی، بررسی شکل و زاویه مجرای گوش خارجی است. چرا که سر دستگاه ارائه کننده تحریک باید در نزدیکی پرده تمپان قرار بگیرد تا تحریک مناسبی به سیستم وستیبولار اعمال شود و نتایج حاصله از اعتبار کافی برخوردار باشند.
برای انجام ارزیابی کالریک فرد باید با گاگل بسته به پشت روی تخت دراز بکشد و سرش 30 درجه باالتر قرار بگیرد. سپس برای او توضیح داده میشود که طی چند مرحله هوای گرم و سرد به درون مجرای هر دو گوش او دمیده میشود و ممکن است حین ارزیابی احساس سرگیجه و حالت تهوع پیدا کند. باید به بیمار اطمینان داد که این حالت موقت و کامال تحت کنترل است و جای هیچ کونه نگرانی وجود ندارد. بیمار باید در تمام طول ارزیابی چشمان خود را باز نگه دارد) علیرغم داشتن احساس ناخوشایند سرگیجه (و به سوالاتی که از او پرسیده میشود پاسخ دهد. سپس برای شروع تست، تحریک هوایی گرم به مدت 60ثانیه به یک گوش فرد ارائه خواهد شد، بعد از اتمام ارائه محرک از بیمار خواسته میشود که با تمرکز به سواالتی که از او پرسیده میشود پاسخ دهد. این سوالات صرفا برای متمرکز نگه داشتن بیمار است و ممکن است سوالاتی مانند شمردن معکوس اعداد یا نام بردن شهرهایی که با حرف خاصی شروع می‌شوند باشد.

ارزیابی کالریک

سپس نقطه نورانی درون گاگل روشن میشود و بیمار باید برای چند صد ثانیه به آن خیره شود. بعد از گذشت 3 الی 5 دقیقه همین مراحل برای گوش مقابل و برای محرک هوای سرد صورت خواهد گرفت.
پاسخ حاصل از هر مرتبه ارائه محرک به شکل نیستاگموس به ثبت میرسد. زمان شروع پاسخ، شدت آن، زمان پایان یافتن آن و تغییرات آن در حین روشن کردن نقطه نورانی درون گاگل همگی مولفه هایی هستند که در تفسیر نتیجه ارزیابی کالریک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ملاحظات پیش از مراجعه برای انجام ارزیابی ویدئونیستاگموگرافی

 •  48 ساعت پیش از جلسه ارزیابی، مصرف داروهای زیر باید متوقف گردد:
 1. قرص‌های ضد آلرژی و ضد احتقان مانند آنتی‌هیستامین
 2. قرص‌های آرامبخش و خوابآور مانند والیوم و دیازپام
 3. قرص‌های مسکن و کدئیندار
 4. قرص‌های شلکننده عضالت
 5. قرص‌های ضد سرگیجه
 • حتما لباس و کفش راحت پوشیده شود.
 • صورت باید تمیز و بدون آرایش باشد، خصوصا چشم‌ها. در صورتیکه فرد آرایش دائمی دارد، باید با مداد آرایشی سفید آن‌ها را بپوشاند.
 • اگر فرد از لنزهای تماسی استفاده میکند باید آمادگی داشته باشد که در صورت لزوم آن را از چشم خود خارج نماید.
 • 4 ساعت پیش از مراجعه، غذای جامد مصرف نشود.
 • 4 ساعت پیش از مراجعه، سیگار مصرف نشود.
 • از شب قبل از مراجعه، مصرف چائی و قهوه متوقف شود.
 • به دلیل اینکه ممکن است طی ارزیابی فرد دچار سرگیجه شود، بهتر است با همراه مراجعه نماید.
تست ABR چیست؟

پاسخ شنیداری ساقه مغز (ABR)

روش‌‌های ارزیابی سیستم شنوایی را می‌‌توان به دو دسته کلی ارزیابی‌‌های رفتاری و ارزیابی‌‌های فیزیولوژیک تقسیم کرد. ارزیابی ‌‌های رفتاری شامل تست‌‌های معمول شنوایی است که در آن‌‌ها از فرد خواسته می‌‌شود با شنیدن صدا، دکمه‌‌ای را فشار داده یا دست خود را بالا بیاورند. به عبارت دیگر برای اجرای این تست‌‌ها نیاز به همکاری و مشارکت فرد می‌‌باشد. خستگی و خواب آلودگی، عدم تمایل یا توانایی در همکاری، مشکلات توجه و … بر نتایج این نوع تست‌‌ها تاثیر می گذارد. اما همانطور که از عنوان ارزیابی‌‌های فیزیولوژیک پیداست در این آزمون‌‌ها پاسخ‌‌های فیزیولوژیک بخش‌‌های مختلف سیستم شنوایی به تحریک‌‌های صوتی، بدون نیاز به همکاری آن‌‌ها ثبت می‌‌شوند. از جمله تست‌‌های فیزیولوژیک می‌‌توان به تست تیمپانومتری، تست رفلکس آکوستیک، تست گسیل‌‌های‌‌های صوتی گوش (OAE)، تست پاسخ شنیداری ساقه مغز (ABR) و تست پاسخ حلزون گوش (ECoG) اشاره کرد. در این بخش به تفصیل به ماهیت، کاربرد‌‌ها و تفسیر نتایج تست ABR می‌‌پردازیم.

ABR چیست؟

همانطور که می‌‌دانید گوش ما از سه جزء گوش خارجی (لاله و مجرای گوش خارجی)، گوش میانی (پرده گوش و استخوانچه‌‌ها) و گوش داخلی (حلزون) تشکیل شده است. ماحصل عملکرد این سه بخش می‌‌شود تبدیل سیگنال صوتی به سیگنال الکتریکی که باید از طریق مسیر‌‌های عصبی به مغز انتقال یابند. این مسیر‌‌های عصبی از منطقه‌‌ای به نام ساقه مغز عبور میکنند و بعد وارد مناطق مربوط به پردازش‌‌های شنوایی در مغز می‌‌شوند. ساقه مغز حد فاصل نخاع و مغز است و مراکز عصبی شنیداری متعددی را در خود جا داده است. از این رو با ثبت فعالیت الکتریکی این منطقه می‌‌توان اطلاعات ارزشمندی در مورد عملکرد و وضعیت سیستم شنوایی بدست آورد.

ABR چیست؟
تست ABR یک تست ایمن و بدون درد است که در آن با اتصال تعدادی الکترود به نقاط مختف سر پاسخ عصب شنوایی و مسیرهای عصبی موجود در ساقه مغز به محرکات صوتی ثبت می‌‌شود. گاها افراد از دیدن الکترودها دچار ترس شده و فکر می‌‌کنند که قرار است جریان الکتریکی به مغز آن‌‌ها اعمال شود اما حقیقت آن است که جریان الکتریکی موجود در جمجمه بواسطه این الکترودها ثبت میشود.
همانطور که پیش‌‌تر گفته شد برای انجام تست ABR نیازی به همکاری فرد نیست. از این رو یک ابزار مناسب برای ارزیابی شنوایی نوزادان، کودکان و افرادی است که به دلیل برخی مشکلات قادر به همکاری در تست‌‌های رفتاری نیستند. از تست ABR هم در برنامه سراسری غربالگری شنوایی نوزادان و هم در مواردی که نیاز به ارزیابی دقیق‌‌تر وضعیت سیستم شنوایی باشد استفاده می‌‌شود. برای مثال در کودکانی که دچار زردی‌‌ می‌‌شوند، برای مدت طولانی از داروهای انتی بیوتیک استفاده می‌‌کنند یا تحت شیمی درمانی قرار می‌‌گیرند می‌‌توان از تست ABR برای پایش عمکلرد سیستم شنوایی آن‌‌ها بهره گرفت. یکی دیگر از کاربردهای تست ABR شناسایی ضایعات (تومورها) عصبی عصب هشتم و ساقه مغز است. بعلاوه می‌‌توان از ABR برای شناسایی آسیب‌‌های ناشی اختلالات دیگری مانند سکته مغزی، MS، سیفلیس، بیماری Wilson، عفونت‌‌های ویروسی بر سیستم شنوایی استفاده کرد. نوروپاتی شنوایی نیز یکی دیگر از اختلالات شایع سیستم شنوایی است که در آن انتقال پیام الکتریکی از حلزون به مغز دچار انقطاع می‌‌شود و به درستی صورت نمی‌‌گیرد. این عارضه هیچ‌‌گونه تظاهرات بالینی در تصویربرداری MRI ندارد. به همین دلیل تست ABR در کنار دیگر ارزیابی‌‌های سیستم شنوایی به تشخیص این اختلال کمک شایانی می‌‌کند.

نحوه انجام تست ABR

1. آماده سازی

در شیرخواران و نوزادان باید تست ABR در خواب انجام شود. به همین دلیل باید پیش از مراجعه برای انجام تست، کودک را بیدار نگه داشت و به او اجازه خوابیدن نداد تا در زمان ارزیابی به راحتی بخوابد. هم چنین بهتر است که ساعاتی پیش از مراجعه برای تست، کودک را استحمام کرده تا علاوه بر پاک شدن چربی‌‌های روی پوست، به خواب راحت‌‌تر او در طول ارزیابی کمک کند.

آماده سازی نوزاد برای تست ABR در برخی از موارد که امکان خواب طبیعی وجود ندارد لازم است که از داروهای خواب‌‌آور و در شرایط خاصی از بیهوشی عمومی استفاده شود. نوع و میزان داروی خواب‌‌آور مورد نیاز توسط متخصصین اطفال یا متخصصین مغز و اعصاب تعیین می‌‌گردد.

ABR چیست؟

هنگام مراجعه برای دریافت دارو حتما باید پزشک خود را از سابقه بیماری‌‌ها فرد، داروهای مصرفی و آلرژی به داروی خاص مطلع کرد. اما در بزرگسالان نیازی نیست که حتما برای انجام تست ABR بخوابند. کافی است در روز مراجعه برای ارزیابی از نوشیدنی‌‌های کافئین دار پرهیز کنند و در هنگام تست، آرام و ریلکس بوده و انقباض عضلانی نداشته باشند.

در مرحله بعد باید الکترودهای ثبات را بر روی پوست فرد جایگذاری کرد.

جایگذاری الکترود روی پوست فردبرای اینکه الکترودها جریان الکتریکی مورد نظر را با دقت بالا و کامل ثبت کنند، لازم است که محل اتصال آنها بر روی پوست با یک ژل مخصوص پاک‌‌کننده تمیز شود.

ژل پاک کننده پوست

با توجه به هدف انجام تست و صلاحدید ادیولوژیست محل و تعداد الکترودهای لازم تعیین می‌‌گردد. اما به طور معمول برای اکثر افراد یک یا دو نقطه بر روی پیشانی، نرمه گوش‌‌ها و یا برجستگی استخوان جمجمه در پشت گوش ها، روی گونه و یا پشت گردن به عنوان محل چسباندن الکترودها در نظر گرفته می‌‌شود. اودیولوژیست با یک پنبه آغشته به ژل پا‌‌ک کننده نقاط مورد نظر را تمیز می کند و بعد الکترودها را با چسب‌‌های مخصوص به نقاط مورد نظر متصل می‌‌نماید. ممکن است در حین پاک کردن کمی احساس سوزش داشته باشید، چرا که لایه چربی و سلول‌‌های مرده روی پوست برداشته می‌‌شود. اما جای نگرانی نیست و فقط کافی است که ادیولوژیست خود را مطلع سازید. سپس فرد باید روی تخت دراز بکشد و اگر بیمار نوزاد یا شیرخوار است باید خوابانده شود تا بتوان تست را شروع کرد.

2. اجرای تست ABR

ادیولوژیست یک گوشی کوچک را که کلاهک پلاستیکی یا اسفنجی یکبار مصرف و متناسب با قطر کانال گوش فرد دارد درون مجرای گوش قرار می‌‌دهد. در طول تست پیوسته صدای محرک کلیک در سطوح شدتی مختلف به گوش‌‌های فرد ارائه می‌‌شود که نیازی نیست به آنچه که می‌‌شنود پاسخی دهد. سپس موج‌‌هایی متشکل از چند قله و دره متوالی روی صفحه نمایشگر به ثبت می‌‌رسد. با در نظر گرفتن زمان لازم برای آماده سازی فرد، مدت زمان تست ABR حداقل یک ساعت می‌‌باشد.

تفسیر نتیجه تست ABR

آنچه در حین تست ABR بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌‌شود موجی متشکل از مجموعه‌‌ای از قله و رده‌‌های متوالی است که به نظر نامفهوم و عجیب می‌رسد. اما با توجه به مولفه‌‌هایی که ادیولوژیست در ذهن دارد تمامی این اجزا دارای مفهومی معین و کاربردی هستند. در حقیقت هر شکل موج ABR 5 قله اصلی و در برخی افراد 7 قله دارد (برای نامگذاری امواج ABR از اعداد یونانی استفاده می‌‌شود) که هر یک نشانگر فعالیت عصبی یک نقطه در مسیر عصبی سیستم شنوایی ماست. از این رو شکل کلی موج، دامنه و زمان ظهور (نهفتگی) هر یک از این اجزا نیز معنا پیدا می‌‌کند. همانطور که در تصویر مشاهده می-کنید دو محور عمودی و افقی وجود دارد. محور عمودی دامنه امواج را برحسب میکروولت و محور افقی زمان را بر حسب میلی ثانیه نشان می‌‌دهد. برای تعیین نهفتگی امواج باید ابتدا قله آن‌‌ها را تعیین نمود. در اکثر امواج قله جایی است که موج بیشترین دامنه را دارد. در برخی موارد که موج‌‌ها به صورت ترکیبی ظهور می‌‌کنند، تعیین قله کمی دشوار می‌‌شود.با توجه به قله تعیین شده و فاصه آن از زمان ارائه محرک، می‌‌توان نهفتگی مطلق هر یک از امواج ABR را تعیین نمود. بعلاوه باید فاصله زمانی بین امواج را نیز تعیین کرد. چرا که زمان انتقال پیام شنیداری بین ایستگاه‌‌های مختلف در طول مسیر عصبی نیز حائز اهمیت است.

شکل موج پاسخ abr در یک فرد نرمال

کلاهک اسفنجی یکبار مصرف

دامنه مطلق و نیز نسبت دامنه اجزای مختلف به یکدیگر، دیگر مولفه‌‌های مورد استفاده تفسیر نتیجه تست ABR هستند. با توجه به هدف ارزیابی (تعیین آستانه‌‌های شنوایی و یا تشخیص افتراقی ضایعات عصبی سیستم شنوایی) از مولفه‌‌های متفاوتی استفاده خواهد شد. در ادامه به شرح هر یک از امواج ABR و کاربرد آن‌‌ها در تفسیر نتایج می‌‌پردازیم.
موج I: منشا آناتومیک اولین موج ABR بخش ابتدایی عصب شنوایی است. بخشی که سیگنال را از حلزون دریافت می‌‌کند.
موج II: بخش انتهایی عصب شنوایی، در نزدیکی محل ورود عصب به ساقه مغز، منشا تولید دومین موج ABR است.
موج III: دو مرکز عصبی (هسته) به نام‌‌های هسته حلزونی و مجموعه زیتونی حلزونی به عنوان خواستگاه موج سوم ABR شناخته می‌‌شوند.
موج IV: منشا دقیقی در انسان‌‌ها برای این موج شناسایی نشده است اما احتمال می‌‌رود که چندین مرکز عصبی در ساقه مغز در تولید آن مشارکت داشته باشند.

منشا آناتومیک امواج ABR
موج V: برجستگی‌‌های تحتانی در بخش پشتی ساقه مغز و سایر مسیرهایی که از بخش‌‌های پایین‌‌تر به این برجستگی‌‌ها منتهی می‌‌شوند در تولید پنجمین موج ABR نقش دارند.

کاربردهای ABR

ABR دو کاربرد اصلی دارد: بررسی آستانه‌‌های شنوایی و ارزیابی نورولوژیک سیستم عصبی شنوایی. در ادامه به تفصیل به هر یک خواهیم پرداخت.

بررسی آستانه‌‌های شنوایی

در کودکان و افرادی که امکان انجام ارزیابی رفتاری شنوایی در انها وجود ندارد (به دلیل عدم توانایی یا عدم تمایل به همکاری) می‌‌توان از تست ABR به عنوان جایگزین استفاده کرد و با کمک آن نوع و میزان کم شنوایی را تعیین نمود. بر این اساس یکی از موارد استفاده تست ABR در غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران است.
همانطور که پیش‌‌تر ذکر شد در شکل موج ABR مولفه‌‌های متعددی وجود دارد که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. آنچه در تعیین بررسی آستانه شنوایی برای ادیولوژیست حائز اهمیت است، موج پنجم (موج V) است. زیرا یکی از پایدارترین اجزای شکل موج ABR است و تا سطوح شدتی نزدیک به آستانه حقیقی شنوایی افراد قابل ثبت و ردیابی است. به این منظور ادیولوژیست محرک شنوایی را در یک شدت نسبتا زیاد به گوش فرد ارائه می‌‌کند و پاسخ ABR را ثبت می‌‌کند. اگر شکل موج مورد نظر به ثبت رسید، در گام‌‌های متوالی از شدت محرک می‌‌کاهد و مجددا ثبت را انجام می‌‌دهد تا جایی که دیگر موج V به ثبت نرسد. آخرین سطح شدتی که موج V در آن ثبت شده باشد به عنوان آستانه تقریبی شنوایی فرد در نظر گرفته خواهد شد. اما در مرتبه اول ارائه محرک پاسخی ثبت نشود باید در گام‌‌های متوالی شدت محرک را بالا برد تا مشخص شود در چه سطح شدتی به پاسخ مورد نظر می‌‌رسیم. در این تصویر شکل موج‌‌های ABR گوش راست را مشاهده می‌‌کنید. در ابتدا محرک در سطح شدت 80 دسیبل ارائه شده است. معمولا هر سطح شدت را دو مرتبه تکرار می‌‌کنند تا از تکرارپذیری و اعتبار پاسخ بدست آمده اطمینان حاصل شود. در این بیمار پاسخ بدست آمده در شدت 80 دسیبل مولفه‌‌های مورد نظر را دارد یعنی موج V تکرارپذیر است و در فاصله زمانی مناسبی نسبت به زمان ارائه محرک با دامنه خوبی ثبت شده. به همین دلیل شدت محرک کاهش داده شده تا جایی که دیگر پاسخی بدست نیامده است. در نتیجه آخرین شدتی که موج V در آن به ثبت رسیده را به عنوان آستانه شنوایی در نظر گرفته ایم، که در این مورد شدت 50 دسیبل است. در افرادی که شنوایی نرمال دارند، آستانه بدست آمده در حدود 20 دسیبل است. به همین دلیل می‌‌توان گفت فردی که نتیجه ABR ایشان را مشاهده می‌‌کنید دچار کم‌‌شنوایی در گوش راست است.

مقایسه محتوای فرکانسی دو محرک کلیک و تون خالص

نتیجه تست ABR گوش راست یک بیمار

اما یک سوال در اینجا مطرح می‌‌شود!! آیا در همه فرکانس‌‌ها به یک اندازه کم شنوایی وجود دارد؟! بر اساس این تست ABR نمی‌‌توان به این سوال پاسخ داد. زیرا همانطور که قبلا گفته شد محرک مورد استفاده در این تست محرک کلیک است. محرک کلیک مانند محرک‌‌هایی که در تست‌‌ ادیومتری معمول استفاده می‌‌شود فرکانس دقیق و مشخصی ندارد که بتوان بر اساس نتایج بدست آمده با ان در مورد آستانه شنوایی فرد در فرکانس‌‌های مختلف اظهار نظر کرد. در حقیقت محرک کلیک حاوی چندین فرکانس است و اصطلاحا به آن محرک پهن‌‌باند گفته می‌شود.شاید عجیب بنظر بیاید پس چرا از چنین محرکی استفاده می‌‌شود. دلایل متعددی برای این انتخاب وجود دارد که خارج از حوصله عموم افراد است اما دو نکته نکته لازم به ذکر است:

1) ABR فقط در پاسخ به برخی از انواع محرک‌‌ها که ویژگی‌‌های آکوستیکی خاصی دارند تولید می‌‌شود، محرک تون خالص فاقد چنین ویژگی‌‌هایی است. از این رو ناچار به استفاده از محرک‌‌هایی نظیر کلیک هستیم.

2) محرک کلیک حاوی طیفی از فرکانس‌‌های محدوده 4-1 کیلوهرتز است. این محدوده فرکانسی در درک گفتار بسیار حائز اهمیت است و می‌‌توان با استفاده از این محرک اطلاعات مفیدی را در زماانی کوتاه در مورد صحت عملکرد سیستم شنوایی در این محدوده فرکانسی ویژه بدست آورد که نیاز بالینی را مرتفع می‌‌سازد. اما راه حل این مسئله این است که در مواردی که نیاز است با تست ABR آستانه‌‌های فرکانس‌‌های مختلف را به دست آورد (مثلا برای تنظیم دقیق سمعک برای کودکان یا پایش تغییرات وضعیت شنوایی در طول زمان) می‌‌توان از نوع دیگری از محرکا‌‌های آکوستیکی استفاده کرد که دقت فرکانسی بالاتری داشته باشد، محرک تون برست یکی از این محرک‌‌هاست که ویژگی‌‌های مطلوب هر دو محرک کلیک و تون خالص را دارد.

غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران

هدف اصلی برنامه غربالگری شنوایی نوازادان، شناسایی زودهنگام مشکلات شنیداری است که می‌‌تواند رشد زبان و گفتار کودکان را دچار اختلال کند. در این برنامه همه نوزادان در 48 ساعت ابتدای تولد باید مورد ارزیابی شنوایی قرار بگیرند. معمولا این برنامه غربالگری در بیمارستان محل تولد نوزاد و پیش از فرآیند ترخیص انجام می‌‌گیرد اما اگر به هردلیلی نوزاد مورد غربالگری شنوایی قرار نگیرد، والدین باید به مراکز بهداشت مراجعه نمایند تا از صحت سیستم شنوایی نوزاد خود اطمینان حاصل کنند. با توجه به وجود یا عدم وجود عوامل خطر ایجادکننده کم شنوایی نوع تست شنوایی نوزادان تعیین خواهد شد. برخی از این عوامل خطر عبارتند از :

غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران
• تولد زودرس (پیش از اتمام 37 هفته)
• سابقه بستری در بخش مراقبت‌‌های ویژه نوزادان
• وزن بدو تولد کمتر از 1500 گرم
• مشکلات تنفسی در زمان تولد
• نمره آپگار 0 در درقیقه اول
• نمره آپگار 6-0 در دقیقه پنجم
• عفونت‌‌های مادرزادی مانند CMV، سیفلیس، هرپس، توکسوپلاسموز، سرخجه
• بدشکلی جمجمه و صورت مانند میکروشیا، آترزی گوش، تگ‌‌ها یا برجستگی‌‌های اطراف لاله، برخی از سندرومها (سندرون داون و …)
• وجود سابقه کم شنوایی در خانواده
• زردی بالا که منجر به تعویض خون نوزاد شود
• نیاز به استفاده از دستگاه اکسیژن به مدت بیش از 5 روز
• استفاده از داروهای سمیت‌‌زا برای گوش به مدت بیش از 3 روز
• ابتلا به مننژیت
• سابقه تشنج
• هیدروسفالی و یا انسفالوپاتی

غربالگری شنوایی نوزادان

در صورتی‌‌که نوزادان فاقد عوامل خطر باشند، برای ارزیابی سیستم شنوایی صرفا تست OAE انجام خواهد شد. اما اگر نتیجه تست OAE مطلوب نباشد یا نوزاد یک یا چند مورد از عوامل خطر فوق را داشته باشد باید علاوه بر تست OAE برای آنها تست ABR نیز انجام شود. در فرآیند غربالگری شنوایی نوزادان از ورژن اتوماتیک تست ABR استفاده می‌‌شود که به آن AABR می‌‌گویند. در تست AABR محرک کلیک فقط در یک سطح شدت ارائه می‌‌شود و خود دستگاه بر اساس معیارهایی که در آن تعریف شده است و محاسبات آماری، موج V را شناسایی خواهد کرد. اگر موج V شناسایی شده تکرار پذیری و دامنه مطابق با استانداردهای تعریف شده داشته باشد نتیجه تست گذر یا مثبت اعلام می‌‌شود و اگر نه، بر اساس پروتکل برنامه غربالگری شنوایی باید مراحل بعدی را انجام داد.

 OAE

OAE

یکی دیگر از روشهای ارزیابی فیزیولوژیک سیستم شنوایی تست OAE یا تست گسیل‌‌های صوتی گوش است. در این تست اختصاصا عملکرد بخشی از سلول‌‌های حلزون را بررسی می‌‌کنیم که اولین دریافت کننده سیگنال در حلزون هستند، یعنی سلولهای مویی خارجی. اگر عارضه‌‌ای حلزون گوش را تحت الشعاع قرار دهد و به سلول‌‌های آن آسیب برساند، ابتدا همین سلول‌‌های مویی خارجی آسیب خواهند دید و بعد گروه دوم، سلولهای مویی داخلی. از این رو اطمینان از صحت عملکرد سلول‌‌های مویی خارجی می‌‌تواند ما را از سلامت سلول‌‌های مویی داخلی نیز مطمئن کند. به علاوه این سلولها قابلیت ارتجاعی دارند یعنی وقتی صدایی را دریافت می‌‌کنند، متناسب با آن صدا مانند یک فنر کوچک جمع و کشیده می‌‌شوند. این عمل سلول‌‌ها موجب تولید یک صدا در حلزون گوش می‌‌شود که به بیرون منتشر خواهد شد. در تست OAE هم از همین ویژگی سلول‌‌ها استفاده می‌‌شود. یعنی صدایی را به گوش ارائه می‌‌کنند و با یک میکروفون صدای برگشتی که محصول عملکرد سلولهای مویی خارجی است را دریافت می‌‌کنند. سپس این صدای برگشتی توسط الگوریتم‌‌های تعریف شده در دستگاه مورد آنالیز قرار خواهد گرفت و مشخص خواهد شد که آیا ویژگی‌‌های لازم را دارد یا خیر تا بتوان از صحت عملکرد سلول‌‌های مویی خارجی و به طور کل حلزون شنوایی اطمینان حاصل کرد.
به طور معمول برای همه نوزادان در 24ساعت ابتدایی تولد تست OAE انجام می‌‌شود و اگر نوزادان دارای عامل خطر کم‌‌شنوایی باشند به همراه این تست، برایشان تست ABR نیز انجام خواهد شد.

میکروشیا و آ ترزی گوش

میکروشیا یک اختلال مادرزادی است که در آن گوش خارجی به درستی در دوره جنینی تکامل پیدا نمی کند. این اختلال شیوع نسبتا بالایی دارد و از هر 10000 تولد 2 نوزاد به آن مبتلا هستند. اغلب به صورت یکطرفه است و در نوزادان پسر بیشتر از نورادان دختر مشاهده می شود. این اختلال می‌‌تواند شامل اندازه ، جهت، شکل و موقعیت گوش خارجی باشد و بر این اساس به 4 دسته تقسیم می‌‌شود. ممکن است میکروشیا تا حدی شدید باشد که لاله گوش اصلا تشکیل نشود.a. گرید 1: اندازه لاله کمی کوچکتر از حد معمول است اما تمامی اجزای آن قابل تمایزند.
b. گرید 2: اندازه لاله گوش به اندازه نصف یک لاله معمولی است. معمولا نیمه فوقانی لاله تشکبل نشده اما نیمه تحتانی (نرمه) حالت نرمال دارند. بعلاوه ممکن است مجرای گوش خارجی نرمال، کوچکتر از حد معمول و یا کاملا مسدود باشد.

میکروشیا
c. گرید 3: شایعترین نوع میکروشیا است که لاله گوش سبیه یک بادام زمینی است و اصلا شباهتی به لاله گوش نرمال ندارد. در این موارد مجرای گوش خارجی نیز تشکیل نشده است، یعنی آترزی کانال گوش خارجی.
d. گرید 4: به آن آنوتیا نیز گفته میشود یعنی گوش خارجی اصلا وحود ندارد.
میکروشیا ممکن است با آترزی مجرای گوش خارجی و یا استنوزیس همراه باشد. در 80 درصد موارد، فرد دچار کم شنوایی انتقالی نیز خواهد بود. آترزی به معنای عدم تشکیل مجرای گوش خارجی است و استنوزیس به معنای باریک بودن بیش از حد مجرای گوش خارجی است.
در چنین نوزادانی ممکن است نتوان برنامه معمول غربالگری شنوایی را اجرا کرد. در حقیقت به دلیل مشکلات مجرا امکان ارائه محرک صوتی به گوش آنها وجود ندارد و لازم است تست BC- ABR انجام شود. در این تست به جای ارائه محرک صوتی از طریق هدفون، یک دستگاه ارتعاشگر بر روی برجستگی پشت گوش نوراد قرار داده می‌‌شود و محرک مکانیکی (ارتعاش) ارائه می‌‌شود. این محرک مکانیکی موجب به ارتعاش در آمدن حلزون و اجزای داخلی آن خواهد شد و در نتیجه سلولهای مویی درون آن همانند زمانی که محرک صوتی دریافت کرده اند، تحریک شده و برای مغز سیگنال ارسال می‌‌کنند. به این ترتیب میتوان پاسخ ABR را ثبت نمود و از صحت عملکرد حلزون و سیستم عصبی شنوایی اطمینان حاصل کرد.

تست BC- ABR

نوروپاتی شنوایی

نوروپاتی شنوایی یکی دیگر از مشکلات شایعی است که در آن حلزون صدا را دریافت میکند اما قادر به انتقال آن به مغز نیست. مشکل شنوایی این افراد با ثبات نیست و ممکن است یک روز خوب باشند و روز دیگر مشکل خود را بروز دهند. حتی در برخی موارد به صورت ساعتی عملکرد شنوایی آنها نوسان میکند. مشکل شنوایی افراد مبتلا در محیط‌‌های دارای نویز زمینه بیشتر میشود و به مرور زمان نیز پیشرفت میکند. این عارضه ممکن است زمینه ژنتیکی داشته باشد و یا به دنبال مشکلات و بیماری های دیگر ایجاد شود. از شایعترین دلایل ایجاد کننده نوروپاتی شنوایی در نوزادان و شیرخوران می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
• مشکلات تنفسی بدو تولد
• زردی شدید
• بیماری های عفونی مانند اوریون
• برخی از سندروم های ژنتیکی
همانطور که در قسمت پروتکل غربالگری شنوایی ذکر شد برای نوزادان دارای عوامل خطر بروز کم‌‌شنوایی، از هر دو تست OAE و AABR استفاده می‌‌شود. از آنجا که عملکرد سیستم شنوایی این افراد تا بخش درسافت صدا توسط حلزون نرمال است و مشکل در انتقال پیام عصبی به مغز است، نتیجه تست OAE که مربوط به عملکرد حلزون است نرمال خواهد بود اما نتیجه تست ABR که اساسا مراحل انتقال پیام عصبی به مغز را بازنمایی می‌‌کند دچار اختلال می‌‌شود. معمولا در این افراد پاسخ ABR کاملا حذف می شود.

ارزیابی نورولوژیک سیستم عصبی شنوایی

یکی دیگر از کاربردهای ABR بررسی عملکرد سیستم عصبی شنوایی است. همانطور که پیش‌‌تر ذکر شد ABR پنج موج اصلی دارد که هر یک نماد عملکرد یک بخش از این مسیر عصبی می‌‌باشند. در موارد ارزیابی نورولوژیک از محرک کلیک در سطح شدت نسبتا بالا استفاده می‌‌شود. حداقل برای هر گوش 6 مرتبه ثبت صورت خواهد گرفت. سپس مولفه‌‌های مربوط به سه موج 1، 3 و 5 هر گوش با مقادیر نرم و نیز با گوش مقابل مورد مقایسه قرار می‌‌گیرند. این مولفه‌‌ها عبارتند از:
• وجود یا عدم وجود هر موج
• دامنه مطلق هر موج
• فاصله زمانی ظهور موج نسبت به زمان ارائه محرک (زمان نهفتگی مطلق): انتظار می‌‌رود که موج 1 در زمان نهفتگی 1.5 میلی ثانیه، موج 3 در زمان نهفتگی 3.5 میل ثانیه و موج 5 در زمان نهفتگی 5/5 میلی ثانیه به ثبت برسند.
• فاصله زمانی بین امواج 1 و 3، 3 و 5، 1 و 5
• نسبت دامنه موج 5 به موج که انتظار می‌‌رود بیشتر از 45. باشد.
یکی از شایع‌‌ترین اختلالات نورولوژیکی که متخصصین مغز و اعصاب و یا متخصصین گوش و حلق و بینی تشخیص آن درخواست تست ABR میدهند، تومور عصب 8 شنوایی است. به این تومور، آکوستیک نورینوما یا وستیبولار شوآنوما نیز گفته می‌‌شود. در سیستم عصبی ما علاوه بر نورون‌‌ها که مسئل انتقال پیام‌‌های عصبی هستند، سلول‌‌های دیگری نیز وجود دارند که مسئول حمایت از نورون‌‌ها هستند و به آن‌‌ها نوروگلیا گفته می‌‌شود. نوروگلیاها انواع مختلفی دارند و هر کدام در بخشی از سیستم عصبی ایفای نقش میکنند.

تومور عصب هشتم

یکی از انواع آنها سلول‌‌های الیگودندروسیت‌‌ها هستند که مسئول ایجاد غلاف میلین در اطراف آکسون نورون‌‌ها هستند. در صورتیکه این سلو‌‌ل‌‌ها در اطراف عصب هشتم بیش از حد تکثیر یابند به صورت توده‌‌ یا توموری در می‌‌آیند که ساختارهای عصبی پیرامونشان را تحت فشار قرار می‌‌دهند و منجر به بروز علائمی همچون کم‌‌شنوایی و وزوز می‌‌شوند. ماهیت این نوع تومور خوش خیم است و معمولا در بین 35-60 سالگی ایجاد می‌‌شوند. غالبا یکطرفه هستند و شیوع آن در زنان دو برابر مردان است. آکوستیک نوروما را براساس اندازه ان طبقه بندی می‌‌کنند. اندازه این تومور تعیین کننده علائم آن و نیز روش درمانی ان است.
• کوچک: معمولا کمتر از یک سانتیمتر هستند و در همان محدوده عصب هشتم هستند. در این موارد پرتو درمتنی و بعضا عمل جراحی برای برداشتن تومور توصیه می‌‌گردد.
• متوسط: اندازه این تومورها بین 1 الی 2 سانتیمتر است و ممکن است از فضای کانال شنوایی داخلی به سمت مغز گسترش یافته باشند. در این موارد بسته به سن و دیگر شرایط بیمار معمولا مداخله جراحی توصیه می‌‌شود.
• بزرگ: این تومورها بین 2 الی 3 سانتیمتر هستند و باعث فشار بر ساقه مغز و بروز علائم غیر شنیداری نیز می‌‌شوند. در این موارد قطع عصب شنوایی از طریق جراحی راهکار درمانی است.
• غول‌‌آسا: به تومورهای بزرگتر از 3 سانتیمتر گفته می‌‌شود که به ساختارهای مغز فشار قابل توجهی اعمال می‌‌کنند. تنها گزینه درمانی در این گروه نیز قطع عصب شنوایی است.

غالبا در نتایج ABR افراد مبتلا به آکوستیک نوروما با توجه به اندازه تومور، حداقل یکی از الگوهای زیر مشاهده می‌‌شود:
• افزایش نهفتگی موج 1: نشانه وجود ضایعات کوچک در بخش ابتدایی عصب شنوایی است.
• افزایش نهفتگی موج 2 و یا افزایش فاصله زمانی بین موج 1 و 3: نشان‌‌دهنده وجود ضایعه در بخش انتهایی عصب شنوایی است.
• افزایش فاصله بین موج 3 و5: نشانه درگیری بخش های بالاتر در ساقه مغز است.
• حذف کامل موج 5: نشانه درگیری بخش فوقانی ساقه مغز است.

چند نمونه تصویربرداری از تومور عصب شنوایی
• حذف کامل پاسخ ABR: نشان دهنده وجود ضایعات بزرگ است که علاوه بر عصب شنوایی، ساقه مغز را نیز تحت الشعاع قرار داده است.
به طور کلی می‌‌توان ABR را یکی از کاربردی‌‌ترین تست‌‌های فیزیولوژیک شنوایی در نظر گرفت که در کنار دیگر ارزیابی ها، اطلاعات دقیق و جامعی را در خصوص سیستم عصبی شنوایی در اختبار می‌‌گذارد. به علاوه نیازی به همکاری و مشارکت فرد ندارد به همین دلیل در کودکان و نیز افرادی که توانایی همکاری برای ارزیابی رفتاری را ندارند بسیار کمک کننده است.

تاثیر سایر اختلالات سیستم شنوایی بر نتایج ABR

اختلالات گوش میانی
• عفونت‌‌ها
• دررفتگی زنجیره استخوانچه‌‌ای
• پارگی پرده گوش
• اتواسکلروزیس
• اگر افت شنوایی ناشی از این اختلالات در محدوده فرکانسی محرک مورد استفاده (کلیک) باشد، یعنی در بازه فرکانسی 2-4 کیلوهرتز، تغییراتی در الگوی شکل موج ABR مشاهده خواهد شد. به عبارت دیگر اگر کم شنوایی در فرکانس‌‌های پایین باشد، تاثیری بر ABR نخواهد داشت.
• از میان اختلالات گوش میانی، دررفتگی زنجیره استخوانچه‌‌ای بیشترین تاثیر را بر نتایج ABR دارد.
• در اختلالات گوش میانی معمولا نهفتگی هر سه موج مورد نظر افزایش یافته و دامنه همگی کاهش می‌‌یابد.

اختلالات حلزون (کم شنوایی حسی)
• پیرگوشی
• داروهای سمیت‌‌زا برای گوش
• نویز شدید
• ضربه به سر و شکستگی استخوان جمجمه
• بیماری منییر
• مننژیت
اختلالات ژنتیکی
• تاثیر اختلالات حلزونی بر نتایج ABR، کاملا وابسته به میزان و شکل کم شنوایی حاصله است.
• در مواردی که در محدوده فرکانسی محرک کلیک، افت شنوایی از 50 دسیبل فراتر برود نتایج ABR تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
• برای مثال ممکن است فردی فقط در فرکانس‌‌های پایین افت شنوایی حسی قابل تئجه داشته باشد و آستانه‌‌های شنوایی وی در فرکانس‌‌های بالاتر از 1 کیلوهرتز نرمال یا نزدیک به نرمال باشد. در چنین موردی پاسخ ABR هیچ تغییری نخواهد داشت. اما در فرد دیگری که افت شنوایی حسی شدیدی در فرکانس‌‌های بالا دارد، پاسخ ABR به طور کامل حذف می‌‌گردد.
اما به طور کلی اولین شاخصه برای تشخیص افت‌‌های حسی از طریق ABR، حذف شدن موج 1 است.

 

تاثیر سایر اختلالات سیستم شنوایی بر نتایج ABR

 

اختلالات گوش میانی

 

·     عفونت­ها

·     دررفتگی زنجیره استخوانچه­ای

·     پارگی پرده گوش

·     اتواسکلروزیس

 

·      اگر افت شنوایی ناشی از این اختلالات در محدوده فرکانسی محرک مورد استفاده (کلیک) باشد، یعنی در بازه فرکانسی 2-4 کیلوهرتز، تغییراتی در الگوی شکل موج ABR مشاهده خواهد شد. به عبارت دیگر اگر کم شنوایی در فرکانس­های پایین باشد، تاثیری بر ABR نخواهد داشت.

·      از میان اختلالات گوش میانی، دررفتگی زنجیره استخوانچه­ای بیشترین تاثیر را بر نتایج ABR دارد.

·      در اختلالات گوش میانی معمولا نهفتگی هر سه موج مورد نظر افزایش یافته و دامنه همگی کاهش می­یابد.

 

 

اختلالات حلزون (کم شنوایی حسی)

 

·     پیرگوشی

·     داروهای سمیت­زا برای گوش

·     نویز شدید

·     ضربه به سر و شکستگی استخوان جمجمه

·     بیماری منییر

·     مننژیت

اختلالات ژنتیکی

 

·      تاثیر اختلالات حلزونی بر نتایج ABR، کاملا وابسته به میزان و شکل کم شنوایی حاصله است.

·      در مواردی که در محدوده فرکانسی محرک کلیک، افت شنوایی از 50 دسیبل فراتر برود نتایج ABR تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

·      برای مثال ممکن است فردی فقط در فرکانس­های پایین افت شنوایی حسی قابل تئجه داشته باشد و آستانه­های شنوایی وی در فرکانس­های بالاتر از 1 کیلوهرتز نرمال یا نزدیک به نرمال باشد. در چنین موردی پاسخ ABR هیچ تغییری نخواهد داشت. اما در فرد دیگری که افت شنوایی حسی شدیدی در فرکانس­های بالا دارد، پاسخ ABR به طور کامل حذف می­گردد.

اما به طور کلی اولین شاخصه برای تشخیص افت­های حسی  از طریق ABR، حذف شدن موج 1 است.

جدیدترین سمعک کمپانی اتیکن

شرکت اتیکن در 8 فوریه 2024 (18 بهمن 1402) از جدیدترین سمعک خود به نام Intent رونمایی کرد.
این سمعک برای اولین بار توسط کمپانی اتیکن برپایه پلتفرم جدید Sirius با این عنوان عرضه شد:

“سمعکی که متوجه می شود به چه چیزی می خواهید گوش دهید .”

سمعک intent اتیکن اولین سمعک جهان با سنسور های 4 بعدی کاربرمحور است.
سمعک Intent اولین سمعک در جهان است که رفتار طبیعی کاربر و اهداف شنیداری او را درک می کند و تشخیص می دهد که چه زمانی هدف شنیداری فرد تغییر می کنند.
این فرایند با استفاده از اطلاعاتی که از سنسور های 4 بعدی جمع اوری می شود، انجام می شود.
شعار سمعک intent این است:
“Engage in life like never before “به معنای مانند گذشته در زندگی شرکت کنید.

همانطور که می دانید رفتار ارتباطی و نیازها شنیداری افراد از طریق حرکات سر و بدن آنها مشخص میشوند بنابراین کمپانی اتیکن تصمیم گرفت تا با طراحی حسگرهای 4 بعدی که حرکات سر و بدن را ارزیابی می کنند ، متوجه نیاز شنیداری کاربرکه لحظه به لحظه ممکن است تغییر کند، شوند بنابراین کاربر می تواند حتی در محیط‌های شلوغ و چالش‌برانگیز که افراد زیادی در حال صحبت کردن هستند، پشتیبانی شخصی‌شده‌ای دریافت کند.
این اتفاق به موجب پیشرفت تکنولوژی brain hearing در سمعک اتیکن رخ داده است.

تکنولوژی Breain hearing چه کمکی به کاربر می کند؟

تکنولوژی Breain hearing

شما با مغزتان می شنوید – نه فقط با گوش هایتان.
سمعک intent با پشتیبانی از تکنولوزی BrainHearing امکان دسترسی مغز به
تمامی اصوات از تمامی جهات و نه فقط از زاویه روبه رو را فراهم می کند. سمعک Intent امکان دسترسی به اصوات با زوایای مختلف را به مغز می دهد بنابراین درک کاربر از اصوات و گفتار بهبود می یابد.
در واقع این سمعک هدف شنیداری شما را درک می کند و در این صورت می توانید واضح تر بشنوید، راحت تر فکر کنید و مانند گذشته در زندگی شرکت کنید.


اگر تمایل دارید در رابطه با فناوری brain hearing و سایر سمعک های کمپانی اتیکن و قیمت های آن ها بدانید، مطلب سمعک اتیکن را مطالعه نمایید.


شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که سمعک intent نسبت به آخرین سمعک منتشر شده توسط کمپانی اتیکن(سمعک real) چه برتری دارد؟
در پایین به برخی از این موارد اشاره شده است:

مزایای سمعک intent نسبت به آخرین سمعک منترشده کمپانی اتیکن

1-سنسور پردازش 4 بعدی صدا:

سنسور پردازش 4 بعدی

این سمعک اطلاعات مربوط به حرکات سر و حرکات بدن، فعالیت مکالمه و محیط آکوستیک را بدست می آورد و بدین طریق متوجه هدف شنیداری فرد در محیط می شود.

پردازش 4 بعدی صدا در سمعک اتیکن intent چگونه انجام می شود؟

این فرایند از طریق سنسورهای مختلفی انجام می شود:
1-سنسور های محیط آکوستیک
این سنسور ها اطلاعات صوتی را از 360 درجه در اطراف کاربر جمع آوری می کنند.
2-سنسور های حرکت سر
این سنسورها از تغییر حرکت سر کاربر مطلع می شوند تا موقعیت ارتباطی که فرد در آن قرار گرفته است را تشخیص دهند.
3-سنسور های حرکت بدن
این سنسور ها تغییر در حرکات بدن کاربر را مور بررسی قرار می دهند تا درصورتی که فرد از یک موقعیت ارتباطی به موقعیت دیگر می رود سریعا متوجه شوند.

4-سنسور های فعالیت مکالمه
این سنسور ها نظارت بر وجود یا عدم وجود مکالمه می کنند تا بدین صورت ، سیستم را برای اولویت بندی گفتار مطلع کنند.

فناوری سنسور 4 بعدی چه کمکی به کاربر می کند؟

اولین چالش افراد کم شنوا ، برقراری ارتباط با دیگران در محیط های پر سر و صدا و نویزی است بنابراین کاربران به سمعکی نیاز دارند که اهداف شنیداری آنها را درک کند. سمعک های قدیمی در چنین محیط هایی ، بی توجه به آنکه هدف کاربر شنیدن صدای چه کسی است ، ضعیف ترین صدا را تقویت می کردند اما سمعک Intent با رویکردی جدید و استفاده از سنسور های 4 بعدی متوجه هدف شنیداری فرد می شود و آن صدا را تقویت می کند بدین ترتیب این مشکل رفع می شود.
بنابراین می توان گفت سنسور های 4 بعدی منجر به دو اتفاق زیر می شوند:
1-درک گفتار را تا 15 درصد افزایش می دهد.
2-نتایج یک مطالعه تصویربرداری از مغز نشان داد که این فناوری کمک می کند تا کاربران بتوانند تمرکز خود را نسبت به هدف صوتی که می خواهند به آن گوش فرا دهند، متعادل و تنظیم کنند.

2-فناوری جدید MoreSound Intelligence 3.0:

فناوری جدید MoreSound Intelligence 3.0

به نقل از کمپانی اتیکن یکی دیگر از ویژگی های سمعک intent ، به کارگیری فناوری جدید پردازش سریع و موثر صدا ، به نام
MoreSound Intelligence 3.0 است.
این فناوری با کاهش 12 دسی بلی نویز منجر به وضوح بیشتر گفتار می شود.
این فناوری در سمعک های قبلی اتیکن موجود نبود بنابراین سمعک جدید Intent در مقایسه با سمعک قبلی کمپانی اتیکن( سمعک real)، 35 درصد دسترسی بیشتر به نشانه‌های گفتاری را فراهم می کند.

3-استفاده از نسخه ی پردازنده DNN2.0 در سمعک:

پردازنده ی DNN در سمعک Intent نسبت به سمعک real ارتقا یافته است و برخلاف پردازنده سمعک Real که از نسخه DNN 1.0 استفاده می کند، از نسخه DNN 2.0 استفاده می کند.

4- پاسخ فرکانسی وسیع تر:

سمعک Intent پاسخ فرکانسی وسیع تری را نسبت به سمعک Real پوشش می دهد در نتیجه محدوده ی بیشتری از صداها را به گوش کاربر منتقل می کند.

5-کاهش صداهای ناگهانی و نویز به طور موثرتر

6- پشتیبانی از بلوتوث LE Audio و Auracast-ready :

پشتیبانی از بلوتوث LE Audio و Auracast-ready

سمعک Intent برخلاف Real، از بلوتوث LE Audio و Auracast-ready پشتیبانی می کند که این ویژگی بسیار مورد استقبال دوستداران موسیقی قرار گرفته است.

7- 33 درصد دوام بیشتر باتری پس از هر بار شارژ

8-ازدیگر برتری های سمعک intent نسبت به real می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-35% دسترسی بیشتر به نشانه های گفتاری
2-10% کیفیت صدای بهتر
3-13% دقت بیشتر
4-10% راحتی بیشتر
5-15%درک گفتار بهتر

مزایای سمعک intent

سایر موارد مهم اضافه شده به Oticon Intent:
کمپانی اتیکن برای مراقبت های بهداشتی شنوایی گزارش می دهد که سمعک Intent دارای سه پیشرفت نوین در طراحی و فناوری است:
• بلندگوی هوشمند :
اتیکن در سمعک Intent از اولین بلندگوی خود کالیبره‌کننده صنعت، به نامminiFit Detect استفاده می‌کند، که از دقت بالایی برخوردار است.
• بلوتوث LE و Auracast- Ready :
سمعک intent از نسخه ی Bluetooth® LE Audioپشتیبانی می‌کند که پیش‌بینی می شود که این ویژگی در آینده دسترسی به صدا را متحول کند. ضمن آنکه پخش مستقیم و هندزفری را از دستگاه‌های iOS ، Android™ ، مک بوک وWindows را امکان پذیر می کند .
• طراحی جدید و قابلیت شارژ مجدد بهبودیافته :

طراحی جدید و قابلیت شارژ مجدد بهبودیافته

باتری این سمعک به گونه ای طراحی شده طی یک ساعت از شارژ 0 به 100 می رسد و سمعک به اندازه ی 20 ساعت دوام باتری دارد (حتی در صورت استفاده از بلوتوث).
قابلیت دیگر باتری این سمعک شارژ سریع است که می تواند با شارژ سریع 15 دقیقه ای، 4 ساعت استفاده از سمعک را فراهم کند.


اگر تمایل دارید در رابطه با سمعک های شارژی و مزایا و معایب آنها بدانید، مطلب سمعک شارژی را مطالعه نمایید.


سمعک Intent در 4 سطح مختلف ساخته شده است:
Oticon Intent 1 | 2 | 3 | 4
سمعک intent در چهار سطح 1 و2 و3 و 4 ارائه شده است. در جدول پایین می توانید تفاوت های اصلی این 4 سطح را مشاهده کنید:

رده بندی سمعک Intent

اگر شما فردی با فعالیت اجتماعی بالا هستید، سمعک های سطح 1 و 2 برای شما مناسب است و اگر فردی خانه نشین با فعالیت اجتماعی اندک هستید ،سمعک سطح 3 و4 برای شما مناسب است.

به طور خلاصه مشخصات سمعک intent اتیکن چیست؟

-ارائه شده در استایل پشت گوشی RIC

ارائه شده در استایل پشت گوشی RIC

-عرضه شده در 9 رنگ گوناگون:
کروم بژ-خاکستری نقره ای – نقره ای -قرمز مایل به قهوه ای -بلوطی-خاکستری استیل-مشکی-بژ عسلی-آبی

رنگ بندی سمعک intent

-ظاهر بسیار کوچک و سبک:
سمعک Intent کوچکترین سمعک پشت گوشی ساخته شده توسط کمپانی اتیکن است.
-پشتیبانی از افت شنوایی ملایم تا عمیق
-برپایه پلتفرم جدید Sirius :
این پلتفرم جدیدترین پلتفرم ارائه شده توسط کمپانی اتیکن است که برای اولین بار در سمعک intent ارائه شده است.
-پشتیبانی از شبکه عصبی عمیق :
سمعک Intent از 20 میلیون منبع صدا پشتیبانی می کند.
-پشتیبانی از تکنولوژی BrainHe aring:
سمعک Intent امکان دسترسی به اصوات با زوایای مختلف را به مغز می دهد بنابراین درک شما از اصوات و گفتار بهبود می یابد.

پشتیبانی از تکنولوژی Brain Hearing

-مقاوم به قطرات آب و گردغبار:
این سمعک دارای گواهی Ip68 می باشد بنابراین نگران خیس شدن زیر باران نباشید.
-قابلیت اتصال به بلوتوث LE:
این قابلیت منجر به پخش جریانی با کیفیت و تماس هندزفری می شود که در ادامه مطلب شرح خواهیم داد.
-وضوح بیشتر صدا:
به علت پشتیبانی از فناوریOpenSound Navigator (فناوری صدای باز یا صدای 360 درجه) که کمک به شنیدن واضح صدای هدف و در عین حال شنیدن صداهای پس زمینه می کند. این فناوری صدای محیط را متعادل می کند و دسترسی به تمامی صداها را فراهم می کند و درک گفتار را در محیط های شلوغ را بهبود می بخشد.
-باتری قابل شارژ با دوام 30 درصد بیشتر نسبت به مدل های قبلی و همراه با قابلیت شارژ سریع:
سمعک با باتری قابل شارژ که قدرت دوام به اندازه ی یک روز کامل (20 ساعت) را دارد.
فقط با 30 دقیقه شارژ از 8 ساعت عمر باتری استفاده کنید.

باتری قابل شارژ با دوام 30 درصد بیشتر

-سازگار با گوشی های هوشمند:
این سمعک با دستگاه های زیر قابلیت اتصال دارد:
1-دستگاه های اپلiOS 16 و بالاتر
2-دستگاه های اندروید 13 و بالاتر
برای اطلاع از سازگار بودن سمعک با تلفن همراه شما می توانید به سایت سمعک اتیکن مراجعه کنید و در کادر سمت چپ مدل تلفن همراه و یا تبلت خود را وارد کنید و در کادر سمت راست مدل سمعک خود را وارد کنید:

سازگار بودن سمعک با تلفن همراه

-پشتیبانی از برنامه Oticon Companion:
برای استفاده آسان از تلفن Android، iPhone یا Apple Watch این برنامه طراحی شده است که در ادامه قابلیت های این برنامه را شرح خواهیم داد.

پشتیبانی از برنامه Oticon Companion

-تجربه موسیقی لذت بخش:
برنامه Oticon MyMusic که توسط کمپانی اتیکن طراحی شده است، گوش دادن به موسیقی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشیده است .

تجربه موسیقی لذت بخش

پشتیبانی از تله کویل:
بدون نیاز به قرار دادن تلفن بر روی گوش، سمعک خود را به تلفن ثابت وصل کنید و به راحتی مکالمه کنید.

پخش صدا در سمعک intent:

از سمعک Intent به جای هندزفری برای تماس های خود استفاده کنید :
بدون دغدغه تماس‌های تلفنی و ویدیویی برقرار کنید و با دوبار ضربه به سمعک به تماس خود پاسخ دهید.
پخش مستقیم صدا از مجموعه بزرگی از دستگاه های هوشمند در سمعک:
از پخش جریانی صدا با کیفیت از تلفن همراه(آیفون – اندروید) یا تبلت(آیپد-اندروید) یا لپ تاپ(مک بوک- ویندوز) خود در سمعک خود لذت ببرید.
صدای تلویزیون را در سمعک خود پخش کنید:
با آداپتور تلویزیون Oticon، می توانید صدا را مستقیماً از تلویزیون در سمعک خود پخش کنید.
یک میکروفون از راه دور وصل کنید:
صدای دیگران را با ConnectClip به صورت بی سیم درسمعک خود پخش کنید.
عکس

لوازم جانبی سمعک Intent کدام است؟

1.  ConnectClip:

Connect Clip

یک وسیله ی جانبی با دو نقش میکروفون از راه دور و هندزفری است.
نقش هندزفری:
با ConnectClip می توانید سمعک خود را به یک هندزفری تبدیل کنید و بدین طریق تماس های تلفنی هندزفری برقرار کنید و موسیقی را در سمعک خود پخش کنید.
نقش میکروفن از راه دور:
می توانید به صحبت های شخصی که از راه دور صحبت می کند،گوش کنید و یا حتی می توانید از ConnectClip به عنوان یک کنترل از راه دور استفاده کنید.

2. آداپتور تلویزیون 3.0:

 

آداپتور تلویزیون 3.0

سمعک خود را به تلویزیون وصل کنید و صدای تلویزیون را در سطح دلخواه خود در سمعک بشنوید در حالی که بقیه اعضای خانواده می توانند صدا را در سطحی که مناسب است حفظ کنند.

3. کنترل از راه دور 3.0 :

کنترل از راه دور 3.0

به کمک کنترل از راه دور، می توانید بدون دست زدن به سمعک آن را کنترل کنید.

3. EduMic:

EduMic

EduMic در کلاس درس، موقعیت های کاری، حین ورزش و … به شما کمک می کند. می توانید صدا را به صورت بی سیم به سمعک بلوتوثی اتیکن پخش کنید. همچنین می توانید صدا را از سیستم های حلقه القایی دریافت کنید.


اگر تمایل دارید در رابط با سیستم حلقه ی القایی و دیگر دستگاه ها و سیستم های کمک شنیداری بدانید مقاله فناوری کمک شنوایی را مطالعه نمائید.


5. آداپتور تلفن 2.0:

این آداپتور این امکان را فراهم می کند تا سمعک را به یک تلفن ثابت وصل کنید. در این حالت، سمعک شما تبدیل به یک هندزفری می شود و ConnectClip یا Streamer Pro به عنوان میکروفون عمل می کند. در نهایت با ترکیب آداپتور تلفن با connectclip (Streamer Pro) تماس هندزفری با تلفن ثابت را امکان پذیر می کند.

اپلیکیشن های سازگار با سمعک intent کدامند؟

اپلیکیشن های سازگار با سمعک intent کدامند؟

1. برنامه Oticon Companion:

این برنامه برای Android، iPhone یا Apple Watch شما طراحی شده است و با استفاده از آن می توانید سمعک خود را کنترل کنید.
با Oticon Companion، می توانید:
-ولوم سمعک را کم و یا زیاد کنید.
-سطح باتری سمعک خود را بررسی کنید.
-تنظیمات شنوایی خود را شخصی سازی کنید و برنامه های سمعک خود را تغییر دهید.
-اگر سمعک خود را گم کرده اید ، آن را پیدا کنید.
-پاسخ سؤالات متداول خود را پیدا کنید.
-با شنوایی شناس خود ارتباط برقرار کنید.

Oticon ON .2:

این برنامه علاوه بر مواردی که در اپلیکیشن Oticon Companion به شما ارائه می دهد، پخش صدا از تلویزیون به سمعک خود و نیز پخش صداهای تسکین دهنده ی وزوز گوش را امکان پذیر می سازد. همچنین می‌توانید سمعک خود را به کنترل‌های هوشمند خانه وصل کنید و چراغ‌ها ، هود آشپزخانه و… را روشن کنید.

3. Oticon MyMusic:

برای گوش دادن به موسیقی استفاده می شود.

آیا سمعک Intent در حال حاضر در ایران موجود است؟

خیر.
این سمعک در حال حاضر در بسیاری از کشور ها وارد نشده است اما امید می رود که به زودی موجود خواهد شد.

قیمت سمعک intent چقدر است؟
قیمت سمعک intent بسته به سطح آن (1/2/3/4) متفاوت خواهد بود.

 

 


کلینیک ارزیابی شنوایی و سمعک اقدسیه ارائه کننده ی

جامع ترین خدمات شنوایی و تعادل به شما عزیزان است.


برای دریافت نوبت و رزرو وقت مشاوه با شماره ذیل تماس حاصل فرمائید:

021-22280646

عفونت قارچی و خارش گوش | اتومایکوزیس

شاید تا به حال این شرایط را تجربه کرده باشید که ناگهان خارش شدیدی درون گوش خود احساس کرده اید و گاهی ممکن است همراه با این خارش ، ترشحاتی نیز از گوش به بیرون خارج شده باشد ویا احساسی از گرما و التهاب وسوزش شرایط را برای شما غیر قابل تحمل کرده باشد.
احتمالا در این شرایط به شدت کلافه هستید و از خود میپرسید که علت این اتفاق چیست؟!

عفونت قارچی و خارش گوش | اتومایکوزیس
در این سری از مقالات کلینیک اقدسیه به شرح کامل هر آنچه مرتبط با علت این امر است خواهیم پرداخت پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.
به طور کلی می توان گفت علل خارش گوش شامل موارد زیر است:

علل خارش گوش
در میان موارد بالا شایع ترین عامل خارش گوش ، عفونت قارچی گوش است.

عفونت قارچی گوش چیست؟

عفونت قارچی گوش یکی از بیماری های شایعی است که در کلینیک گوش و حلق و بینی دیده می شود و شیوع این بیماری تقریبا معادل با 7 درصد بیمارانی است که با نشانه های عفونت گوش خارجی (اوتیت خارجی) مراجعه می کنند.
عفونت قارچی گوش در تابستان بیشتر از زمستان رخ می دهد و اکثر مواقع در یک گوش رخ می دهد.
عفونت ممکن است تحت حاد یا حاد باشد و با التهاب، خارش، پوسته پوسته شدن و ناراحتی شدید و کم شنوایی در یک گوش مشخص می شود.
میزان درد و ناراحتی ناشی از این بیماری بسته به میزان پیشرفت بیماری متفاوت خواهد بود.

شایع ترین عفونت های قارچی گوش اتومایکوزیس نام دارد که در این مطلب به شرح آن خواهیم پرداخت.

اتومایکوزیس معمولا مجرای گوش خارجی را تحت تأثیر قرار می دهد.
این عفونت از پرده گوش شروع می شود و به سمت خارج (لاله ی گوش) پیش می رود اما در برخی موارد، ممکن است گوش میانی را نیز درگیر کند.

شایع ترین گونه های قارچی کدامند؟

قارچ های گوناگونی می توانند منجر به عفونت قارچی گوش شوند از جمله این گونه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسپرژیلوس: اتومایکوزیسزیر مجموعه ای از این گونه است.
 • کاندیدا آلبیکنز: نوعی مخمر است که به طور معمول روی پوست و داخل بدن انسان (در دهان، گلو و روده) زندگی می کند. برخی از گونه های کاندیدا آلبیکنز می توانند باعث عفونت قارچی گوش شوند.
 • فیکومیست ها
 • ریزوپوس

در این میان آسپرژیلوس شایع ترین گونه ی قارچی است که حدود 75 درصد عفونت قارچی ناشی از این گونه است.
این گونه سبب رطوبت خفيف در عمق مجراي گوش مي شود و مجرا پر از پوسته هاي بزرگ كراتين سفید رنگ می شود و ظاهري شبيه كلينكس مرطوب در داخل مجرای گوش را ایجاد می کند.

بعد از آسپرژیلوس ، گونه ی کاندیدا آلبیکنز شایع ترین عامل عفونت های قارچی گوش است. این گونه رطوبت بيشتري در عمق مجراي گوش ایجاد مي کند ومجرا پر از مايع شیری رنگ می شود و یا به شکل دانه هاي سیاه و سفید ديده شوند.

علائم عفونت قارچی گوش چیست؟

علائم عفونت قارچی گوش در افراد مختلف متفاوت است اما به طور کلی شامل موارد زیر است:

علائم رایج:

 1. گوش درد
 2. تغییر رنگ طبیعی گوش خارجی یا مجرای گوش به رنگهای قرمز، زرد، بنفش یا خاکستری
 3. خارش شدید: خارش شایع ترین علامت قارچ گوش است.
  خارش گوش ناشی از عفونت های قارچی شدت بیشتری از خارش ناشی از سایر انواع عفونت گوش دارد.
  علائم عفونت قارچی گوش اغلب مشابه عفونت های گوش ناشی از میکروب ها (باکتری ها) است. این بدان معناست که پزشک شما ممکن است قطره گوش آنتی بیوتیکی را برای شروع تجویز کند و ممکن است تنها زمانی مشکوک به عفونت قارچی باشد که درمان موثر نباشد)
 4. پوسته پوسته شدن پوست اطراف مجرای گوش
 5. احساس سوزش گوش
 6. سردرد
 7. التهاب
 8. خروج ترشحات زرد، سبز، سیاه، سفید یا خاکستری از مجرای گوش
 9. وزوز گوش
 10. کیپ شدن گوش و یا احساس پری در گوش
  شایع ترین علامت تظاهر کننده در میان موارد بالا،در ابتدا خارش گوش و پس از آن کاهش شنوایی و پس از آن گوش درد و اتوره (ترشح از گوش) و وزوز است.
 11. کم شنوایی

علائم نادر:

 1. سرگیجه
 2. تب
 3. گوش درد شدید: میزان درد و ناراحتی ناشی از این بیماری بسته به میزان پیشرفت بیماری متفاوت خواهد بود.

بیشتر بخوانید: وزوز گوش چیست؟ درمان آن به چه صورت است؟


چگونه به عفونت قارچی گوش مبتلا می شویم؟

جرم گوش (سرومن) از پوست داخلی مجرای گوش در برابر رشد قارچ محافظت می کند، بنابراین هر چیزی که باعث شود که میزان جرم گوش کاهش یابد (مانند ورود آب به داخل کانال گوش یا استفاده از گوش پاک کن و یا مصرف دارو های آنتی بیوتیکی و استروئیدی به جهت درمان عفونت های گوشی) می تواند باعث عفونت قارچی گوش شود.

چه کسانی بیشتر از سایر افراد مستعد عفونت قارچی گوش هستند؟

 1. عفونت قارچی گوش در افرادی که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری همراه با رطوبت و شرجی زندگی می کنند شایع تر است.
 2. افرادی که از اشیا خارجی نظیر گوش پاک کن و سوییچ ماشین و … برای تمیز کردن کانال گوش خود استفاده می کنند.
 3. افرادی که به بیماری های پوستی نظیر اگزما ، درماتیت سبورئیک یا پسوریازیس مبتلا هستند.
 4. افرادی که برای درمان عفونت گوش دارو های آنتی بیوتیکی و استروئیدی مصرف کرده اند.
 5. افرادی که به ورزش های آبی مانند غواصی، شنا و موج سواری مشغول هستند.
 6. افرادی که به دیابت مبتلا هستند و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند شرایط را برای رشد بهتر قارچ فراهم می کنند.
 7. افرادی که آلرژی دارند.
 8. استفاده از سمعک یا گوش گیر ضد صوت و یا گوش گیر ضد آب در صورتی که قبل از قرار دادن در گوش آن را با الکل تمیز نکنند.
 9. بیمارانی که تحت ماستوئیدکتومی حفره باز قرار گرفته اند.

عوامل مستعدکننده عقونت گوش

 

چرا ورزش های آبی می تواند منجر به عفونت های قارچی شود؟

آب آلوده به گونه های قارچی یا باکتریایی و رطوبت همراه با آن، محیط گوش را مناسب رشد قارچ و بروز عفونت خواهند کرد.

ورزش های آبی و عفونت گوش

درمان قارچ گوش چه مدت به طول می انجامد؟

شاید از شنیدن اینکه درمان قارچ گوش ممکن است چندین سال به طول بیانجامد تعجب کرده باشید اما بد نیست بدانید که گاهی اوقات درمان عفونت قارچی گوش چالش برانگیز خواهد بود زیرا ممکن است پس از رفع قارچ ، بیماری مجددا عود کند و درمان را به تاخیر بیاندازد.
اما به طور کلی می توان گفت درمان قارچ گوش از چند روز تا چند سال ممکن است به طول بیانجامد .

آیا درمان عفونت قارچی گوش الزامی است؟

بله
درصورتی که اقدامات درمانی لازم برای رفع عفونت قارچی گوش انجام نشود ، عفونت های قارچی گوش مزمن خواهد شد بدین معنی که ممکن است پرده ی گوش پاره شود و عفونت قارچی علاوه بر گوش خارجی، گوش میانی را نیز درگیر کنند و شرایط را بیش از پیش مشکل سازد.
در چنین مواردی احتمال بروز کم شنوایی بالاتر می رود و درمان را مشکل می سازد.


بنابراین درصورتی که به عفونت قارچی گوش مبتلا هستید، درمان را به هیچ وجه پشت گوش نیاندازید.


آناتومی گوش


بیشتر بخوانید: علل ترشح از گوش چیست؟ درمان آن به چگونه است؟


قارچ گوش چه رنگی است؟

رنگ توده قارچی بسته به گونه‌ی ایجاد کننده ی آن ، می تواند سفید ، زرد ، سبز ،خاکستری ، سیاه است.

ظاهر قارچ گوش درون مجرای گوش چگونه است؟

مشاهده ی قارچ گوش در داخل مجرا صرفا توسط افراد متخصص به وسیله ی ابزاری به نام اتوسکوپ امکان پذیر است.
عموما ظاهر قارچ گوش در داخل مجرا به دو صورت دیده می شود:
اگر عامل عفونت قارچی گوش ، کاندیدا و یا آسپرژیلوس باشد داخل مجرا به رنگ شیری و یا سفید و یا سیاه وسفید دیده می شود.

ظاهر قارچ گوش درون مجرای گوش چگونه است؟

 

ملاحظات لازم برای قارچ گوش چیست؟

 • گوش خود را نخارانید.
 • تا زمان رفع قارچ گوش از ورزش های آبی خودداری کنید.

درمان قارچ گوش به چه صورت است؟

پاکسازی مجرای گوش:

اولین مرحله ی درمان قارچ گوش پاکسازی مجرای گوش از قارچ و ترشحات است .
این کار توسط متخصص گوش و حلق و بینی از طریق ساکشن و یا شستشوی گوش انجام می شود.
پاکسازی گوش به جلوگیری از رشد مجدد هر گونه قارچ کمک می کند.
البته این را در نظر داشته باشید که اجرای مرحله ی یک در تمامی افراد امکان پذیر نیست و درمان در این افراد از مرحله دوم شروع می شود.

درمان قارچ گوش به چه صورت است؟

توجه توجه کنید که :
برخی از افراد به اشتباه برای پاکسازی گوش خود ، از شمع گوش شمع گوشاستفاده می کنند که رفتاری کاملا غلط است و هیچ پایه علمی ندارد.

درمان قارچ گوش با استفاده از شمع گوش


بیشتر بخوانید: شمع گوش چیست؟! چه مزایا و معایبی دارد؟! آیا برای بهبود شنوایی مفید است؟!


2- استفاده از دارو:

1) قطره ی گوش :

ممکن است پزشک برای شما قطره های گوش ضد قارچ تجویز کند .
رایج ترین قطره های گوش شامل موارد زیر می باشند:

 • قطره ی 1٪ کلوتریمازول
 • قطره ی فلوکونازول
 • قطره ی 2٪ اسید استیک
 • قطره ی 5% استات آلومینیوم
 • قطره ی آمفوتریسین
 • قطره ی اکونازول
 • قطره ی میکونازول
 • قطره ی AquaEar : اغلب توسط شناگران استفاده می شود.

قطره ی AquaEar

در اکثر موارد در میان موارد بالا قطره ی 1٪ کلوتریمازول تجویز می شود و علت آن این است که :
1- نتایج تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در میان موارد بالا قطره ی 1٪ کلوتریمازول بالاترین میزان بهبود با کمترین میزان عود را به همراه داشته است
2- ضمن آنکه قطره ی کلوتریمازول در برابر هر دو گونه آسپرژیلوس و کاندیدا، موثر است.

چطور از قطره ی گوش استفاده کنیم؟

قبل از استفاده از قطره ی گوش ابتدا دستان خود را با آب و صابون بشویید.
مطابق با تجویز پزشک در ساعات مشخص به طریق نشان داده شده در ویدیوی زیر آن را به داخل مجرای گوش خود بچکانید .
ویدیواز اپارات پیج گذاشته شود

2)پماد های موضعی:

پماد های موضعی ضد قارچ به از بین بردن پوسته سختی که ممکن است درون مجرای گوش شما ایجاد شده باشد، کمک می کند.

3)داروهای خوراکی:

برخی از عفونت های قارچی گوش ممکن است در برابر قطره های گوش و پماد های موضعی مقاوم باشند . در این صورت پزشک داروهای خوراکی نظیر ایتراکونازول یا ووریکونازول را تجویز می کند.
استفاده از این دارو در برخی افراد نظیر بیماران کبدی توصیه نمی شود.

ایتراکونازول یا ووریکونازول

4- استفاده از قالب گوش:

استفاده از قالب گوش به جهت خشک نگه داشتن مجرای گوش و ممانعت از ورود آب به هنگام استحمام و یا شناکردن توصیه می شود.

استفاده از قالب گوش برای جلوگیری از قارچ گوش

برای تهیه قالب گوش می توانید به کلینیک های شنوایی سنجی مراجعه کنید.
نمونه ای از تجویز قالب گوش در کلینیک ارزیابی شنوایی اقدسیه را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

نمونه ای از تجویز قالب گوش در کلینیک ارزیابی شنوایی اقدسیه


بیشتر بخوانید: سمعک های هندزفری کدامند؟


در چه کسانی احتمال برگشت مجدد بیماری وجود دارد؟

قارچ گوش ممکن است مجددا پس از رفع آن عود کند .
عود مجدد عفونت قارچی گوش در بیماران ماستوئیدکتومی و در بیماران دچار نقص ایمنی احتمال بالاتری دارد زیرا از بین بردن تمام و کمال این عفونت در این افراد میسر نیست.

پیشگیری از عفونت قارچی گوش چگونه است؟

پیشگیری از عفونت قارچی گوش چگونه است؟

تمیز کردن بیش از اندازه ی گوش منجر به کاهش چشمگیر جرم گوش می شود و از آنجایی که جرم گوش خاصیت ضد قارچی دارد ، کاهش آن منجر به بروز این بیماری می کند.
وجود رطوبت در کانال گوش منجر به رشد قارچ درون گوش می شود بنابراین پس از استحمام یا شنا، گوش ها را به خوبی خشک کنید(از طریق حوله و یا سشوارهمراه با باد خنک) و یا برای جلوگیری از ورود آب به گوش در هنگام استحمام و یا شنا می توانید از گوش گیر استفاده کنید.

آیا بعد از دریافت قطره قارچ گوش از بین می رود؟

در 80 در صد موارد بله

آیا کم شنوایی ناشی از عفونت قارچی گوش ماندگار است؟

جواب این سوال بسته به میزان پیشرفت بیماری دارد.
درصورتی که در نتیجه ی عفونت قارچی ، تورم و اگزودا درون مجرای گوش ایجاد شود ممكن است سبب انسداد مجرا و افت شنوائي گردد.
و یا در مواردی که عفونت قارچی به گوش میانی راه پیدا می کند، این احتمال وجود دارد که کم شنوایی رخ بدهد.
البته دقت داشته باشید که ، در برخی احتمال برگشت شنوایی به محدوده ی طبیعی وجود دارد.
اما به طور کلی اگر بیماری پیشرفت چندانی نداشته باشد کم شنوایی و وزوز ناشی از عفونت قارچی گوش ازبین خواهد رفت.


کلینیک ارزیابی شنوایی اقدسیه همراه با کادری مجرب ارائه کننده جامع ترین خدمات شنوایی سنجی به شما عزیزان می باشد.


سمعک اقدسیه

 

 

به کمک هم، کیفیت زندگی را تغییر می‌دهیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

جستجو کنید:

جستجو کردن

عضویت در خبرنامه: