به کمک هم، کیفیت زندگی را تغییر می‌دهیم
together, we change live

021-2228 0646

شماره تماس سمعک اقدسیه 

 

درمان وزوز گوش با سمعک

وزوز عبارتست از درک صدا در حالتی که هیچ تحریک صوتی در محیط وجود ندارد و فقط فرد مبتلا می تواند آن را بشنود. وزوز گوش می تواند به صورت های مختلفی باشد؛ از جمله صدای سوت، زنگ، هیس، شرشر آب، صدای باد، صدای جیرجیرک، صدای نبض و ... . وزوز اغلب با کم شنوایی حسی-عصبی ناشی از افزایش سن، مواجهه با نویز یا داروهای اتوتوکسیک همراه است. امروزه شیوع وزوز در افراد نسبتا" زیاد است و حدود 10% افراد جامعه از آن رنج می برند. وزوز گوش می تواند از طریق ایجاد استرس، اضطراب، دلهره و کم خوابی، بر زندگی افراد تأثیر منفی داشته باشد. این عارضه گاهی به قدری کیفیت زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد که درمان آن ضرورت می یابد. اساس اکثر درمان های وزوز مشاوره است. در حیطه ادیولوژی، مشاوره معمولا" شامل مجموعه ای از آموزش هایی در مورد مبانی فیزیولوژیک و سایکولوژیک وزوز، و استراتژی های ساده ای برای کاهش اثرات آن است. همچنین تجربه ثابت کرده است که صدادرمانی می تواند وزوز را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود بخشد.

امروزه در کلینیک های ارزیابی شنوایی، شنوایی شناس اطلاعاتی را در مورد تمام روش های درمان وزوز و مزایا و معایب هر یک از آن ها در اختیار فرد قرار داده و فرد آگاهانه در مورد روش درمانی خود تصمیم گیری می کند. یکی از روش های درمان وزوز، استفاده از سمعک است. اگرچه بسیاری از متخصصین شنوایی شناس سمعک را اولین و بهترین روش برای درمان وزوز می دانند؛ اما به دلیل قیمت سمعک برای گوش و جلوه ظاهری آن، فقط تعداد کمی از بیماران سمعک را انتخاب می کنند. در این مقاله، اطلاعاتی در رابطه با علت وزوز و نقش سمعک در درمان آن ارائه می شود.

وزوز گوش معمولا" به صدا های زیر شبیه است:

صدای سوت مانند در گوش
سوت
ترق تروق گوش
ترق تروق
صدای برگ خشک در گوش
صدای برگ خشک (خش خش)
زنگ تلفن در گوش
زنگ تلفن

علت وزوز گوش چیست؟!

اولین مرحله برای انتخاب روش درمانی مناسب وزوز، شناخت مکانیسم های نوروبیولوژیک این اختلال است. در حال حاضر، بسیاری از مبانی عصبی وزوز به طور کامل شناخته نشده اند؛ اما رایج ترین فرضیه ارائه شده این است که وزوز ناشی از تغییرات نوروپلاستیکی است که به دلیل کاهش اطلاعات دریافتی از اعصاب آوران شنوایی، در سیستم شنوایی مرکزی رخ می دهد. آنچه این فرضیه را تأیید می کند، این است که اکثر افراد مبتلا به وزوز، کم شنوایی نیز دارند. از طرفی مطالعات نشان می دهند که کم شنوایی ناشی از آسیب حلزون گوش داخلی، سبب کاهش فعالیت خودبخودی یا برانگیخته ی عصب شنوایی شده و بنابراین از طریق کاهش ورودی حسی به سیستم شنوایی مرکزی، تغییراتی را در این سیستم ایجاد می کند.

اکنون این سوال مطرح می شود که چگونه با کاهش ورودی های آوران، ساختارهای مرکزی شنوایی تغییر می کنند؟! پاسخ این است که این تغییرات به دو دلیل رخ می دهند:

1- کاهش مهار مرکزی: اعصاب وابران که از مغز به حلزون گوش می روند، فعالیت اعصاب آوران را کنترل می کنند. بدین صورت که زمانی که شدت صوت از حد معینی بالاتر رود، اعصاب وابران فعالیت سلول های حسی حلزون را کاهش داده و از آسیب اعصاب آوران بر اثر مواجهه با صدای بلند جلوگیری می کنند. در صورت وقوع کم شنوایی (مثلا بر اثر مواجهه با نویز) و کاهش عملکرد اعصاب آوران، عملکرد مهاری اعصاب وابران نیز کاهش یافته و این باعث تغییر در پاسخ ساختارهای شنوایی مرکزی می گردد.

2- جابجایی کوک فرکانسی نورون ها در سیستم شنوایی مرکزی: طی چند هفته یا چند ماه بعد از شروع کم شنوایی، نورون های بخشی از مغز (تالاموس و کورتکس شنوایی) که قبل از کم شنوایی به یک ناحیه فرکانسی معین پاسخ می دادند، به فرکانس های مجاور ناحیه ای که دچار ضایعه شده است، حساس می شوند. بدین ترتیب با افزایش اعصابی که به نواحی مجاور فرکانس های آسیب دیده پاسخ می دهند، آستانه های تمایز فرکانسی در این نواحی کاهش می یابد. همچنین تغییرات کوک فرکانسی نورون های کورتیکال، با تغییر در الگوی فعالیت اعصاب آوران شنوایی (افزایش ریت شلیک و همزمانی پاسخ عصب) همراه است. همه این تغییرات در کنار هم سبب بروز وزوز می شوند.

این فرضیه اصطلاحا" مدل مرکزی (central) نامیده می شود؛ بدین معنا که اگرچه علت اولیه وزوز، کاهش ورودی حسی آوران (در بخش محیطی سیستم شنوایی) است؛ اما فعالیت عصبی ناهنجاری که در نهایت سبب درک وزوز می گردد، در بخش مرکزی سیستم شنوایی رخ می دهد. بنابراین ویژگی های درکی وزوز نیز می بایست با بخش هایی از شبکه عصبی که عملکرد ناهنجار دارند، مطابقت داشته باشد. به عبارت دیگر، صرف نظر از سازماندهی فرکانسی در کورتکس شنوایی، چنانچه فعالیت تمام نورون های شنوایی ناهنجار باشد، وزوز نیز به صورت یک نویز پهن باند (مانند صدای باد) درک می شود؛ اما اگر تنها عملکرد تعداد کمی از نورون های شنوایی تغییر کرده باشد، وزوز نیز به صورت یک صوت باریک باند شنیده می شود که فرکانس آن نیز مطابق با ناحیه ای است که اعصاب شنوایی بعد از وقوع کم شنوایی به آن پاسخ می دهند.

به طور کلی می توان گفت که اگرچه هنوز مشخص نیست که وزوز گوش چگونه شروع می شود؛ اما معمولا" بر اثر عوامل زیر تشدید می شود:

 1.  آلودگی صوتی.
 2.  پیری.

 3.  صداهای شدید ناگهانی.

 4. ضربه به سر یا گردن.

 5. مصرف داروهای اتوتوکسیک.
 6.  اضطراب و استرس.

دلیل وزوز کردن گوش


از دلایل دیگر وزوز گوش می توان به کم شنوایی، صدمه دیدن گوش داخلی، سرما، آنفلوانزا، سینوزیت، تومور، اتواسکلروز، جمع شدن مایع پشت گوش، جرم گوش و .... اشاره کرد.

تشخیص وزوز گوش

اگر وزوز گوش بیش از سه روز ادامه پیدا کند، باید به پزشک گوش، بینی و گلو (ENT) ) مراجعه کنید. برای تشخیص، پزشک معمولا با پرسش های کلیدی برای ارزیابی وضعیت بیمار و کشف علل احتمالی آن شروع می کند. سپس دکتر با استفاده از یک اتوسکوپ کانال گوش را بررسی می کند تا آسیب به گوش را بررسی کند. در بسیاری از موارد یک آزمون شنوایی سنجی برای تشخیص وجود کم شنوایی از فرد انجام می شود.

دکتر ENT یک سری از آزمایشات پزشکی دیگر را هم برای تشخیص کامل می نویسد که شامل موارد زیر هستند:

 • برسی گوش، گلو و حلق.
 • آزمایش خون.
 • آزمون شنوایی سنجی.
 • MRI جمجمه.
 • آزمون OAE.
 • CT SCAN جمجمه.
 • آزمایش برای اختلالات تعادل.
 • بررسی مهره های گردن و فک بیمار.
 • آزمون ABR.

چه راه هایی برای درمان وزوز وجود دارد؟!

متأسفانه تاکنون درمان دارویی و یا جراحی برای وزوز گوش کشف نشده است. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای وزوز گوش وجود ندارد اما دو راه برای کاهش اثر آن وجود دارد. این دو راه صدا درمانی و مشاوره می باشند. 

همانطور که گفتیم، رایج ترین علت وزوز، کاهش ورودی های آوران حسی به مغز بر اثر کم شنوایی است. بنابراین پیش بینی می شود که ممکن است جبران کاهش ورودی های آوران، راهی برای جلوگیری یا بهبود تغییرات مرکزی ناهنجاری باشد که سبب وزوز می شوند. به عنوان مثال تحریک اکوستیکی می تواند این کاهش ورودی آوران را جبران کند. مطالعات مختلف نشان می دهند که تحریک اکوستیکی (صوتی) با محرک مناسب ممکن است با مکانیسم هایی که سبب وزوز می شوند، تداخل کند و بدین ترتیب به درمان وزوز کمک کند. علاوه بر این، ممکن است تقویت گفتار و اصوات محیطی، از طریق تداخل با پردازش های مرکزی، آگاهی و توجه فرد را نسبت به وزوز کاهش دهد.

در صدا درمانی فرد از سمعک استفاده می کند و از طریق سمعک یک صدای بسیار آرامی که توسط خود فرد قابل شنیده شدن نیست به درون گوش وی فرستاده می شود چونکه این صدا دارای مدولاسیون معکوس نسبت به وزوز اصلی می باشد در مغز فرد یکسری واکنش هایی را بوجود می آورد که در دراز مدت باعث کاهش آزار دهندگی وزوز می شود.همچنین، استفاده از سمعک در افراد مبتلا به کم شنوایی، با بهبود مهارت های ارتباطی و به تبع آن جلوگیری از انزوای اجتماعی و کاهش استرس و اضطراب، به طور غیر مستقیم به کاهش اثرات وزوز کمک می کند.

مطالعه ای در سال 1985 میلادی نشان داد که حدود 62% افراد مبتلا به کم شنوایی، وزوز هم دارند و تقریبا" نیمی از آن ها، گزارش می کنند که در هنگام استفاده از سمعک، وزوز، کمتر آن ها را آزار می دهد. همچنین طبق تحقیقی که سال 2007 در آمریکا انجام شد، 82% از افراد وزوزی که برای آنها سمعک تجویز شده است رضایت کامل خود را از کاهش بسیار زیاد وزوز ابراز کرده اند، 10% از بیماران پیشرفت اندکی را گزارش کرده اند و 8% از بیماران هیچ پیشرفتی را مشاهده نکرده بودند. لازم به ذکر است که از سال 2007 تا حالا سمعک ها بسیار پیشرفته تر و تکنولوژی های آنها بسیار بالاتر رفته است.

درمان وزوز گوش به روش TRT

روش TRT یکی از شناخته شده ترین روش های توانبخشی وزوز گوش است. در این روش وزوز گوش به عنوان صدای زائدی شناخته می شود که به دلیل مبهم و آزاردهنده بودن، بیش از حد مورد توجه مغز قرار می گیرد.ببنابراین درمان وزوز به روش TRT مبتنی بر دو اصل مهم است:

 • صدادرمانی
 • مشاوره

1- صدادرمانی:

در روش TRT صدادرمانی از طریق وسیله ای به نام Masker یا پوشاننده انجام می شود. این وسیله الزاما" باید بر روی هر دو گوش قرار بگیرد (حتی در شرایطی که فرد تنها در یک گوش وزوز خود را احساس نماید). صدای تولید شده توسط این وسیله غالبا" به صورت خش خش است که بلندی آن متناسب با میزان بلندی صدای وزوز فرد توسط شنوایی شناس تعیین و تنظیم می شود. این صدا این قابلیت را دارد که به مرور صدای وزوز را از مرکز توجه مغز خارج کرده و به عبارت دیگر باعث پوشانده شدن صدای وزوز می شود.

نحوه استقرار Masker یا پوشاننده بر روی گوش: پوشاننده حتما" باید در پشت گوش قرار گیرد.

2- مشاوره:

هدف از مشاوره در روش TRT این است که شنوایی شناس با بیان توضیحاتی جامع در خصوص علل ایجاد وزوز برای بیمار، بتواند به مغز او بیاموزد که دست از توجه به صدای وزوز بردارد. همچنین در طی جلسات مشاوره راهکارهای متعددی در خصوص چگونگی کاهش صدای وزوز و مدیریت این صدا در محیط های مختلف برای فرد ارائه می شودتا بتواند در زندگی روزمره خود آن ها را به کار گیرد. در روش TRT استفاده از صدادرمانی بدون استفاده از مشاوره، درصد موفقیت این روش توانبخشی را به شدت کاهش می دهد.

بر اساس مطالعات متعدد انجام شده بر روی روش TRT در طول سه دهه گذشته، این روش با 85% موفقیت، یکی از موفق ترین راهکارهای درمانی وزوز در دنیا محسوب می شود. درمان وزوز به روش TRT دوازده الی هجده ماه زمان خواهد برد. اگرچه در بسیاری از افراد تحت درمان در سه ماهه ابتدایی شروع روش توانبخشی تاثیرات اولیه روش TRT را می توان به خوبی مشاهده کرد.

سودمندی سمعک در درمان وزوز چگونه بررسی می شود؟!

چند پرسشنامه وجود دارد که نظر بیماران را در مورد تنظیمات سمعک و اثر آن بر وزوز بررسی می کنند ( THQ - THI – TSQ – TSI). این پرسشنامه ها معمولا" مهارت های ارتباطی در محیط های شنیداری مختلف، کیفیت صدا، واکنش به اصوات محیطی بلند یا ناخواسته و رضایتمندی بیماران را ارزیابی می کنند.

هدف تنظیم سمعک این است که کاربر بیشترین میزان رضایتمندی را داشته باشد. عناصر زیادی ممکن است بر میزان کلی رضایتمندی اثر بگذارند؛ از جمله سودمندی سمعک در برقراری ارتباطات روزمره، قیمت سمعک تهران، اندازه سمعک، راحتی بیمار، کاربری آسان، طول عمر باطری، ارائه خدمات پس از تجویز، ویژگی های شخصی کاربر و انتظارات بیمار از سمعک.


تمایل دارید درباره ی وزوز گوش بیشتر بدانید؟
با "سمعک اقدسیه" تماس بگیرید.
021-22280646


سوالات متداول درباره وزوز گوش

متخصصین ما در "سمعک اقدسیه" تا کنون برای تعداد بسیار زیادی از بیماران صدا درمانی را تجویز کرده اند و خوشبختانه بیشتر از 90% بیماران رضایت خود را نسبت به کاهش چشمگیر وزوز اعلام کرده اند. ما معتقدیم به واسطه سمعک های فراهوشمند 2019 و همچنین دانش متخصصین ما در این حوزه، تمامی مشکلات شنوایی اعم از کم شنوایی و وزوز گوش قابل درمان هستند. برای آگاهی از قیمت سمعک ها با ما تماس بگیرید.

نوبت دهی تلفنی

درمان وزوز گوش با سمعک
امتیاز 4.3 از 5
تعداد نظرات : 6 نظر
خبــرنامـه
اینستاگرام سمعک اقدسیه تلگرام سمعک اقدسیه واتس اپ سمعک اقدسیه فیس بوک سمعک اقدسیه  

طراحی و توسعه: نونگار پردازش تمامی حقوق محفوظ است

© 2018 DESIGNED BY NONEGAR. ALL RIGHTS RESERVED