به کمک هم، کیفیت زندگی را تغییر می‌دهیم
together, we change live

021-2228 0646

شماره تماس سمعک اقدسیه 

 

Slider

سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوش از رایج ترین سمعک های جهان می باشند که در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ موجود می باشند. این نوع سمعک بیشترین تنوع تکنولوژی و در نتیجه قیمت سمعک را دارد.

تمام انواع سمعک ها و از جمله سمعک های پشت گوشی سه قطعه ی الکترونیکی اصلی دارند که عبارتند از:

1- میکروفون: میکروفون اصوات را از محیط دریافت کرده و آن ها را تبدیل به سیگنال الکتریکی می کند.

2- تقویت کننده یا آمپلی فایر: سیگنال های الکتریکی را از میکروفون دریافت کرده و آن ها را تقویت می کند. ممکن است آمپلی فایر طی پروسه ی تقویت، برخی امواج صوتی را تضعیف کرده و ما بقی را تقویت کند و بدین ترتیب صدا را تغییر دهد.

3- رسیور یا مبدل خروجی: سیگنال الکتریکی تقویت شده توسط آمپلی فایر را دریافت کرده، آن را به صوت یا سیگنال اکوستیکی تبدیل کرده و ارائه می کند. رسیور نیز مانند میکروفون هرچه بزرگتر باشد، حساسیت فرکانسی و محدوده پویایی بیشتری خواهد داشت.

سمعک پشت گوشی دو قسمت دارد :

1- پوسته: یا قاب که اغلب موزی شکل و پلاستیکی بوده و تمام اجزاء الکترونیکی سمعک در آن جایگذاری شده اند. پوسته در پشت گوش قرار می گیرد و از طریق قسمتی به نام هوک (hook) که مانند قلاب است، در بالای گوش گیر می افتد.

2- قالب: این قطعه به صورت سفارشی برای گوش هر فرد ساخته می شود. قالب در مجرای گوش قرار گرفته و توسط یک تیوب یا شلنگ باریک به هوک سمعک متصل می شود.قالب می تواند مجرای گوش را به طور کامل مسدود کند یا این که باز باشد. همچنین علاوه بر قالب می توان از کاف دام نیز استفاده کرد.

ویژگی های کلی سمعک پشت گوش

 • در رنگ های مختلف موجود می باشند.
 • برای همه ی انواع کم شنوایی ها پاسخگو می باشند (از خفیف تا عمیق).
 • قابلیت استفاده آسان.
 • طول عمر بیشتر نسبت به سایر مدل ها.
 • داشتن دکمه تغییر برنامه بر روی سمعک و همچنین دکمه کاهش و افزایش صدا.

چند نوع سمعک پشت گوشی وجود دارد؟

1- سمعک RIC / RITE (رسیور در گوش): رسیور به جای این که در پوسته یا قاب سمعک باشد، در مجرای گوش قرار می گیرد و به جای هوک و تیوب، یک سیم باریک رسیور را به سمعک متصل می کند. از آنجا که در این سمعک ها صدا مستقیما وارد مجرای گوش می شود و هوک، تیوب و قالب حذف می شوند؛ بنابراین اصواتی که به پرده گوش می رسند بهتر و طبیعی تر شنیده می شوند. همچنین به دلیل فاصله ی بین میکروفون و رسیور سمعک، احتمال فیدبک کمتری دارند.

مزیت این سمعک ها این است که چپون رسیور در مجرای گوش قرار دارد، انداره ی جزء پشت گوشی آن ها کوجکتر است. اما عیب آن ها این است که ممکن است جرم گوش رسیور را خراب کند یا آن را مسدود کند.

این سمعک ها عمدتا برای افراد دچار کاهش شنوایی فرکانس بالا استفاده می شوند؛ اما مدل های امروزی آن برای می تواند محدوده ی وسیع تری از کم شنوایی ها را پوشش دهد.

2- سمعک پشت گوشی کوچک (mini BTE / slim tube hearing aid): تمام اجزای الکترونیکی این نوع سمعک در پوسته ی پشت گوش قرار گرفته و به جای هوک یک تیوب یا شلنگ نازک از سمعک خارج شده و توسط قطعه ای به نام دام که از قالب و کاف ظریف تر است، در مجرای گوش قرار می گیرد. دام مجرای گوش را به طور کامل مسدود نمی کند و بنابراین تجربه ی شنیداری طبیعی تری را برای فرد فراهم خواهد کرد (فرد صدای خودش را طبیعی تر می شنود) و همچنین امکان خارج شدن جرم گوش و ترشحات وجود دارد. این سمعک معمولا برای کم شنوایی فرکانس بالا تجویز می شود؛ اما مدل های امروزی آن می توانند محدوده ی وسیع تری از کم شنوایی ها را پوشش دهند.

3- سمعک پشت گوشی با قالب: این ها نسبت به دو مدل قبلی اندازه ی بزرگتری دارند. پوسته ی آن ها از طریق تیوب و قالب به گوش مرتبط می شود. این سمعک ها نسبت به سایر مدل ها باطری های بزرگتر (و طول عمر باطری بیشتر) و قابلیت های بیشتری دارند. این نوع سمعک پشت گوشی در کودکان رایج است؛ زیرا امکان تغییر برنامه ی آن ها به راحتی وجود دارد و همچنین با بزرگ شدن مجرای گوش کودک، امکان تعویض قالب وجود دارد.

پشت گوشی نسبت به سایر مدل ها چه مزایایی دارد؟

توجه داشته باشید که همیشه سمعک های کوچکتر بهتر نیستند. سمعک پشت گوشی مزایایی دارد که ممکن است مدل های کوچکتر این مزایا را نداشته باشند. از جمله:

 • اندازه ی میکروفون سمعک بر میزان حساسیت فرکانسی آن اثر می گذارد؛ هرچه میکروفون بزرگتر باشد، حساسیت فرکانسی آن نسز بیشتر بوده و هرچه کوچکتر باشد، محدوده فرکانسی باریک تری را پوشش می دهد. بنابراین سمعک های پشت گوشی که میکروفون بزرگتری دارند، حساسیت فرکانسی بیشتری نیز دارند. رسیور بزرگتر سمعک های پشت گوشی نیز در حساسیت فرکانسی بالای آن ها موثر است.
 • محدوده پویایی این سمعک ها بیشتر از سایر مدل ها است؛ می تواند اصوات را بیشتر تقویت کند.
 • سمعک پشت گوشی بیرون از گوش قرار می گیرد و بنابراین می تواند اندازه ی پزرگتری داشته باشد. در نتیجه باطری آن ها نیز بزرگتر بوده و عمر طولانی تری خواهد داشت.
 • این سمعک ها دارای دکمه ی تغییر ولوم و برنامه هستند و بنابراین تغییر این موارد برای بیمار راحت تر است.
 • به دلیل این که اجزاء الکترونیکی سمعک های پشت گوشی مرسوم خارج از گوش قرار دارند، احتمال خرابی آن ها بر اثر عرق کردن یا ورود جرم گوش کمتر از مدل های داخل گوشی است.
 • در افراد مسن که ممکن است لرزش دست داشته باشند، قرار دادن این سمعک ها یا بیرون آوردن آن ها از گوش و تعویض باطری آن ها راحت تر است.

معایب سمعک پشت گوشی چیست؟

 • این سمعک ها به دلیل اندازه ی پزرگ خود معمولا مورد پذیرش افراد قرار نمی گیرند
 • از آنجا که میکروفون این سمعک ها خارج از گوش قرار دارد، احتمال تقویت نویز باد توسط سمعک بیشتر است؛ البته در سمعک های امروزی تکنولوژی کاهش نویز این مشکل را برطرف کرده است.

چه افرادی می توانند از سمعک پشت گوشی استفاده کنند؟

این نوع سمعک برای افراد با تمام سنین و تقریبا" برای هر نوع کاهش شنوایی مناسب می باشد. این سمعک بیشتر برای کودکان تجویز می شود.

چنانچه فرد کاهش شنوایی شدیدی داشته باشد و یا مجرای گوش کوچک باشد، سمعک پشت گوشی بهترین انتخاب است. امروزه سمعک های پشت گوشی در اندازه ها، شکل ها و رنگ های بسیار متنوعی موجود می باشند. در این سمعک ها به راحتی می توان ولوم را کنترل کرد و برنامه ها را تغییر داد.

 

Nothing to show. You must configure the data source of the widget.

خواندن 2295 دفعه
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

خبــرنامـه
اینستاگرام سمعک اقدسیه تلگرام سمعک اقدسیه واتس اپ سمعک اقدسیه فیس بوک سمعک اقدسیه  

طراحی و توسعه: نونگار پردازش تمامی حقوق محفوظ است

© 2018 DESIGNED BY NONEGAR. ALL RIGHTS RESERVED