جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سمعک RIC

محتوای صفحه

یک نوع از سمعک‌های پشت گوشی هستند که برخلاف سمعک‌های مرسوم، رسیور درون سمعک قرار ندارد بلکه از سمعک جدا شده است و درون کانال گوش فرد قرار می‌گیرد. این رسیور به واسطه سیم نازکی به بدنه سمعک متصل می‌شود. از این رو به این سمعک‌ها RIC می‌گویند که مخفف عبارت Reciver in The Canal است که به معنی رسیور در مجرا است‌.
این سمعک‌ها حدود ۱۰ سال است که تولید شده‌اند اما در همین زمان اندک توانسته‌اند بسیار موفق باشند و تبدیل به پرفروش‌ترین سمعک‌های دنیا شوند‌. در سال ۲۰۱۸ تحقیقی در کشور کانادا انجام شد و مشخص کرد که ۸۰٪ از سمعک‌هایی که در این کشور تجویز می‌شود از نوع RIC هستند (یعنی ۸۰٪ کاربران تمایل دارند RIC استفاده کنند).
علت استقبال اکثر بیماران از سمعک RiC ظاهر تقریبا نامرئی آن‌ها و در عین حال کیفیت صوتی و طول عمر بسیار بالای آن‌ها است.

RIC hearing aids

ویژگی های سمعک Receiver In the Canal

 • طراحی بی نظیر.
 • سهولت در استفاده.
 • با کیفیت ترین صدا را این سمعک ها به خود اختصاص می دهند.
 • مناسب برای همه ی انواع کم شنوایی ها (از خفیف تا عمیق).
 • تنها سمعک پشت گوشی تقریبا نامریی.

سمعک RIC یا رسیور در مجرا نوعی سمعک پشت گوشی است که دارای سه بخش مجزا می باشد:

 1. پوسته سمعک که در پشت گوش قرار گرفته و میکروفون، آمپلی فایر و پردازشگر صوتی را در خود جای داده است.
 2. رسیور که در خارج از سمعک و درون مجرای گوش قرار دارد.
 3. یک سیم بسیار باریک و ظریف که در یک تیوب قرار گرفته و سمعک و رسیور را به یکدیگر متصل می کند.

این سمعک ها با اسامی دیگری نظیر RITE (receiver in the ear)، CRT (canal receiver technology) و RIE (receiver in ear) نیز شناخته می شوند و بسته به سایز خود از باطری های با سایز متفاوت (باطری 10 (زرد)، باطری 312 (قهوه ای) یا 13 (نارنجی)) استفاده می کنند. طول عمر باطری سایز 10 بین 5-3 روز، طول عمر باطری 312 بین 7-5 روز و طول عمر باطری 13 بین 14-10 روز می باشد، اما این میزان می تواند بسته به ساعت های استفاده از سمعک در طول روز، شدت کاهش شنوایی و سطح تکنولوژی سمعک متفاوت باشد. هرچه باطری بزرگتر باشد، طول عمر آن بیشتر بوده و در فواصل زمانی بیشتری نیاز به تعویض دارد.

سمعک RIC چه مزایایی دارد؟

 • به دلیل قرار گرفتن رسیور سمعک درون مجرای گوش، فرد صدایی با کیفیت طبیعی تر را دریافت می کند.
 • ظریف تر از مدل های پشت گوشی و بعضی از سمعک های IIC و CIC بوده و کمتر در معرض دید دیگران است. در عین حال تعویض باطری یا گذاشتن و برداشتن سمعک راحت تر است.
 • می توان رسیور را در سطوح مختلف قدرتی تنظیم کرد و بنابراین گاهی سمعک می تواند کاهش شنوایی عمیق را نیز پوشش دهد.
 • قابلیت تغییر سطح قدرت رسیور بدین معناست که در صورت بدتر شدن وضعیت شنوایی کاربر، باز هم سمعک برایش مناسب خواهد بود.
 • می توان دام (dome) های متفاوتی را برای رسیور درون مجرا تنظیم کرد و بنابراین برای انواع مختلفی از کم شنوایی ها مناسب خواهد بود. همچنین به دلیل تجویز باز سمعک، صدای خود فرد بلندی کمتری داشته و وی را آزار نمی دهد.
 • میکروفون های جهت دار سمعک به بهبود درک گفتار در نویز کمک می کنند.
 • بر خلاف اکثر سمعک داخل گوشی می تواند دارای قابلیت وایرلس و تله کویل باشد.
 • می توان سمعک را به صورت باز (open-fit) تجویز کرد که سبب می شود هوا و صوت به طور طبیعی وارد مجرای گوش شوند. بنابراین کاربر احساس کیپ بودن گوش را نخواهد داشت.
 • صدایی که از رسیور سمعک خارج می شود، باید مسیر کوتاه تری را تا پرده گوش طی کند، کمتر دچار کاهش شده و بنابراین انرژی صوتی کمتر ( و قدرت باطری کمتری) برای ایجاد یک تجربه شنیداری خوب لازم است.
 • این سمعک نسبت به سایر مدل ها مشکلات فیدبک و اثر انسداد کمتری دارد.

سمعک RIC چه معایبی دارد؟

 1. مهم ترین عیب این سمعک ها این است که می بایست رسیور هر یک یا دو سال تعویض شود، زیرا رسیور با گذشت زمان شکننده شده یا بر اثر رطوبت گوش (تعریق، جرم یا ترشحات گوش) خراب می شود.
 2. سمعک بسیار ظریف بوده و برای افرادی که ضعف بینایی یا محدودیت حرکتی دارند، مناسب نیست.
 3. به دلیل قرار گرفتن رسیور سمعک درون مجرا، ویژگی های اکوستیکی طبیعی لاله گوش که به مکان یابی اصوات از جلو و عقب کمک می کند، حذف می گردد.
 4. احتمال گم کردن سمعک نسبت به مدل های پشت گوشی که بزرگ بوده و وزن آن ها بر روی گوش احساس می شود و مدل های داخل گوشی که در عمق مجرای گوش قرار می گیرند، بیشتر است.
 5. هزینه رسیور درون مجرا نسبت به سایر سمعک ها بیشتر است.

چه کسانی می توانند از سمعک RIC استفاده کنند؟

سمعک های RIC یکی از انعطاف پذیرترین انواع هستند. بیش از نیمی از بیماران مبتلا به کاهش شنوایی، کاندیدای خوبی برای استفاده از سمعک RIC هستند. چنانچه میزان کاهش شنوایی در محدوده ملایم تا متوسط رو به شدید باشد و فرد توانایی انجام کارهای ظریف را داشته باشد، به احتمال زیاد این سمعک گزینه ی مناسبی برای او خواهد بود.

سمعک RIC بهتر است یا BTE مرسوم؟

اکثر افراد سمعک های RIC را ترجیح می دهند چون کوچکتر و راحت تر بوده و گاهی نسبت به سمعک پشت گوشی محدوده وسیع تری از اصوات را تقویت می کنند. برای بیش از 90% مراجعان، سمعک RIC انتخاب مناسبی است، با این وجود چنانچه فرد کم شنوایی عمیق دارد، سبک زندگی فعال داشته و اغلب بیرون از منزل کار می کند، به طور مکرر دچار عفونت گوش می شود، زیاد عرق می کند یا می خواهد سمعکش بیشترین طول عمر را داشته باشد، سمعک پشت گوشی مرسوم برای او گزینه مناسب تری است.

بهترین سمعک های BTE و RIC موجود در بازار کدامند؟

آنچه که برای یک نفر مناسب است، ممکن است برای دیگری اصلا رضایتبخش نباشد. تمام سمعک ها از نظر قابلیت ها، قدرت، لوازم جانبی و … با یکدیگر متفاوتند. بنابراین باید با کمک یک شنوایی شناس همه آن ها را بررسی کرد تا بتوان به این پرسش پاسخ داد. برای آگاهی از قیمت سمعک مناسب خود با ما تماس بگیرید.

 

در ادامه نمونه‌هایی از تجویز سمعک RIC برای مراجعه‌کنندگان کلینیک سمعک اقدسیه را به همراه جزئیات مشاهده می‌کنید.

{loadmoduleid 206}

تجویز سمعک Audeo m50 فوناک (مدل RIC) به همراه سمعک CROS برای مراجع 65 ساله مبتلا به کم شنوایی عمیق در گوش راست و کم شنوایی شدید در گوش چپ

برای گوش چپ بیمار یک سمعک فوناک Audeo m50 مدل RIC تجویز شد. گوش راست بیمار تقریبا” ناشنوای کامل بوده و با سمعک قابل تقویت نبود.

توضیحات بیشتر »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می خوانیم