به کمک هم، کیفیت زندگی را تغییر می‌دهیم
together, we change live

021-2228 0646

شماره تماس سمعک اقدسیه 

 

Slider

سمعک نامرئی|سمعک iic

 IIC مخفف عبارت «Invisible In Canal» بوده و به سمعکی گفته می شود که کاملا" در عمق مجرای گوش قرار می گیرد. سمعک های نامرئی به صورت سفارشی و یا پیش ساخته تولید می شوند.

مزایای سمعک نامرئی

 • جهت یابی و مکان یابی اصوات توسط این سمعک ها راحت تر و بهتر از سایر مدل های سمعک است؛ زیرا با قرار گرفتن در مجرای گوش، از خواص اکوستیکی لاله گوش برای مکان یابی طبیعی اصوات بهره می برند.
 • به دلیل قرار گرفتن در عمق مجرا، احتمال تقویت نویز باد توسط این سمعک ها کم است.
 • به دلیل اینکه در فاصله چند میلیمتری پرده گوش قرار دارند، کیفیت صدای بسیار خوبی داشته، اعوجاج و فیدبک بسیار کمی دارند.
 • مهم ترین مزیت این سمعک ها نیز نامرئی بودن و حفظ زیبایی ظاهری کاربر است.

انواع سمعک نامرئی

1. سمعک نامرئی CIC

سمعک نامرئی CIC

 • از روبرو دیده نمی شود؛ اما از طرفین تا حدودی قابل مشاهده است.
 • از باطری سایز 10 (زرد رنگ) تغذیه می کند.
 • حداکثر بهره dB 65 و حداکثر خروجی dB 123 دارد. بنابراین می‌تواند مقادیر کم شنوایی تا dB HL 85 را پوشش دهد (برای افراد مبتلا به کم شنوایی عمیق مناسب نیست).
 • در برخی برندها، قابلیت برقراری ارتباط بلوتوثی و وایرلس دارد؛ یعنی می تواند به موبایل متصل شده و به عنوان هندزفری بلوتوثی نیز کار کند.

2. سمعک نامرئی IIC

سمعک نامرئی IIC

 • 100% نامرئی بوده و از روبرو و طرفین قابل مشاهده نیست.
 • از باطری سایز 10 (زرد رنگ) تغذیه می‌کند.
 • حداکثر بهره dB 55-50 و حداکثر خروجی dB 116 دارد. بنابراین می‌تواند مقادیر کم شنوایی تا dB HL 70 را پوشش دهد (برای افراد مبتلا به کم شنوایی شدید و عمیق مناسب نیست).
 • در هیچ یک از برندها قابلیت برقراری ارتباط بلوتوثی و وایرلس را ندارد.

3. سمعک نامرئی پیش ساخته

سمعک نامرئی پیش ساخته

 • به صورت پیش ساخته توسط کمپانی تولید شده و نیازی به قالبگیری ندارد.
 • کوچک ترین سمعک جهان بوده و حتی از سمعک IIC نیز ظریف تر است.
 • نیازی به تعویض باطری ندارد و کل دستگاه سمعک هر 3-2 ماه تعویض می‌شود.
 •  بر خلاف سایر سمعک ها، نیازی نیست که موقع خوابیدن یا استحمام از گوش خارج شود و 24 ساعت شبانه روز در گوش فرد باقی می‌ماند.
 • می‌تواند حداکثر مقادیر کم شنوایی تا dB HL 60 را پوشش دهد (برای کم شنوایی های بیشتر از dB 60 مناسب نیست).
 • مهم ترین ایراد سمعک های پیش ساخته، یکبارمصرف بودن آن هاست که با توجه به قیمت بالای این سمعک ها مقرون به صرفه نیست.

سمعک نامرئی برای چه کسانی مناسب است؟!


قبل از انتخاب سمعک های نامرئی، باید سه مورد بررسی شوند که عبارتند از:

1- شکل و اندازه مجرای گوش:

مجرای گوش از دو قسمت تشکیل شده است:

 •  دو سوم (2/3) بیرونی که غضروفی بوده و فولیکول های مو و غدد تولید کننده جرم گوش در زیر پوست آن قرار دارند.
 • یک سوم (1/3) داخلی که استخوانی بوده و فاقد فولیکول مو و غدد جرم ساز است.


تفاوت سمعک های CIC و IIC در این است که سمعک CIC در قسمت غضروفی، و سمعک IIC در قسمت استخوانی مجرای گوش قرار می گیرند. در واقع سمعک IIC در فاصله چند میلیمتری پرده گوش قرار می گیرد و کاملا" نامرئی و غیر قابل مشاهده از روبرو و طرفین است.

تفاوت سمعک های CIC و IIC

برای ساخت سمعک نامرئی IIC، باید شنوایی شناس قالب اولیه بسیار عمیقی از مجرای گوش تهیه کند. این کار به مهارت زیادی نیاز دارد تا علاوه بر این که خمیر قالبگیری تا نزدیکی پرده گوش می رود، به پرده آسیبی وارد نشود. به این منظور و همچنین برای این که در مراحل بعدی، کاربر بتواند به راحتی از سمعک خود استفاده کند، لازم است یک سوم انتهایی مجرای گوش که قرار است سمعک در آن قرار گیرد، قطر مناسب (بیشتر از 6 میلیمتر) داشته باشد. در صورت باریک بودن مجرای گوش و یا شکل پر پیچ و خم آن که مانع جایگذاری سمعک در گوش می شوند، فرد کاندید دریافت سمعک IIC نبوده و در بهترین حالت می تواند سمعک CIC بگیرد.


2- میزان و شکل کم شنوایی:

اکثر سمعک های نامرئی برای افراد مبتلا به کم شنوایی ملایم تا متوسط مناسب بوده و مقادیر بیشتر کم شنوایی را پوشش نمی دهند.
همچنین یکی از موارد کنترااندیکاسیون سمعک های داخل گوشی، افرادی هستند که دچار کم شنوایی فرکانس بالا بوده و در فرکانس های پایین شنوایی نسبتا" خوبی دارند. در این افراد، با انسداد مجرای گوش توسط سمعک «اثر انسداد (Occlusion Effect)» رخ داده و فرد از پیچیدن صدای سمعک در گوش شکایت می کند. بهترین راه غلبه بر اثر انسداد، قرار گرفتن سمعک در عمق مجرای گوش و نزدیک به پرده تمپان است. بنابراین برای این افراد اغلب سمعک IIC نسبت به CIC اولویت دارد. البته به شرط این که میزان کم شنوایی در محدوده پوشش سمعک های IIC باشد.

3- مهارت های حرکتی:

با توجه به اندازه کوچک سمعک های نامرئی، ممکن است افراد مبتلا به اختلالات حرکتی و یا لرزش دست مناسب نباشند؛ به ویژه سمعک های دارای باطری یکبارمصرف که تعویض باطری آن ها دشوار است.

چه افرادی نمی توانند از سمعک نامرئی استفاده کنند؟!

1- افرادی که میزان کم شنوایی آن ها بیشتر از dB 80 است. (قبلا" گفتیم که سمعک های نامرئی برای کم شنوایی های ملایم تا متوسط و حداکثر متوسط رو به شدید مناسب بوده و نمی توانند کم شنوایی های شدید و عمیق را پوشش دهند)
2- افراد دچار پرفوراسیون (پارگی) پرده گوش؛ (به دلیل انسداد مجرای گوش و تعریق، سبب تشدید عفونت گوش می گردد).
3- افراد دچار عفونت و ترشح گوش (با توجه به این که میکروفون و رسیور سمعک های نامرئی درون مجرای گوش قرار می گیرد، رطوبت ناشی از عفونت و ترشح می تواند به سمعک آسیب برساند. البته انواع ضد آب سمعک نامرئی نیز وجود دارند؛ اما ضد آب بودن سمعک بدین معنا نیست که می تواند به طور مداوم در معرض رطوبت باشد).
4- کودکان با سن کمتر از 10 سال و کلیه افرادی که قطر مجرای گوششان کم است (در برخی افراد به صورت طبیعی مجرای گوش باریک است و یا افراد مبتلا به بعضی سندروم های ژنتیکی مانند سندروم داون، اغلب مجرای گوش باریکی دارند)
5- افراد دچار اختلالات حرکتی، ضعف بینایی و لرزش دست (به علت ظرافت سمعک های نامرئی، کار کردن با آن ها و به ویژه تعویض باطری آن ها کمی دشوار است)

قیمت سمعک نامرئی


اغلب تصور می شود که سمعک های نامرئی به علت ظرافت خود خیلی گران تر از سایر سمعک ها هستند. اما جالب است بدانید که در اکثر برندهای برتر سمعک، قیمت گذاری سمعک ها بر پایه سطح تکنولوژی آن ها است و بنابراین سمعک های نامرئی نیز نسبت به سایر مدل ها با سطح تکنولوژی برابر، گران تر نیستند. البته در مواردی نیز استثنا وجود دارد. به عنوان مثال سمعک Virto B Titanium فوناک، نسبت به سایر مدل های سمعک Virto B این کمپانی، قیمت بالاتری دارد که البته این تفاوت قیمت بیشتر از این که مربوط به سایز سمعک باشد، به دلیل پوسته تیتانیومی آن است. به طور کلی قیمت سمعک های نامرئی بسته به سطح تکنولوژی آن ها بین 3 تا 15 میلیون تومان است.

خواندن 2858 دفعه
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

خبــرنامـه
اینستاگرام سمعک اقدسیه تلگرام سمعک اقدسیه واتس اپ سمعک اقدسیه فیس بوک سمعک اقدسیه  

طراحی و توسعه: نونگار پردازش تمامی حقوق محفوظ است

© 2018 DESIGNED BY NONEGAR. ALL RIGHTS RESERVED