جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چگونه یک سمعک خوب بخریم؟

محتوای صفحه

هنگامی که شما برای ارزیابی شنوایی به یک شنوایی شناس مراجعه می کنید و او به شما می گوید که باید از سمعک استفاده کنید، می بینید که انواع بسیار متنوعی از سمعک ها در بازار وجود دارند. اما پرسشی که باید به آن پاسخ دهید این است که کدام یک از این سمعک ها می تواند برای شما بهترین انتخاب باشد. پاسخ به این پرسش به مسائل مختلفی بستگی دارد. مهم ترین نکته در انتخاب سمعک، ماهیت کاهش شنوایی شما، علت و شدت آن است. شنوایی شناس بر اساس نتایج ارزیابی شنوایی شما، چند مدل سمعک را به شما پیشنهاد می دهد. اکنون شما باید یکی از آن مدل ها را انتخاب کنید.

در انتخاب سمعک به چه نکاتی توجه کنیم؟

 1. اگر کاهش شنوایی شدیدی دارید، بهتر است یکی از سمعک های پشت گوشی را انتخاب کنید. اگرچه این سمعک ها اندازه بزرگی دارند، اما می توانند شنوایی شما را بیشتر تقویت کنند.
 2. اگر دچار عفونت های مکرر گوش می شوید یا گوشتان زیاد جرم تولید می کند، بدانید که سمعک های کوچک داخل گوشی، ممکن است با تماس با جرم یا ترشحات گوش آسیب ببینند و بنابراین برای شما مناسب نخواهند بود.
 3. ممکن است بخواهید برخی از انواع نویز های زمینه را کاهش داده و بعضی فرکانس هایی که بیشتر در شنیدنشان مشکل دارید را تقویت کنید. همه سمعک های کوچک داخل گوشی این قابلیت را ندارند.
 4. اگر از دستگاه های دیگری مانند موبایل، دستگاه پخش موزیک یا لپ تاپ هایی که قابلیت برقراری ارتباط وایرلس را دارند، استفاده می کنید، باید سمعکی را انتخاب کنید که این قابلیت را داشته باشد.
 5. اگر در مورد زیبایی ظاهرتان در هنگام استفاده از سمعک نگران هستید، این مساله را با شنوایی شناستان در میان بگذارید. در این صورت او مدل های پیشنهادی خود را به سمعک هایی محدود می کند که هم برای نیاز شنیداری شما مناسب بوده و هم کوچک باشند.
 6. قیمت سمعک ها از 2 تا 12 میلیون تومان متغیر است و این بستگی به اندازه و قابلیت های آن ها دارد. متاسفانه اکثر بیمه ها و خدمات درمانی هزینه سمعک را پوشش نمی دهند. بنابراین در انتخاب سمعک باید توانایی مالی خود را نیز در نظر بگیرید.
 7. در نهایت سبک زندگی خود را در نظر بگیرید. اگر مسن هستید یا آرتریت دارید، ممکن است در گذاشتن و برداشتن سمعک های کوچک روی گوشتان با مشکل مواجه شوید. بنابراین اگر سمعک پشت گوشی را انتخاب کنید، راحت تر خواهید بود.

چک لیستی برای خرید یک سمعک خوب

هنگامی که احساس می کنید دچار مشکل شنوایی هستید، این چک لیست را تهیه کنید تا بتوانید با اطمینان سمعکی را فراهم کنید که به بهبود کیفیت زندگی شمت کمک کند.

 • برای ارزیابی شنوایی به کجا مراجعه کنم؟ بیش از 90 درصد کاهش شنوایی ها ناشی از مشکلی است که با روش های غیر پزشکی درمان می شوند. اما این بدین معناست که یک نفر از هر ده فرد مبتلا به کاهش شنوایی، قبل از تجویز سمعک باید تحت درمان پزشک قرار گیرند. بنابراین بهتر است ابتدا به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و ایشان پس از معاینه و درمان، در صورت نیاز به ارزیابی شنوایی شما را به شنوایی شناس ارجاع دهند.
 • سمعک را از کجا تهیه کنم؟معمولا شنوایی شنماس پس از ارزیابی شنوایی، در صورت نیاز چند مدل سمعک را هم به شما پیشنهاد می دهد. مطمئن شوید که از خدمات ارائه شده توسط شنوایی شناس راضی هستید. به عنوان مثال چنانچه فقط یک برند سمعک را پیشنهاد کند، خوب نیست. بنابراین از او بخواهید چند برند سمعک در تمام مدل ها و قیمت های مختلف را به شما ارائه کند تا یکی را انتخاب کنید.
 • چه نوع سمعکی برای من بهترین انتخاب است؟ شکل و اندازه سمعک به میزان کاهش شنوایی شما، قدرت بینایی و مهارت های حرکتی شما و اهمیت ظاهر برای شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که راحتی و کیفیت زنمدگی شما مهم تر از اندازه سمعک و ظاهرتان است. در مورد هر یک از این موارد با شنوایی شناس صحبت کرده و از او بخواهید که در انتخاب سمعک به شما کمک کند.
 • چه سطحی از تکنولوژی سمعک برای من بهتر است؟ در این مرحله تفاوت قیمت بین مدل های مختلف آشکار می شود. شنوایی شناس تکنولوژی و قابلیت های هر سمعک را به شما توضیح می دهد. سعی کنید قابلیت هایی که نیازی به آن ها ندارید یا استفاده نمی کنید را حذف کنید تا قیمت کمتر شود.
 • چه کار های خاص دیگری برای بهتر شنیدن انجام دهم؟ مثلا اگر مشکل بینایی یا حرکتی دارید سمعک قابل شارژ را انتخاب کنید تا لازم نباشد درب باطری سمعک را باز کرده و آن را تعویض کنید، اگر ممکن است در هنگام رفتن به حمام یا استخر فراموش کنید سمعک را بردارید یک مدل ضد آب را انتخاب کنید، اگر از موبایل یا دستگاه پخش موزیک استفاده می کنید نوعی را برگزینید که دارای قابلیت برقراری ارتباط وایرلس یا بلوتوث باشد.

امیدواریم با توجه به نکات ذکر شده راحت تر بتوانید یک سمعک خوب و با قیمت مناسب را انتخاب کنید تا کیفیت زندگی شما را بهبود بخشیده و سبب رضایتمندی شما شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می خوانیم