جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

چگونه سمعک خود را تمیز کنیم؟

محتوای صفحه

می دانیم که قیمت سمعک نسبتا بالا است و افراد کم شنوا سرمایه گذاری قابل ملاحظه ای می کنند تا سمعکی داشته باشند که راحتی شنیداری را برای آن ها فراهم آورد. بنابراین یادگیری نحوه تمیز کردن و نگهداری از سمعک بسیار مهم است. این وسیله کوچک و پیشرفته در شرایط خاصی (درون مجرا و در تماس با جرم و ترشحات گوش) کار می کند. اگر سمعک خود را مرتب تمیز کنید و به خوبی از آن نگهداری کنید، می توانید سال ها از آن استفاده کنید.

برای تمیز کردن سمعک به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • ابتدا ابزار های مناسب برای تمیز کردن سمعک را فراهم کنید. برای تمیز کردن سمعک در منزل، یک برس و یک وسیله قلاب مانند و ظریف ضروری است. ممکن است جرم گوش دهانه میکروفون یا رسیور سمعک را مسدود کند. در این صورت راه خروج صدا از سمعک بسته شده و سبب کاهش صدای خروجی یا فیدبک (سوت زدن سمعک) می شود. اگر این حالت مدت زیادی ادامه داشته باشد، به رسیور سمعک آسیب می رساند. بنابراین سعی کنید با استفاده از این دو وسیله، به آرامی جرم را از سمعک خارج کنید.
  • سعی کنید به یک سری کار ها عادت کنید. در حمام و هنگام شستن سر و صورت سمعک را بردارید تا آب یا صابون وارد آن نشود. بعد از مرتب کردن مو ها و زدن ژل یا اسپری سمعک را روی گوش خود بگذارید.
  • در پایان روز سمعک خود را تمیز کنید. تمیز کردن سمعک ها قبل از خواب باعث می شود چندین ساعت فرصت داشته باشند تا خشک شوند. از الکل یا مواد شیمیایی برای تمیز کردن سمعک استفاده نکنید، چرا که می توانند به سمعک آسیب برسانند.
  • از سرد و گرم کردن بیش از حد سمعک خودداری کنید. به عنوان مثال در روزهای سرد زمستان (اگر دما پایین تر از یخ زدن آب بود) و لازم شد سمعک را بردارید، آن را در منزل بگذارید نه در جیب لباستان. یا برای شنا در روز های گرم تابستان سمعک را زیر آفتاب نگذارید.

چگونه سمعک های داخل گوشی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن یک سمعک داخل گوشی مراحل زیر را انجام دهید:

  1. در هنگام تمیز کردن، ابتدا ورودی های سمعک از جمله میکروفون را با استفاده از یک مسواک تمیز یا برسی که مخصوص این کار است از جرم گوش تمیز کنید. در هنگام انجام این کار، دهانه میکروفون را به سمت پایین بگیرید تا اگر چیزی وارد آن شده است، خارج شود.
  2. سپس از وسیله قلاب مانندی که تهیه کرده اید برای خارج کردن هرچیزی که وارد منافذ شده و با برس خارج نمی شود، استفاده کنید.
  3. در نهایت سمعک را با استفاده از یک پارچه ی خشک و تمیز پاک کنید تا چیزهایی که به پوسته آن چسبیده اند نیز برداشته شوند.

چگونه سمعک های پشت گوشی را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن یک سمعک پشت گوشی و قالب آن مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا دهانه میکروفون و رسیور سمعک را چک کنید و اگر چیزی وارد آن شده است، آن را با استفاده از برس مخصوص خارج کنید.
  • قالب را برای تمیز کردن از هوک سمعک جدا کنید. بعضی از قالب ها به ویژه قالب های نرم ممکن است در طول زمان رنگشان عوض شود یا لکه شوند. هر روز آن ها را تمیز کنید و هفته ای یک بار آن ها را در آب گرم و صابون بشویید. سپس اجازه دهید تا قالب کاملا خشک شود و بعد آن را به سمعک وصل کنید. هرگز از الکل یا مواد شیمیایی برای تمیز کردن قالب استفاده نکنید. قالب سمعک ممکن است در طول زمان کمی بو بگیرد ولی اگر بوی آن زیاد باشد، می تواند نشان دهنده عفونت گوش شما باشد. در این موارد به متخصص مراجعه کنید.
  • از یک وسیله دمنده برای خارج کردن آب درون تیوب استفاده کرده و سپس اجازه دهید تا کاملا خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می خوانیم