به کمک هم، کیفیت زندگی را تغییر می‌دهیم
together, we change live

021-2228 0646

شماره تماس سمعک اقدسیه 

 

Slider

سمعک CROS

سمعک CROS مخصوص افراد با کم شنوایی در یک گوش. CROS مخفف عبارت “contralateral routing of signal” به معنای "ارائه دگرسویی صدا" می باشد. در شرایط طبیعی سمعک بر روی هر یک از گوش ها که قرار گیرد، دریافت صدا نیز در همان سمت صورت می گیرد اما در سمعک های خانواده CROS اینطور نیست.

ویژگی های سمعک CROS چیست؟

  • این سمعک ها فقط یک میکروفن هستند.
  • قیمت بسیار مناسب.
  • به شما اجازه می دهد که از هردو گوشتان بشنوید.
  • مدل های قابل شارژ آن هم موجود می باشد.

اعضای خانواده CROS کدامند؟

اعضای این خانواده شامل سمعک های زیر هستند:

1- Classic CROS:

فردی را در نظر بگیرید که گوش چپ او شنوایی قابل استفاده ندارد و گوش راستش شنوایی هنجار داشته و یا یک کم شنوایی مختصر در فرکانس های بالا دارد. در این فرد، گوش راست نیازی به سمعک ندارد و گوش چپ نیز حتی با استفاده از سمعک نمی شنود. در این موارد جهت یابی فرد مختل می شود. بنابراین می بایست کاری کنیم تا فرد از سمت چپ نیز دریافت صوت داشته باشد.
در این موارد یک میکروفون در قالب یک سمعک بر روی گوش نا شنوا (در این مورد گوش چپ) قرار گرفته و سیگنال صوتی دریافت شده توسط آن به گوش راست منتقل می گردد تا قابل شنیدن باشد (یک سمعک با رسیور بر روی گوش سالم قرار می گیرد).
مزیت این سمعک این است که بر اثر سایه ی سر غلبه می کند. این اثر در فرکانس های بالا، تا 20 دسیبل افت شنوایی ایجاد می کند. توجه داشته باشید که در این تجویز از قالب باز استفاده می شود چرا که سمعک روی گوش سالم قرار گرفته که شنوایی طبیعی دارد. در مدل های قدیمی تر این سمعک، یک سیم از سمعک خارج شده، از پشت گردن به میکروفون درون گوش مقابل متصل می شد اما در مدل های امروزی، میکروفون و سمعک باهم ارتباط بلوتوثی دارند.

2- Power CROS:

در گذشته، یکی از مشکلات اساسی سمعک پشت گوشی، ایجاد فیدبک بود که به همین دلیل امکان ارائه ی بهره بالا وجود نداشت. در این مدل، میکروفون از سمعک جدا شده و این مشکل برطرف شده است. این سمعک از اثر سایه ای سر استفاده می کند. بدین صورت که میکروفون در یک سمت بوده و آمپلی فایر و رسیور در سمت مقابل قرار می گیرند.
تفاوت این مدل با مدل قبلی در این است که در سمعک Power CROS تقویت زیادی ایجاد شده و برای جلوگیری از ایجاد فیدبک، میکروفون از سایر اجزاء الکترونیکی سمعک جدا می شود اما در سمعک Classic CROS هدف تنها دریافت صدا از سمت گوش ناشنوا است. این مدل در افراد مبتلا به کم شنوایی شدید تا عمیق دوطرفه کاربرد داشته و قالب آن نیز به صورت بسته ساخته می شود تا بر اثر نشت صدا فیدبک ایجاد نگردد.

3- Bi-CROS:

این مدل در افرادی کاربرد دارد که افت شنوایی دوطرفه دارند اما یک گوششان قابل تقویت و گوش دیگر کاملا ناشنوا است یا به هر دلیلی قابل تقویت نیست. در این موارد برای گوش قابل تقویت یک سمعک کامل (میکروفون، آمپلی فایر و رسیور) و برای گوش غیر قابل تقویت تنها یک میکروفون تجویز می شود تا صدا را به گوش مقابل انتقال دهد. به عبارت ساده تر، از هر دو سمت ورودی دریافت می شود اما خروجی سمعک تنها به یک گوش می رسد. هدف استفاده از این مدل سمعک نیز غلبه بر اثر سایه ای سر است و در تجویز آن از قالب بسته استفاده می گردد.

4- Multi-CROS:

همانطور که از نامش بر می آید، از چند سمعک CROS مختلف تشکیل شده است. در این مدل، بر روی یک گوش سمعک کاملی قرار می گیرد که قالب آن بسته به میزان شنوایی بیمار می تواند باز یا بسته باشد. روی گوش مقابل نیز یک میکروفون نصب می شود. بدین ترتیب سیگنال از هر دو سمت دریافت می شود. میکروفونی که به تنهایی بر روی گوش قرار دارد، قابل روشن و خاموش کردن است. اگر روشن باشد، سمعک بر اثر سایه ای سر غلبه می کند اما اگر خاموش باشد، سمعک از این اثر استفاده می کند.

5- Trans cranial CROS:

در صورتی که یک گوش ناشنوا باشد و از طریق هدفون (راه هوایی) صدایی با شدت بالا به آن ارائه شود، این گوش صدا را نمی شنود؛ ولی سیگنال پس از مقداری کاهش از طریق انتقال استخوانی در گوش مقابل که شنوایی بهتری دارد، شنیده خواهد شد. این اثر را "کاهش بین گوشی (IA)" می نامیم.
این مدل سمعک، از اثر کاهش بین گوشی استفاده می کند و هدف استفاده از آن نیز غلبه بر اثر سایه ای سر می باشد. در حین انتقال استخوانی این اثر حذف می گردد.

در تجویز این نوع سمعک، یک ارتعاشگر استخوانی بر روی ماستوئید گوش بدتر قرار می گیرد یا این که سیگنال از طریق راه هوایی باشدت بالا به گوش بدتر ارائه می شود. در هر دو حالت صدا از طریق انتقال استخوانی به گوش بهتر رسیده و توسط آن شنیده می شود. قالب این سمعک نیز به صورت بسته تجویز می گردد.

6- Ipsilateral Routing Of Signal:

همان سمعک با تجویز باز (open-fitting) است. بیمارانی که در فرکانس های پایین، شنوایی هنجار یا نزدیک به هنجار دارند، با انسداد مجرای گوش، تقویت زیاد فرکانس های پایین برایشان آزاردهنده خواهد بود. در این بیماران از این نوع سمعک استفاده می شود و دارای قالب باز بوده و شرط استفاده از آن، عدم ایجاد فیدبک است.
برای تهیه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت سمعک کراس با samak-aghdasie تماس بگیرید.

 

خواندن 2430 دفعه
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

خبــرنامـه
اینستاگرام سمعک اقدسیه تلگرام سمعک اقدسیه واتس اپ  سمعک اقدسیه فیس بوک سمعک اقدسیه  

طراحی و توسعه: نونگار پردازش تمامی حقوق محفوظ است

© 2018 DESIGNED BY NONEGAR. ALL RIGHTS RESERVED