جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سمعک یونیک (Unique)

محتوای صفحه

کمپانی سمعک ویدکس سمعک های متنوعی دارد که برای انواع مختلف کم شنوایی مناسب هستند. این شرکت در اواخر سال 2015 خانواده جدید سمعک های خود را تحت عنوان “Unique” معرفی کرد. بارزترین مزیت سمعک های Unique نسبت به نسل های قبلی سمعک ویدکس، “مدیریت شگفت انگیز نویز ناشی از باد در فضاهای باز مانند پارک و خیابان” است که به دریافت طبیعی تر اصوات در چنین محیط هایی کمک می کند.

سمعک Unique ویدکس ویزگی های برجسته زیادی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 

سمعک یونیک ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه

ویژگی های سمعک Unique ویدکس:

ویژگی اصلی سمعک های خانواده یونیک، کیفیت صدای فوق العاده آن ها است. دلایل عمده کیفیت صدای عالی این سمعک عبارتند از:

  • صدا را از تمام زوایا دریافت می کند و بدین ترتیب تجربه شنیداری غنی را برای شما رقم می زند.
  • نویز باد را کاهش داده و سبب می شود در فضاهای باز مکالمات و سایر اصوات به طور واضح دریافت شوند.
  • از طریق انطباق اتوماتیک با محیط های شنیداری مختلف، بدون نیاز به لمس و تغییر دستی برنامه های سمعک، راحتی در شنیدن را برای شما به ارمغان می آورد.
  • با ارتباط وایرلس قوی خود، تماس های تلفنی، موسیقی و پادکست ها را مستقیما” به سمعک منتقل می کند.

 برای این که کاربر بتواند با استفاده از سمعک خوب و راحت بشنود، لازم است سمعک محدوده پویایی وسیعی داشته باشد تا کمترین میزان آرتی فکت را ایجاد کند. کمپانی سمعک ویدکس در این نسل از سمعک های خود محدوده پویایی را بهبود بخشیده است. محدوده پویایی سمعک های خانواده Unique تقریبا” 108 dB SPL است. در سمعک های یونیک 4 مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال به کار رفته است که می توانند اصواتی با شدت حداقل 5 dB SPL و حداکثر 113 dB SPL را دریافت و پردازش کنند. این قابلیت سبب می شود که کاربر هم بتواند اصوات آرام را راحت بشنود و هم در محیط های نویزی آرتی فکت ها و اعوجاج ها، وی را آزار ندهد.

برای بسیاری از افراد کم شنوا، گوش دادن به اصوات در فضای باز؛ به ویژه در صورت وجود باد، یکی از بزرگ ترین چالش های پیش رو است. سمعک یونیک این چالش را از طریق سیستم کاهش نویز باد (wind noise attenuation system) که چنین نویزی را شناسایی کرده و آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، برطرف کرده است. با این عملکرد نسبت سیگنال به نویز در حضور باد، به میزان 8.4 dB افزایش می یابد. در نتیجه کیفیت صدا و درک گفتار در حضور باد بهبود یافته و احتمال این که کاربر در خارج از منزل سمعک خود را کنار بگذارد، کاهش می دهد.

همچنین سیستم کاهش نویزهای آرام (Soft level noise reduction system) این سمعک کمک می کند تا نویزهای ناخواسته ی آرام حذف شده و در عین حال اصوات آرام مطلوب مانند گفتار به راحتی شنیده شوند. این سیستم تفاوت بین اصوات مدوله شده (مانند گفتار) و اصوات مدوله نشده (مانند نویز ناشی از فن ها، یخچال یا نویز میکروفون خود سمعک) را شناسایی می کند. سپس نویزها را کاهش داده و بدین ترتیب کیفیت گفتار را بهبود می بخشد.

در تنظیمات این سمعک می توان 9 محیط شنیداری مختلف را تعریف کرد که سمعک با قرارگیری در هر محیط، به طور اتوماتیک نوع محیط را شناسایی کرده و تنظیمات مربوطه را فعال می کند. این تکنولوژی ویژگی های خاصی را در اصوات ورودی جست و جو کرده و وجود یا عدم وجود گفتار را تشخیص می دهد. در صورت وجود گفتار، این سیستم هدف خود را “قابلیت شنیدن گفتار” قرار می دهد؛ اما اگر گفتاری وجود نداشته باشد، هدف سیستم، راحتی شنیداری کاربر است. مزیت این تکنولوژی این است که دیگر نیازی نیست کاربر با قرار گرفتن در محیط های مختلف مدام تنظیمات سمعک خود را تغییر دهد؛ زیرا سمعک خودش این کار را می کند.

سایر ویژگی های سمعک یونیک به شرح زیر است:

تکنولوژی سمعک عملکرد
Channels کانال های فرکانسی کلیه سمعک های دیجیتال امروزی بیش از یک کانال فرکانسی دارند. این سمعک ها ابتدا اصوات دریافتی را به فرکانس های مختلف تفکیک کرده و سپس بسته به محیط شنیداری، کم شنوایی و نیازهای شنیداری کاربر هر محدوده فرکانسی (کانال) را به صورت مجزا پردازش می کنند تا رزولوشن بالاتر و کیفیت صدای طبیعی تری فراهم شود. 
Programmes برنامه های شنیداری به منظور این که سمعک بتواند در محیط های مختلف نیازهای شنیداری کاربر را تأمین کند، می توان آن را برای محیط های شنیداری مختلف مانند موسیقی، تلویزیون، مهمانی، رستوران و .. به طور ویژه تنظیم و برنامه ریزی کرد. در سمعک های یونیک، هرچه سطح تکنولوژی سمعک ها بالاتر باشد، تعداد برنامه های شنیداری پیش فرض بیشتر است.
 InterEar Functionality عملکرد بین گوشی
هنگامی که کاربر ولوم و یا برنامه یکی از سمعک های خود را تغییر می دهد، این تغییرات به صورت اتوماتیک در سمعک گوش مقابل نیز اعمال می شود. به عبارت دیگر، سمعک های دو گوش به صورت وایرلس با یکدیگر در ارتباط هستند.
 Partner Monitor کنترل ارتباط بین دو سمعک زمانی که ارتباط بین دو سمعک کم شود و یا در معرض قطع شدن باشد، یک سیگنال هشداردهنده پخش می شود.
 Sound Class Technology (InterEar) طبقه بندی اصوات (InterEar) سمعک به طور اتوماتیک محیط های شنیداری مختلف را آنالیز کرده و با آن ها انطباق می یابد تا بهترین تجربه شنیداری ممکن را فراهم کند. در رده های پیشرفته سمعک یونیک، این تکنولوژی اصطلاحا” بین گوشی است؛ یعنی سمعک های دو گوش با همکاری یکدیگر و با  دقت بیشتری آنالیز و انطباق با محیط های صوتی مختلف را انجام می دهند.
Noise Reduction کاهش نویز در مکان هایی که نویز زمینه زیادی دارند، سمعک نویزهای زمینه ناخواسته را کاهش می دهد تا تلاش شنیداری کاهش و درک گفتار بهبود یابد.
Soft Level Noise Reduction کاهش نویزهای آرام سمعک بدون این که بر درک گفتار اثر بگذارد، نویزهای زمینه با شدت کم که ناخواسته و آزاردهنده هستند مانند هواکش ها، فن ها، یخچال و … را کاهش می دهد.
Wind Noise Attenuation کاهش نویز ناشی از باد سمعک در فضاهای باز مانند پارک، با تضعیف نویز ناشی از باد به درک بهتر گفتار کمک می کند. 
High-Frequency Boost تقویت اصوات فرکانس بالا اصواتی با فرکانس بالاتر از 6 کیلوهرتز را تقویت می کند تا اصوات واضح تر دریافت شده و درک گفتار بهبود یابد.
Audibility Extender انتقال فرکانسی (افزایش قابلیت شنیدن)  اصوات فرکانس بالایی را که بخاطر کم شنوایی برای کاربر قابل شنیدن نیستند، به اصوات فرکانس پایین تر تبدیل می کند تا قابل شنیدن باشند.
Speech Enhancer RT (InterEar) تقویت گفتار (InterEar) نویزهای ناخواسته را کاهش داده و گفتار را تقویت می کند تا تلاش شنیداری را کاهش داده و درک گفتار را بهبود بخشد. در رده های پیشرفته این تکنولوژی بین گوشی است و دو سمعک با هم و با دقت بیشتری این کار را انجام می دهند.
TruSound Softener (Plus)  کاهش نویزهای بلند ناگهانی اصوات بلند و ناگهانی که ممکن است در محیط رخ دهند (به عنوان مثال صدای چکش) را تضعیف می کند تا آزاردهنده نباشند. در رده های بالاتر، این تکنولوژی سریع تر و قدرتمندتر عمل می کند (Plus)
 Digital Pinna لاله گوش دیجیتال سمعک نقش گوش خارجی (لاله گوش) را در مکان یابی اصوات شبیه سازی می کند. بدین ترتیب علاوه بر مکان یابی دقیق تر، صدایی طبیعی تر به کاربر ارائه می شود.
High Definition Locator مکان یاب HD این تکنولوژی در محیط های ساکت میکروفون بدون جهت سمعک را فعال کرده و اصوات را از تمام جهات دریافت می کند؛ اما هنگامی که کاربر در یک محیط نویزی قرار می گیرد، میکروفون های جهت دار سمعک فعال شده و تنها بر روی گفتار تمرکز می کند. بدین ترتیب حتی اگر گفتار از پشت سر یا طرفین کاربر به سمعک برسد، به راحتی آن را درک خواهد کرد. 
Microphone Mode میکروفون جهت دار میکروفون سمعک می تواند تمرکز معکوس داشته باشد تا گفتار را از پشت سر کاربر دریافت کند. این ویژگی برای موقعیت هایی مانند داخل اتومبیل مناسب است. 
Phone تلفن  مکالمات تلفنی به طور اتوماتیک و همزمان به هر دو سمعک منتقل می شوند تا درک گفتار هنگام صحبت با تلفن یا موبایل تقویت شود.
Zen / Zen+/ Personal Zen برنامه های مدیریت وزوز گوش  برنامه Zen با ارائه تون های آرامش بخش به مغز کمک می کند تا به وزوز توجه نکند. در برنامه Zen+ می توان به صورت دستی، تونی غیر از تون های تنظیم شده توسط شنوایی شناس را انتخاب کرد. با تکنولوژی Personal Zen نیز می توان فرکانس و شدت تون انتخابی را تنظیم کرد تا بهتر وزوز را بپوشاند.
Personal Acclimatization خوگیری با سمعک در مواردی که فرد برای اولین بار سمعک می گیرد، ولوم سمعک به صورت تدریجی و اتوماتیک در طی یک دوره زمانی خاص افزایش می یابد تا کاربر به تدریج به سمعک خود عادت کند. 
Feedback Cancelling (InterEar) تکنولوژی حذف فیدبک (InterEar) این تکنولوژی سوت های ناخواسته سمعک را حذف می کند. در رده های بالاتر، دو سمعک با همکاری یکدیگر به طور موثرتری این کار را انجام می دهند.  

 

انواع سمعک Unique ویدکس بر اساس شکل ظاهری:

کمپانی ویدکس سمعک های Unique خود را در چهار مدل سمعک داخل گوشی، سه مدل سمعک پشت گوشی و دو مدل سمعک رسیور در مجرا (سمعک RIC) عرضه می کند. در جدول زیر می توانید مدل های مختلف این سمعک و ویژگی های آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید:

 تصویر سمعک  سمعک Unique CIC-Micro ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه  سمعک Unique CIC ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه  سمعک Unique XP ITE ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه سمعک Unique Custom ITE ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه  سمعک Unique Passion RIC ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه  سمعک Unique Fusion RIC ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه  سمعک Unique Fashion Mini BTE ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه  سمعک Unique Fashion BTE ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه  سمعک Unique Fashion Power BTE ویدکس / کلینیک سمعک اقدسیه
 مدل سمعک Unique

CIC-Micro

Unique

CIC

Unique

XP ITE

Unique

Custom ITE

 Unique

Passion RIC

 Unique

Fusion RIC

 Unique

Fashion Mini BTE

 Unique

Fashion BTE

 Unique

Fashion Power BTE

 تنوع رنگ 3 3 3 3 14 14 10 14 9
 سایز باطری 10 10 312 312  10 312 312 312 13
 دکمه تغییر برنامه / ولوم  × 
× 
× 


آپشنال (تغییر برنامه یا ولوم)
 ×  

آپشنال (تغییر برنامه یا ولوم)


آپشنال (تغییر برنامه یا ولوم)


آپشنال (تغییر برنامه یا ولوم)


آپشنال (تغییر برنامه یا ولوم)
تله کویل ×
×
 

 
× 
نوع میکروفون  بدون جهت (OmniDirectional) بدون جهت (OmniDirectional) جهت دار (Dual)  جهت دار (Dual)
جهت دار (Dual) جهت دار (Dual) جهت دار (Dual) جهت دار (Dual) جهت دار (Dual)
قابلیت ارتباط وایرلس ×

عملکرد بین گوشی ×
قابلیت تجویز به صورت سمعک CROS

×شاخص استاندارد IP

IP 58 IP 58 IP 58 IP 58 IP 58 IP 58 IP 58 IP 58 IP 58
سطح قدرت Standard Medium  Medium Medium Standard / Medium Standard / Medium / Power / High Power Standard Power High Power
محدوده پوشش کم شنوایی ملایم تا شدید کم شنوایی ملایم تا شدید کم شنوایی ملایم تا شدید کم شنوایی ملایم تا شدید کم شنوایی ملایم تا شدید کم شنوایی ملایم تا شدید کم شنوایی ملایم تا شدید کم شنوایی ملایم تا شدید کم شنوایی ملایم تا شدید / عمیق

سمعک Unique Passion RIC یکی از کوچک ترین سمعک های رسیور در مجرای جهان است که به معنای واقعی سمعک نامرئی می باشد.

سمعک  UniqueTM Fusion بیشترین میزان انعطاف پذیری را در میان اعضای این خانواده دارد. می توان از 3 نوع رسیور مختلف با Eartip های گوناگون و یا قالب های سفارشی برای این سمعک استفاده کرد که آن را برای انواع کم شنوایی ها مناسب می کند.

سمعک های Unique Fashion و Unique Fashion Mini را می توان با قالب EasyWear Thin Tube ویدکس تجویز کرد. این قالب کاملا” درون مجرای گوش قرار می گیرد و تقریبا” نامرئی می شود.

کلیه سمعک های یونیک ویدکس (به جز مدل CIC Micro) با تمامی لوازم جانبی DEX سازگار هستند. این لوازم جانبی عبارتند از: RC-DEX، TV-DEX، COM-DEX، CALL-DEX، UNI-DEX، PHONE-DEX، FM+DEX و T-DEX.

اگر شما همراه با سمعک خود یک دستگاه COM-DEX نیز خریداری کنید، می توانید از برنامه مخصوص آن که بر روی موبایل نصب می شود، برای تغییر برنامه های سمعک، کنترل ولوم، انتخاب نوع میکروفون سمعک (جهت دار یا بدون جهت) و تغییر شدت صدا هنگام استریمینگ استفاده کنید.

از میان سمعک های داخل گوشی یونیک، مدل های CIC-Micro ، CIC و XP که کوچک ترین سمعک های داخل گوشی ویدکس هستند، دکمه ای برای تنظیم ولوم یا تغییر برنامه ندارند؛ اما مدل Custom ITE این سمعک می تواند چنین دکمه ای را داشته باشد (هنگام سفارش پوسته سمعک به شرکت، می توان انتخاب کرد که این دکمه روی سمعک باشد یا نه)

 

انواع سمعک Unique ویدکس بر اساس سطح تکنولوژی:

سمعک Unique ویدکس در 4 رده تکنولوژی مختلف موجود است. شما می توانید با کمک شنوایی شناس خود، سمعکی را انتخاب کنید که با نوع و میزان کم شنوایی، نیازهای شنیداری، سبک زندگی و توان مالی شما متناسب باشد. البته لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت سمعک، سطح تکنولوژی سمعک است که هرچه پیشرفته تر باشد، قیمت آن هم بالاتر خواهد بود. می توانید قابلیت های این 4 رده را در جدول زیر با یکدیگر مقایسه کنید:

سطح تکنولوژی سمعک  440
330
220
110


ویژگی ها 
Processing Chnnels تعداد کانال های پردازشی 15 10 6 4
Listening Programs تعداد برنامه های شنیداری 5 4 3 3
Sound Class Technology طبقه بندی اصوات

9

(InterEAR)

5

(InterEar)

3 1
(High Definition Locator (Automatic Adaptive Directionality مکان یاب HD 15 10 6 BroadBand
Wind Noise Control کنترل نویز بادNoise Reduction کاهش نویزSoft Level Noise Reduction کاهش نویزهای آرامSpeech Enhancer گفتار


(Real-Time / InterEar)


(Real-Time / InterEar)

× ×
True-Input Technology بهبود درک گفتار به واسطه افزایش محدوده پویایی سمعکAudibility Extender انتقال فرکانسی
Digital Pinna لاله گوش دیجیتال

× ×
Phone تلفن

×
×
Trusound Softener کاهش نویزهای بلند ناگهانی


(Plus)×
Preference Control آگاهی از تنظیمات مطلوب کاربرReverse Focus Program شنیدن واضح گفتار از پشت سر


×
FreeFocus (via com-dex app) شنیدن واضح گفتار از تمام جهاتMultiDirectional Active Feedback Cancelling تکنولوژی حذف فیدبک


(InterEar)


(InterEar)


(InterEar)


Zen/Zen+ برنامه مدیریت وزوز گوش

(InterEar)

(InterEar)

(InterEar)
Variable speed compressionتراکم صوتی برای شنیدن راحت اصوات آرام و عدم آزاردهندگی اصوات بلند

(InterEar)

(InterEar)

(InterEar)

 

سایر ویژگی هایی که در جدول فوق ذکر نشده اند، در هر 4 رده سمعک های یونیک وجود دارند. به طور کلی می توان با توجه به قابلیت های نکنولوژیک هر رده از سمعک های یونیک، آن ها را بدین صورت طبقه بندی کرد:

  • Widex Unique 440: سمعک رده برتر که برای سبک زندگی فعال توصیه می شود. منظور از سبک زندگی فعال این است که کاربر اغلب اوقات خود را در خارج از منزل و در اجتماعات سپری می کند و حس شنوایی برایش بسیار اهمیت دارد.
  • Widex unique 330: سمعک رده پیشرفته که برای سبک زندگی معمولی توصیه می شود. منظور از سبک زندگی معمولی این است که کاربر نه چندان فعال و نه چندان منفعل است؛ به عنوان مثال فردی که در منزل یا محل کار خود با نویز زمینه زیادی مواجه نیست و با افراد کمی ارتباط کلامی و شنوایی دارد می تواند از این رده از سمعک ها بیشترین بهره را ببرد.
  • Widex unique 220: سمعک رده استاندارد که برای سبک زندگی آرام توصیه می شود. منظور از سبک زندگی آرام این است که فرد اغلب اوقات خود را در مکانی ساکت مانند خانه سپری می کند و تنها برای تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو، ارتباط با افراد خانواده و … به حس شنوایی نیاز دارد.
  • Widex unique 110: سمعک رده معمولی که برای سبک زندگی آرام توصیه می شود.

 

 

مشاوران کلینیک سمعک اقدسیه آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه خرید سمعک هستند.

با ما تماس بگیرید: 0646 2228 021

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می خوانیم