جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سمعک نایدا (Naida)

محتوای صفحه

سمعک Naida نخستین بار در سال 2007 میلادی توسط شرکت فوناک معرفی شد و در آن زمان به دلیل داشتن مدار ویژه “SoundRecover” تحولی عظیم در علم سمعک و شنوایی ایجاد کرد. اگرچه پس از آن، فوناک به طور دائم پیشرفت هایی در زمینه تولید سمعک داشته و نسل های مختلف سمعک را ارائه کرده است؛ اما همچنان سمعک های خانواده Naida در تمام نسل ها موجود می باشد.

سمعک Naida برای چه افرادی مناسب است؟!

به طور کلی خانواده Naida شامل سمعک های پشت گوشی فوق العاده قوی است که برای افراد مبتلا به کم شنوایی شدید تا عمیق مناسب هستند. اغلب کودکانی که نیاز به کاشت حلزون دارند، قبل از کاندیداتوری کاشت، به مدت 6-3 ماه از سمعک های پرقدرت این خانواده استفاده می کنند و در صورت عدم بهبود شنوایی و رشد گفتار طی این مدت، به طور قطعی تأیید می شود که هیچ گونه سمعکی برای کودک مفید نخواهد بود و وی کاندید کاشت حلزون می شود. البته این سمعک در بزرگسالان مبتلا به کم شنوایی شدید تا عمیق نیز بسیار تجویز می شود.

بیشتر بخوانید: در بخش اخبار و مقالات، مطالبی را در مورد انواع پروتزهای شنوایی (سمعک هدایت استخوانی، کاشت گوش میانی، کاشت ساقه مغز) بخوانید.

نسل های مختلف سمعک فوناک خانواده Naida:

سمعک های Naida تا کنون در چهار نسل پردازشی عرضه شده اند که عبارتند از:

1- نسل Spice +:

امروزه سمعک های این نسل قدیمی تلقی می شوند؛ اما در زمان خود بالاترین ظرفیت چیپ و بیشترین سرعت پردازش را داشتند. سمعک های Naida نسل Spice + به طور اختصاری “Phonak Naida S” نامیده می شوند. این گروه دارای سه مدل قدرتی RIC، SP و UP بوده و در چهار سطح قیمتی – کیفیتی مختلف موجود می باشند.

مهم ترین ویژگی های سمعک های Naida S عبارتند از:

  • WhistleBlock: پیشرفته ترین تکنولوژی حذف فیدبک؛
  • UltraZoom: جهت داری تطبیقی میکروفون ها؛
  • NoiseBlock: پیشرفته ترین مدار حذف نویز؛
  • SoundRecover: تراکم فرکانسی غیر خطی؛
  • سازگار با سیستم های FM؛
  • دارای حافظه برای ثبت اطلاعات استفاده از سمعک؛
  • مقاوم در برابر رطوبت؛
  • قابلیت برقراری ارتباط بی سیم و بلوتوثی، قابلیت استفاده از ریموت کنترل و عملکرد اتوماتیک سمعک (توجه: این ویژگی ها در رده پایه وجود ندارند
  • ZoomControl و WindBlock (توجه: فقط در رده های V و IX وجود دارند)؛
  • DuoPhone، StereoZoom، Auto ZoomControl و EchoBlock (توجه: این قابلیت ها فقط در رده IX وجود دارند)؛

2- نسل Quest

سمعک های Naida نسل Quest با نام “Phonak Naida Q” شناخته می شوند. این سمعک ها نیز در سه مدل قدرتی SP، UP و RIC و چهار رده قیمتی – کیفیتی مختلف عرضه می شوند. همچنین سمعک های Naida Q از نظر مقاومت در برابر آب و رطوبت دارای شاخص IP67 هستند. در جدول زیر محدوده پوشش و سایز باطری سه مدل سمعک Naida Q را می بینید:

 مدل سمعک  محدوده پوشش  باطری
 Naida Q-RIC  کم شنوایی های متوسط تا عمیق  13
 Naida Q-SP  کم شنوایی های متوسط تا عمیق  13
 Naida Q-UP  کم شنوایی های شدید تا عمیق  675

 

3- نسل Venture:

سمعک های “Phonak Naida V” در سه مدل قدرتی RIC، SP و UP و چهار سطح قیمتی – کیفیتی موجود می باشند. مدل SP این سمعک ها نسبت به Naidaهای نسل قبل بهره و خروجی بالاتری دارد. این سمعک ها از لحاظ مقاومت در برابر آب و رطوبت دارای شاخص استاندارد IP68 هستند. در جدول زیر محدوده پوشش و سایز باطری مدل های مختلف این گروه را می بینید:

 مدل سمعک محدوده پوشش   باطری
 Naida V-RIC  کم شنوایی های خفیف تا شدید  13
 Naida V-SP  کم شنوایی های متوسط تا عمیق  13
 Naida V-UP  کم شنوایی های شدید تا عمیق  675

 

4- نسل Belong:

سمعک های “Phonak Naida B” نیز در سه مدل قدرتی RIC، SP و UP و چهار رده قیمتی – کیفیتی موجود بوده و نسبت به نسل های قبلی ظرفیت پردازشی و امکانات بالاتری دارند. در جدول زیر محدوده پوشش و سایز باطری این سه مدل را می بینید:

مدل سمعک   محدوده پوشش  باطری
 Naida B-R RIC  کم شنوایی های خفیف تا شدید  باطری شارژی لیتیوم-یونی
 Naida B-SP  کم شنوایی های متوسط تا عمیق  13 (Zinc-air)
 Nida B-UP  کم شنوایی های شدید تا عمیق  675 (Zinc-air)

سطوح قیمتی – کیفیتی سمعک Naida فوناک:

سطوح قیمتی – کیفیتی سمعک های Naida فوناک نسل S با اعداد رومی یک (I)، سه (III)، پنج (V) و نه (IX) پس از نام سمعک مشخص می شود:

 مدل سمعک رده عملکردی   تعداد کانال ها
 Phonak Naida S I  پایه (Basic)  4
 Phonak Naida S III  استاندارد (Economy class)  6
 Phonak Naida S V  پیشرفته (Business class)  16
 Phonak Naida S IX  برتر (First class)  20

اما رده های مختلف سمعک های نسل های Q، V و B با اعداد 30، 50، 70 و 90 در پسوند نام سمعک مشخص می شود:

 نسل سمعک // رده عملکردی  پایه (Essential)
 استاندارد (Standard)
پیشرفته (Advanced
 برتر (Premium)
 Quest  Naida Q 30  Naida Q 50  Naida Q 70  Naida Q 90
 Venture  Naida V 30  Naida V 50  Naida V 70  Naida V 90
 Belong  Naida B 30  Naida B 50  Naida B 70  Naida B 90

همانطور که می بینید، هرچه عدد پسوند بزرگتر می شود، رده عملکردی سمعک بالاتر رفته و ویژگی ها و قابلیت های آن پیشرفته تر می شود. به عنوان مثال Naida Qها از رده 50 به بالا به قابلیت های دوگوشی مانند DuoPhone مجهز هستند و رده 30 فاقد این قابلیت است.

همچنین هرچه نسل سمعک جدیدتر باشد، قابلیت های بیشتری دارد. به عنوان مثال سمعک های Naida V و Naida Bمجهز به تکنولوژی “SoundRecover2” هستند؛ در حالی که سمعک Naida Q سطح پایین تری ازاین تکنولوژی (SoundRecover) را دارد. تفاوت SoundRecover2 با SoundRecover در تطبیقی بودن آن است. به عبارت دیگر در تکنولوژی SoundRecover نقطه آغاز تراکم فرکانسی و محدوده فرکانسی مورد تراکم توسط شنوایی شناس در نرم افزار سمعک تنظیم شده و ثابت است؛ اما در تکنولوزی SoundRecover2، مشخصات تراکم فرکانسی، به صورت هوشمند و اتوماتیک بر اساس محتوای فرکانسی سیگنال ورودی تعیین می شود.

منظور از شاخص های IP67 و IP68 چیست؟!

 

سمعک Naida در برابر آب و رطوبت مقاوم است / کلینیک سمعک اقدسیه

نکته مهم در مورد مفهوم ضد آب بودن سمعک، این است که عبارت “WaterProof” (ضد آب) با “Water resistant” مقاوم در برابر آب) متفاوت است. ضد آب بودن بدین معناست که یک وسیله می تواند به مدت نامحدودی در آب غوطه ور باشد و آب به درون آن نفوذ نکند؛ اما مقاوم بودن یعنی این که می تواند ورود آب را تا حدودی و نه کاملا” متوقف کند. برخی سمعک ها بر برابر آب مقاوم هستند و باید توجه کنیم که نمی توانند به طور نامحدود در آب کار کنند. عدد اول بعد از IP (عدد6)، میزان مقاومت سمعک در برابر گردو غبار و خاک را نشان می دهد. سمعک های دارای این شاخص می توانند به مدت 8 ساعت با گرد و غبار و خاک تماس مستقیم داشته باشند؛ در حالی که هیچ ذره ای به درون آن ها نفوذ نکند.

عدد بعدی میزان مقاومت دستگاه در برابر آب را نشان می دهد. شاخص IP67 یعنی سمعک می تواند به مدت 30 دقیقه در عمق یک متری آب کار کند و شاخص IP68 یعنی سمعک می تواند به مدت یک ساعت در عمق یک و نیم متری آب کار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می خوانیم