جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سمعک آلتا-2 (Alta 2)

محتوای صفحه

سمعک Alta2 یکی از پیشرفته ترین سمعک های کمپانی سمعک اتیکن است که در سال 2015 وارد بازار شد. مجموعه ای از جدیدترین قابلیت ها در این سمعک در کنار یکدیگر قرار گرفته و در نهایت مزایایی همچون بهبود کیفیت اصوات دریافتی، کاهش تلاش شنیداری و درک گفتار عالی را به کاربر ارائه می دهند. اگرچه اتیکن بعد از Alta2 مدل های جدیدتری را نیز تولید کرد؛ اما این سمعک به واسطه برنامه های پیشرفته خود، همچنان طرفداران زیادی دارد.

انواع سمعک Alta2 از لحاظ سطح تکنولوژی:

سمعک Alta2 در دو سطح تکنولوژی مختلف عرضه می شود که عبارتند از:

  • Alta2: سطح تکنولوژی پیشرفته
  • Alta2 Pro: سطح تکنولوژی برتر

سمعک Alta2 Pro نسبت به سمعک Alta2 در موقعیت های شنیداری دشوار نظیر محیط های شلوغ، موفقیت بیشتری در جلب رضایت کاربران داشته است؛ چرا که ویژگی ها و قابلیت های آن پیشرفته تر هستند.

در جدول زیر می توانید ویژگی های این دو مدل را با یکدیگر مقایسه کنید:

ردیف ویژگی های سمعک Alta 2 Alta 2 Pro
1 پهنای باند فرکانسی 10 KHz 10 KHz
2 تعداد کانال های فرکانسی 16 16
3 تعداد باندهای فرکانسی 10 10
4 Noise Reduction


5 Wind Noise Reduction:  ×
Spatial Sound Advanced Premium
7 Spatial Noise Management ×
8 Binaural Synchronization
9 Binaural Processing (compression) ×
10 Binaural coordination (PB Operations)
11 BrainHearing Technology
12 Soft Speech Booster
13 YouMatic Advanced Premium
14 FreeFocus Advanced Premium
15 SpeechGuard E
16 Inium Feedback Shield
17 Tinnitus Sound Support
18 Learning
19 Adaptation Manager
20 Wireless Connectivity

1- پهنای باند فرکانسی سمعک: این ویژگی نشان دهنده ی این است که سمعک در چه محدوده فرکانسی می تواند اصوات را آنالیز کند. هرچه پهنای باند سمعک بیشتر باشد، کیفیت اصوات دریافتی بهتر بوده، اصوات طبیعی تر شنیده می شوند و احتمال ایجاد مناطق مرده در حلزون گوش کمتر می باشد. در سمعک های قدیمی تر که پهنای باند کمتری دارند، مناطقی از حلزون که به فرکانس های بالا پاسخ می دهند، تحریک نمی شوند و در نتیجه به مرور زمان از بین می روند. این ویژگی به ویژه در هنگام گوش دادن به موسیقی بسیار کارآمد بوده و یک تجربه شنیداری غنی و کیفیت صدای عالی را فراهم می کند. 

3- تعداد باندهای فرکانسی: هرچه تعداد باندهای سمعک بیشتر باشد، بهتر و دقیق تر می توان کانال های آن را برای تقویت و وضوح اصوات و گفتار تنظیم کرد. این ویژگی همراه با سایر برنامه های سمعک، سبب می شود کاربر تجربه شنیداری بهتری داشته باشد.

4- Noise Reduction (کاهش نویز): این ویژگی گفتار و نویز را از یکدیگر تشخیص داده، سپس بدون این که تأثیری بر شدت گفتار داشته باشد، شدت نویز دریافتی را کاهش می دهد. در نتیجه در محیط های نویزی وضوح گفتار برای کاربر سمعک افزایش می یابد. 

5- Wind Noise Reduction (کاهش نویز باد): این ویژگی صدای باد را شناسایی کرده و شدت آن را کاهش می دهد. بدین ترتیب گوش دادن به گفتار در فضاهای باز مانند پارک یا خیابان تسهیل می شود. 

6- Spatial Sound (صدای فضایی): این ویژگی بر اساس قابلیت ارتباط وایرلس دوگوشی سمعک ها کار می کند و با حفظ ویژگی های طبیعی اصوات دریافتی توسط هر دو گوش از طریق دریافت همزمان صدا در دو گوش،  از مغز در فرایندهای سازماندهی، انتخاب و دنبال کردن اصوات کمک می گیرد و این باعث دریافت راحت تر گفتار در حضور نویز زمینه می شود.

7- Spatial Noise Management (مدیریت نویز زمینه): این ویژگی شدت نویز و گفتار اطراف کاربر را با یکدیگر مقایسه کرده و با کاهش نویز و افزایش وضوح گفتار، درک گفتار در محیط های نویزی را بهبود می بخشد.

8- Binaural Synchronization (همزمانی دوگوشی): این ویژگی سبب می شود که قابلیت های Noise Reduction و جهت گیری اتوماتیک میکروفون های سمعک در هر دو گوش یکسان و هماهنگ باشند و بدین ترتیب درک پیوسته اصوات محیطی را راحت تر می کند. 

11- إBrainHearing Technology (تکنولوژی شنوایی مغز): این ویژگی با استفاده از پردازش های دوگوشی و همزمانی دوگوشی این امکان را فراهم می کند که سمعک های دو گوش با یکدیگر ارتباط داشته باشند و تغییر تنظیمات و ولوم یک سمعک به طور همزمان در سمعک گوش مقابل نیز اعمال می شود. این تکنولوژی مهارت مکان یابی کاربر را بهبود بخشیده و آگاهی فضایی بیشتری را فراهم می کند. برنامه Telephone که زیرمجموعه ای از این تکنولوژی است، صدای تلفن را به طور همزمان به هر دو سمعک کاربر فرستاده و صحبت کردن با تلفن را تسهیل می کند.

12- Soft Speech Booster (تقویت کننده گفتار آرام): بسیاری از افراد مبتلا به کم شنوایی، به دلیل مشکل در شنیدن اصوات فرکانس بالا، ابتدا و انتهای کلمات را به خوبی متوجه نشده و به همین دلیل در مکالمات نیاز به تلاش شنیداری زیادی دارند. این ویژگی با تقویت اصوات دارای فرکانس بالا، آن ها را قابل شنیدن کرده و درک گفتار را بهبود می بخشد.

13- YouMatic: این برنامه می تواند بر حسب نیازهای شنیداری و سبک زندگی کاربر دارای تنظیمات مختلفی باشد و در موقعیت های گوناگون کاربرد دارد. 

14- FreeFocus: این ویژگی میکروفون های جهت دار سمعک را کنترل کرده و 5 حالت مختلف را برای شنیدن اصوات از روبه رو، پشت سر، چپ، راست و همه جهت ها فراهم می کند. چنین قابلیتی برای زمان هایی مناسب است که فرد کم شنوا نمی تواند رو به مخاطب خود بایستد. 

15- SpeechGuard E: این ویژگی اصوات گفتاری را در محیط های آرام تقویت می کند. همچنین می تواند با محیط شنیداری تطابق یابد تا چنانچه نویز زمینه افزایش یافت، راحتی شنیداری حفظ شود. 

16- Inium Feedback Shield: این ویژگی فیدبک (سوت زدن سمعک) را قبل از این که توسط کاربر شنیده شوند و موجب آزار او شوند، حذف می کند. 

17- Tinnitus Sound Support: این ویژگی به منظور درمان وزوز، اصوات آرامش بخش را پخش می کند. برنامه “Tinnitus Sound” در این سمعک ها، امکان انتخاب صدای مورد نظر کاربر را فراهم کرده و همچنین یک سری تمرینات ریلکسیشن نیز دارد. 

18- Learning (یادگیری): این سمعک ها به مرور زمان تنظیمات مطلوب کاربر را به خاطر سپرده و سپس در موقعیت های مشابه به طور اتوماتیک آن تنظیمات را اعمال می کنند. 

19- Adaptation Manager: ممکن است در ابتدای تجویز سمعک، صدای آن برای کاربر بلند و آزاردهنده باشد. این ویژگی با افزایش تدریجی ولوم سمعک، به کاربر کمک می کند تا به تدریج به سمعک خود عادت کند. 

20- Wireless Connectivity (ارتباط وایرلس): این قابلیت به برقراری ارتباط بهتر کارر با سایر افراد و همچنین تلویزیون، موبایل و … کمک می کند. 

انواع سمعک Alta2 از لحاظ شکل ظاهری:

سمعک Alta2 در اشکال مختلف اعم از داخل گوشی، پشت گوشی و رسیور در مجرا (RIC) موجود است. 

انواع مختلف سمعک Alta2 عبارتند از: 

Alta2

(CIC)

Alta2

(ITC)

Alta2

(ITE)

Alta2

(miniRITE)

Alta2

(RITE)

Alta2

(miniBTE)

Alta2

(BTE)

سمعک Alta2 Pro علاوه بر مدل های مذکور، دو مدل IIC و DesignRITE نیز دارد: 

Alta2 Pro

(IIC)

Alta2 Pro

(CIC)

Alta2 Pro 

(ITC)

Alta2 Pro

(ITE)

Alta2 Pro

(DesignRITE)

Alta2 Pro

(miniRITE)

Alta2 Pro

(RITE)

Alta2 Pro

(miniBTE

Alta2 Pro

(BTE)

مدل های ITC، ITE، RITE و BTE مجهز به تله کویل هستند (مدل های کوچکتر به دلیل حجم کم خود چنین قابلیتی را ندارند)؛

همانطور که در تصویر می بینید، در مدل های RITE، miniBTE و BTE بر روی بدنه سمعک دکمه ای برای تنظیم ولوم سمعک وجود دارد؛ در حالی که در سایر مدل ها دکمه ولوم بر روی بدنه سمعک وجود ندارد و کاربر باید برای تنظیم ولوم سمعک از برنامه موبایل یا ریموت سمعک استفاده کند. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله می خوانیم